Spożywanie pokarmów, posiłków jest uznawane za czynnością świętą, dlatego też przed każdym posiłkiem, jak i po jego zakończeniu wierni winni się pomodlić.
- Prosimy Chrystusa Pana zawsze obecnego wśród tych, którzy go miłują, aby pobłogosławił te pokarmy na stół wielkanocny. Panie Jezu, ty, który w dzień przed męką kazałeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę (...) pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający ciebie wytrwale na pustkowiu i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów. (...) Pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, które ty spożyłeś na ostatniej wieczerzy. (...) Pobłogosław także te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami - mówił jeden z kapłanów podczas święcenia pokarmów przed kościołem w parafii pw. św. Mikołaja w Krobi.
W Wielką Sobotę wieczorem odbywa się także liturgia wigilli paschalnej - najważniejsza liturgia w roku.
- Mamy ograniczenie związane z pandemią, ale myślę, że obecność nasza tutaj będzie ważna, choćby na zewnątrz kościoła, jeżeli do środka nie uda się wejść. Można też brać czynny udział w takiej liturgii za pośrednictwem transmisji internetowej do czego też gorąco zachęcam, gdyby ktoś miał obawy i nie mógł z nami być - dodał duszpasterz w Krobi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.