- 19 września 2023 roku na terenie firmy JassBoard w Czachorowie odbyły się ćwiczenia zgrywające, w których uczestniczyły jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Bodzewa, Gostynia, Goli i Daleszyna, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z Gostynia oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu – poinformował kpt. Łukasz Hajduk, rzecznik prasowy KP PSP w Gostyniu.
Policja i straż pożarna - wspólne działania na strefie przemysłowej
Nieczęsto zdarza się, by w ćwiczeniach strażackich brali udział funkcjonariusze policji i odwrotnie, co potwierdza st. kpt. Marcin Nyczka, komendant powiatowy PSP w Gostyniu. Tym razem była to wspólna akcja. W ćwiczenia zaangażowało się w sumie 8 funkcjonariuszy z gostyńskiej jednostki policji: byli to policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego oraz z wydziału ruchu drogowego.
- Wczoraj dowódcy gostyńskiej jednostki policji nawiązali współpracę z KP PSP w Gostyniu wyrazili zainteresowanie tego rodzaju ćwiczeniami, zaangażowali się i połączyliśmy siły. Funkcjonariusze KPP w Gostyniu mogli zobaczyć jak to wygląda „od kuchni” – na czym polegają działania strażaków, a jednocześnie dowiedzieliśmy się, czego służby mogą od siebie wzajemnie oczekiwać. Pokazaliśmy, jakich działań operacyjnych możemy wymagać podczas realnych zdarzeń, podczas gaszenia prawdziwego pożaru – powiedział komendant powiatowy PSP w Gostyniu.
Strażakom najbardziej zależy na zachowaniu bezpieczeństwa, profesjonalnym zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, w zależności od jego charakteru i rodzaju, a także na zabezpieczeniu dróg dojazdowych, jeśli zajdzie taka potrzeba.
- Dzięki współpracy podczas ćwiczeń, wiedząc, w jakimz akresie możemy na siebie liczyć, realne zdarzenia będziemy mogli z powodzeniem obsługiwać wspólnie – mówił st. kpt. Marcin Nyczka.
Scenariusz ćwiczeń
Scenariusz wrześniowych ćwiczeń zakładał pożar hali produkcyjno-magazynowej firmy zajmującej się produkcją tektury litej i falistej. Zadaniem strażaków była ewakuacja 5 osób poszkodowanych, które nie zdołały się ewakuować samodzielnie przed przybyciem zastępów straży pożarnej oraz lokalizacja i ugaszenie pożaru. Teren akcji podzielony został na 3 odcinki bojowe. Na każdym z odcinków prowadzona była ewakuacja z równoczesnymi działaniami gaśniczymi. Zadaniem policjantów było zabezpieczenie terenu działań, głównie przed dostępem osób postronnych.
Cel ćwiczeń był następujący:
- skoordynowanie i współpraca jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Państwową Strażą Pożarną
- współpraca jednostek ochrony przeciwpożarowej z policją,
- doskonalenie wypracowywanych decyzji podczas działań,
- doskonalenie organizacji łączności na potrzeby kierującego działaniem ratowniczym,
- monitorowanie czasu pracy w aparatach ochrony układu oddechowego,
- wdrażanie procedur z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy
Nadzór nad przebiegiem ćwiczeń prowadziła kadra wydziału ds. operacyjnych i dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej, a obserwatorami byli komendant PSP w Gostyniu, st. kpt. Marcin Nyczka oraz jego zastępca mł. bryg. Jacek Sowiński.
Skąd pomysł, by akcję zorganizować na terenie strefy przemysłowej w Czachorowie?
- To wynika z programu ćwiczeń, układanego na każdy rok. Planujemy je, analizując akta i dokumenty, które regulują naszą służbę. W ciągu roku powinniśmy wykonać 9 tego rodzaju ćwiczeń, na różnego rodzaju obiektach. Zakład pracy, na terenie którego mieszczą się duże hale, był również brany pod uwagę i dlatego ćwiczenia miały miejsce właśnie tam – wyjaśnił komendant powiatowy KP PSP w Gostyniu.
Jak się okazuje, nieprzypadkowo został wybrany również czas akcji.
- Ćwiczenia rozpoczęto o godz. 14.30, kiedy na terenie strefy przemysłowej panuje wyjątkowo duży ruch – pracownicy wyjeżdżają z firm kończąc pracę, inni dojeżdżają na kolejną zmianę. Dzięki temu ćwiczenia patroli policji mogły uzupełniać się z ćwiczeniami straży pożarnej. Były to typowe działania wspierające – wstrzymanie ruchu pojazdów, odseparowanie osób postronnych, wparcie przy ewakuacji. Ale na tym działalność policji się nie kończy - wyjaśnia komendant powiatowy PSP w Gostyniu.
W przypadku realnych zdarzeń funkcjonariusze policji prowadzą dochodzenie popożarowe, wyjaśniając przyczynę i okoliczności, podobnie jak w przypadku innych zdarzeń.
- Jeśli mamy ofiary śmiertelne w pożarze, czy też wysoko oszacowane zniszczenia, wtedy przejmuje działanie policja. W gestii KPP w Gostyniu leży to, czy powoływany jest rzeczoznawca ds. przeciwpożarowych czy też załatwiają to przez swoją grupę dochodzeniową – uzupełnia st. kpt. Marcin Nyczka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.