Nieco ponad rok minął od otwarcia nowej drogi gminnej, w której budowę zainwestował gostyński samorząd - [CZYTAJ TUTAJ], a już pierwsza firma budowlana rozpoczęła prace na gruntach, które znajdują się przy al. Niepodłegłości, na granicy Gostynia i Brzezia.
Maszyny wjechały na plac budowy na początku tygodnia. Docelowo na dużej działce mają powstać 4 bloki, ale niewykluczone, że nawet więcej. Z informacji, jakie przekazał inwestor - spółka z Rawicza, wynika, że budynki wielorodzinne będą budowane w kierunku Brzezia (pierwszy blok powstanie bezpośrednio przy nowej drodze gminnej, kolejne będą stawiane za nim).
Co wiemy o mieszkaniach, które mają pojawić się na nowym osiedlu w Gostyniu?
Blok będzie składał się z 24 mieszkań, z większym metrażem niż w budynkach położonych przy ul. Letniej w Gostyniu. W każdym mieszkaniu balkon zostanie zastąpiony loggią. Czym się różni od balkonu? Przepisy prawa nie definiują dokładnie, co to jest loggia, jednak architekci odróżniają ją od tradycyjnego balkonu. Loggia jest wnęką w budynku, która powstała w wyniku cofnięcia ściany elewacyjnej. W ten sposób lokator mieszkania ma dostęp do otwartej przestrzeni, która jest zadaszona i osłonięta przed wiatrem przez boczne ściany.
Do każdego mieszkania przydzielono komórkę lokatorską, przyłącze klimatyzacyjne (wliczone w cenę). Rolety zewnętrzne zamontowane zostaną na wszystkich oknach i na każdej kondygnacji. W blokach zamontowane zostaną windy. Inwestor zaplanował też fotowoltaikę i stację uzdatniania wody dla lokatorów. Sprzedaż mieszkań, jakie oferuje Rawbud jeszcze się nie rozpoczęła, najprawdopodobniej nastąpi to po zakończeniu budowy bloku. Jak się dowiedzieliśmy, stawianie jednego wielorodzinnego budynku może potrwać do 16 miesięcy.
Parkingi i miejsca garażowe
Pod blokami na nowym osiedlu, które buduje Rawbud, zaplanowano halę garażową, z miejscami postojowymi. Suma miejsc parkingowych (garażowych) pod budynkiem i tych na parkingach na zewnątrz da tyle miejsca do zaparkowania, ile jest mieszkań. Na parkingach przed blokami miejsca na pozostawienie auta będą ogólnodostępne.
Właścicielem gruntów była osoba prywatna
Firma, świadcząca szeroko rozumiane usługi budowlane wraz ze sprzedażą mieszkań, grunty pod budowę kolejnych bloków wykupiła od prywatnego właściciela.Osiedle powstaje na terenie, dla którego radni nie uchwalili jeszcze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zadanie jest wykonywane na podstawie wydanej przez gminę Gostyń decyzji o warunkach zabudowy, co pozwoliło rozpocząć procedurę wnioskowania o pozwolenie na budowę w starostwie powiatowym.
Kierownictwo spółki z Rawicza uważa, że warto inwestować w założenie kolejnego osiedla w Gostyniu, chociażby dlatego, że nasze miasto ma bardzo dobrze funkcjonującą strefę przemysłową, a w sąsiednich miejscowościach również powstają nowe zakłady pracy. Poza tym atutem może być niedaleka odległość od stolicy wielkopolski, czyli Poznania.
Mieszkania w Gostyniu. Sporo pod wynajem, ale większe są do zamieszkania
Sporym zainteresowaniem w budynkach wielomieszkaniowych firmy Rawbud cieszą się niewielkie mieszkania (od 34 m kw. do 40 m kw.), które kupowane są głównie na wynajem. Na nowym osiedlu mają powstać większe lokale, do zamieszkania - ich metraż wynosi od 45 do 55 m kw. (największe są mieszkania narożnikowe, trzypokojowe).
- W naszych blokach mieszkania sprzedają się bardzo szybko. Szczególnie w Gostyniu jest duże zainteresowanie - mieszkania kupowane są zarówno pod wynajem, jak i do zamieszkania - wyjaśnia Marta Matysiak, inżynier budowy w spółce Rawbud.
Obecnie cena mieszkań, jakie w Gostyniu oferuje spółka Rawbud oscyluje w granicach od 8000 zł/m kw. do 8400 zł/m kw.
- Większe mieszkania sprzedajemy w cenie 7700 zł - 7900 zł - uzupełnia.
Rozwój południowo-zachodniej części Gostynia
Jak sytuację komentuje burmistrz Gostynia? Rok temu, podczas otwarcia drogi łączącej ul. Leszczynską (DK12) z ul. Podgórną w mieście, gwarantował, że nowa szosa będzie miała bardzo pozytywny wpływ na rozwój południowej części miasta. I to już się dzieje - zainteresowanie terenami położonymi przy drodze jest coraz większe.
- W zarządzaniu miastem bardzo ważne jest planowanie. Dlatego wiedzieliśmy, że projektując aleję Niepodległości uruchomimy intensywniejszy rozwój tej części miasta. Aleja jest już gotowa, a my widzimy efekty naszych planów, powstają już pierwsze budynki osiedla wielorodzinnego. Wiemy o zaawansowanych planach przedsiębiorców dotyczących punktów handlowych. W najbliższych miesiącach radni podejmą uchwałę, dotyczącą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenu, położonego na zapleczu ul. Górnej. Z satysfakcją patrzę, jak plany przekuwają się w rzeczywistość i jak w tej części Gostyń dynamicznie się rozwija - powiedział Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.