Reklama

Postaw Puszkę Stacjonarną WOŚP w firmie, lub instytucji w powiecie gostyńskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Łukasz Widziszowski

Postaw Puszkę Stacjonarną WOŚP w firmie, lub instytucji w powiecie gostyńskim - Zdjęcie główne

Puszka Stacjonarna WOŚP | foto Łukasz Widziszowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeszcze kilka Sztabowych Puszek Stacjonarnych czeka w Powiatowym Sztabie 31. Finału WOŚP w Gostyniu. Może warto skontaktować się z PCPR w Gostyniu, zarejestrować Puchę i wspierać 31. Finał WOŚP. 

Reklama

W 2023 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą”. 31 finał WOŚP odbędzie się 29 stycznia. Gramy dla wszystkich - małych i dużych!

- Sztabowe Puszki Stacjonarne to rozwiązanie dla instytucji i firm, które chcą wspierać WOŚP poprzez kwestę w swoich lokalach. Ta charakterystyczna dla finału formuła świetnie uzupełnia różne formy wsparcia WOŚP - zachęca Mirosław Sobkowiak, szef powiatowego sztabu w Gostyniu. 

Jako mała, średnia lub duża instytucja, a także będąc szkołą, przedszkolem, sklepem, firmą możecie w ten sposób wspierać 31. Finał WOŚP!

Sztabowa Puszka Stacjonarna - co to takiego?

Sztabowa Puszka Stacjonarna to tekturowa puszka kwestarska, tak samo kolorowa i wyjątkowa, jak te, które mają ze sobą wolontariusze. Przypisana jest ona do konkretnego opiekuna (osoby odpowiadającej za zbiórkę prowadzoną do Sztabowej Puszki Stacjonarnej) i lokalu, np. sklepu, zakładu fryzjerskiego, biblioteki czy barbera.

Sztabową Puszkę Stacjonarną można uruchomić u siebie poprzez:

1. Kontakt ze Sztabem WOŚP przy PCPR w Gostyniu (mail: kontakt@pcprgostyn.pl tel. 655727528 lub 601071487).
2. Otrzymasz Formularz Zgłoszeniowy Sztabowej Puszki Stacjonarnej 
3. Wypełnisz go i dostarczysz do Sztabu WOŚP przy PCPR w Gostyniu.
4. Sztab zarejestruje puszkę, wyda Ci zezwolenie, puszkę i serduszka oraz ustali sposób rozliczenia. 
5. Zbierasz datki u siebie w placówce, instytucji czy firmie! 

Sztab WOŚP przy PCPR w Gostyniu prowadzi nadzór nad prowadzoną kwestą - wydaje niezbędne materiały oraz rozlicza zbiórkę. 
UWAGA: Sztab WOŚP przy PCPR w Gostyniu wydaje Sztabowe Puszki Stacjonarne do wyczerpania limitu. 

Dlaczego Fundacja WOŚP w tym roku zajęła się sepsą?

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. 

Z najnowszych badań wynika, że w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów.

W Polsce, ze względu na brak krajowego rejestru, nie istnieją wiarygodne dane na temat zapadalności na sepsę, co znacznie utrudnia działania mające na celu jej zapobieganie i zwalczanie. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia analizowanych przez NIK wynika, że liczba dorosłych hospitalizowanych w Polsce z powodu sepsy wynosi około 20 tys. rocznie, jednak wartość ta na pewno jest niedoszacowana. Wyniki badań punktowych prowadzonych w akredytowanych oddziałach intensywnej terapii w latach 2012-2013 wskazują, że liczba przypadków sepsy wynosiła co najmniej 50 tys. rocznie, a współczynnik umieralności wyższy niż umieralność z powodu nowotworów układu oddechowego czy zawału serca. Ponadto w raporcie NIK z 2018 roku na temat zakażeń szpitalnych podkreśla się konieczność wdrożenia pilnych działań w obszarze zapobiegania, monitorowania i leczenia sepsy. 

Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia - optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc.
Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń - umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.

Piosenka Voo Voo stała się hymnem WOŚP - posłuchajcie nagrania z 1993 r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy