Reklama

Polski Ład w Piaskach. Są dotacje na termomodernizację szkoły w Piaskach oraz na orliki w Szelejewie Pierwszym i Bodzewie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agnieszka Andrzejewska/fotomontaż: Z. Pacanowski

Polski Ład w Piaskach. Są dotacje na termomodernizację szkoły w Piaskach oraz na orliki w Szelejewie Pierwszym i Bodzewie - Zdjęcie główne

"Nowa" szkoła potrzebuje pilnie modernizacji | foto Agnieszka Andrzejewska/fotomontaż: Z. Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Znamy już wyniki dotacji przyznanych w drugiej turze Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Gmina Piaski znowu otrzyma ponad 10 mln zł, prawie tyle co w pierwszym naborze. Jakie zgłoszono wnioski? Czy znajdą się wykonawcy?

Reklama

 

Od 30 maja 2022 roku znamy wyniki drugiego naboru do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. W pierwszej turze Piaski otrzymały ponad 10 mln zł, najwięcej w powiecie gostyńskim, o czym pisaliśmy TU. Tym razem będą to dwie inwestycje, które muszą być zrealizowane do 31 grudnia 2024 r.:

  1. Termomodernizacja budynku oświatowego w gminie Piaski: Szkoła Piaski-  przyznana kwota to 5.020.000 zł.
  2. Budowa boisk sportowych wielofunkcyjnych przy wiejskich szkołach podstawowych w miejscowościach Szelejewo Pierwsze i Bodzewo wraz z infrastrukturą rekreacyjną - przyznana kwota to 4.990.000 zł.
Działania realizowane będą z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, który ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Żeby nie stracić przyznanych funduszy to w przeciągu 6 miesięcy (dokładnie 180 dni) od ogłoszenia wyników gmina musi ogłosić przetarg zgodnie z procedurą Prawa zamówień publicznych. Przy projektach na takie kwoty (ponad 10 mln zł) nie ma możliwości przeprowadzenia tego w formie zapytania i wyłonienia 3 ofert. W takich przypadkach obowiązuje zasada "Zaprojektuj i buduj".

- Cieszymy się bardzo z przyznanych dotacji, bo taki zastrzyk gotówki zdecydowanie nam się przyda - potwierdza Wiesław Glapka, wójt gminy Piaski. - Od pewnego czasu myśleliśmy o gruntownej termomodernizacji budynku szkoły w Piaskach. Również budowa mini- orlików dla dzieci w Bodzewie i Szelejewie jest dla nas priorytetem.

"Nowa" szkoła wymaga modernizacji

Pomimo, że szkoła w Piaskach funkcjonuje w opinii mieszkańców jako ta „nowa”, to działa już ponad 30 lat i wymaga solidnej modernizacji, zwłaszcza przy dzisiejszych kosztach ogrzewania.

- W ogłoszeniu o termomodernizacji Szkoły Podstawowej  z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Kopernika w Piaskach musimy wymienić te wszystkie wymogi, jakie chcemy uzyskać w ramach remontu - zaznacza włodarz gminy. -  Są to: wymiana stolarki okiennej, docieplanie ścian i założenie fotowoltaiki. Przy dzisiejszych cenach gazu i prądu dodatkowe, niezależne źródła energii są tym bardziej w cenie.

Jeżeli fundusze na to pozwolą, pomyślą także o pompach ciepła. Jedynym zmartwieniem włodarzy jest fakt, że przy tak dużych dotacjach nie tylko w gminie Piaski, ale i pozostałych w powiecie gostyńskim, firmy biorące udział w przetargu mogą zawyżać wartość robót albo być po prostu zbyt oblegane, by zgłaszać się do kolejnych inwestycji.

Popularyzacja sportu? Zróbmy lepsze boiska

Drugi wniosek dotyczy boisk sportowych przy dwóch szkołach podstawowych w Szelejewie Pierwszym i Bodzewie. Jak wiadomo, przy największej podstawówce w gminie, w samych Piaskach mamy profesjonalny (jak na warunki wiejskie)  kompleks sportowy, orlik, dobrze oświetlony. Służy on nie tylko uczniom w trakcie zajęć lekcyjnych, ale i innym podmiotom, drużynom piłkarskim do treningów, mieszkańcom czy chociażby w trakcie różnych imprez sportowych, jak zawody piłkarskie MDP, mecze oldboyów czy ostatnio 37. Bieg Bojanowskiego [czytaj TUTAJ]

Natomiast w mniejszych miejscowościach istniejące pełnowymiarowe boiska są trawiaste i w razie opadów deszczu dzieci (czy dorośli) ślizgają się po mokrej nawierzchni. 

- Mieszkańcy już dawno zgłaszali, radni przedyskutowali i postanowiliśmy napisać wnioski - dodaje Andrzej Konieczny, sekretarz Urzędu Gminy w Piaskach. - Chcemy, by dzieci miały lepsze warunki do grania, a ich rodzice też mogli chociażby pokopać piłkę wieczorami. Stąd we wnioskach  o (proporcjonalnie) mniejsze obiekty sportowe  niż w Piaskach, piszemy o wymianie nawierzchni boisk na tartan, bezpieczną, suchą nawierzchnię i o założeniu oświetlenia. 

Paradoksalnie, wydanie tych pieniędzy pozwoli na zaoszczędzenie. Jeśli policzyć koszta ogrzewania nawet niewielkich sal sportowych, które ostatnio znacznie wzrosły- budowa orlików jest opłacalna. Nie tylko w związku z ceną gazu ale i społecznie - dzieci mając możliwość gry na bezpiecznej nawierzchni chętniej wyjdą na dwór i będą aktywne fizycznie.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy