Reklama

Polska zmienia przepisy dotyczące przewozu zwierząt przez granicę polsko - ukraińską

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Polska zmienia przepisy dotyczące przewozu zwierząt przez granicę polsko - ukraińską - Zdjęcie główne

Uciekinierzy z Ukrainy zabierają też swoje zwierzęta domowe | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Uchodźcy z pogrążonej w wojnie Ukrainie mogą przekroczyć polsko - ukraińską granicę ze swoim zwierzęciem także wtedym gdy nie będą posiadać wszystkich wymaganych przez polskie prawo przy wwozie zwierząt dokumentów. Informację dotyczącą postępowania w związku z nadzwyczajną sytuacją po wybuchu wojny rosyjsko - ukraińskiej przekazał Główny Lekarz Weterynarii.

Inwazja Rosji na Ukrainę zmienia nie tylko procedury przemieszczania sie uchodźców ale i towarzyszących im zwierząt. Główny Lekarz Weterynarii, lek. wet. Paweł Niemczuk wskazuje, że regulacje mają z jednej strony zmniejszyć przestoje na granicy i poprawić przemieszczanie się osób uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy. Z drugiej jednak regulacje mają zminimalizować ryzyko wwożenia zwierząt, które mogą mieć na przykład wściekliznę.

W świetle obowiązujących przepisów, wszystkie psy, koty i fretki przekraczające granicę Unii Europejskiej muszą spełniać następujące wymagania: muszą być zachipowane, zaszczepione przeciwko wściekliźnie (szczepienie musi być ważne), posiadać aktualny wynik badania serologicznego wykrywającego przeciwciała przeciwko wściekliźnie. Muszą też posiadać paszport wydany w jednym z krajów unijnych lub świadectwo zdrowia zgodne ze wzorem określonym w Unii Europejskiej.

Przewożenie zwierząt z Ukrainy - złagodzone przepisy

Ze względów na wybuch wojny i nadzwyczajną sytuację wprowadzone zostały jednak odstępstwa od standardowych wymagan weterynaryjnych. Jako minimalny wymóg wskazano, że zwierzę przekraczające granicę polsko-ukraińską powinno być zaszczepione. Właściciel powinien też posiadać dokument potwierdzający wykonanie szczepienia przeciwko wściekliźnie nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem przemieszczania.

Co jednak, jeżeli właściciel nie ma przy sobie tych dokumentów? Główny Inspektor Sanitarny zapewnia, że to nie musi oznaczać rozstania. W takiej sytuacji osoba przekraczająca polską granicę musi wypełnić stosowne oświadczenie, w którym stwierdza, że zwierzę nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa innych. Jego treść ma być potem weryfikowana przez powiatowych lekarzy weterynarii w miejscu pobytu zwierzęcia z właścicielem.

Procedury odroczone w czasie

Uchodźcy, którzy są w stanie wskazać adres, do którego się udają, muszą go podać w oświadczeniu. Potem ma być ono przesyłane do właściwego lekarza weterynarii, którego obowiązkiem będzie objęcie zwierzęcia izolacją. Będzie on też nadzorować formalności związane z legalnością pobytu zwierzęcia.

Pierwsze oferty pomocy w powiecie

Znana gostyńska przychodnia weterynaryjna "Novavet" ogłosiła dzis rano na swoim facebookowym profilu bezpłatna ofertę pomocy dla zwierząt, które dotarły bdź dotrą wkrótce do naszego powiatu gostyńskiego:

- Dla obywateli Ukrainy przybywających ze zwierzętami towarzyszącymi zapewniamy nieodpłatną pomoc medyczną oraz karmę. Prosimy o kontakt poprzez messengera

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy