Reklama

Chcesz pomóc Ukraińcom, skontaktuj się z nimi!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Z. Pacanowski

Chcesz pomóc Ukraińcom, skontaktuj się z nimi! - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Z. Pacanowski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wojna rosyjsko - ukraińska trwa, w mediach niemal nieustannie widzimy dramatyczne obrazy z ulic i dróg naszego wschodniego sąsiada. Wielu z nas zastanawia się, jak pomóc, dokąd zanieść rzeczy, jedzenie, środki opatrunkowe? Inni są gotowi przyjąć pod swój dach uciekające przed inwazją kobiety z dziećmi. Zdecydowaliśmy się wpłacić pieniądze na pomoc Ukrainie. Gdzie? Kogo pytać? Kto w powiecie koordynuje działania nie tylko na rzecz Ukrainy, ale i osób, które przekroczyły granice w poszukiwaniu swoich najbliższych w Polsce?

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę w wielu miejscach, w tym na terenie powiatu gostyńskiego ruszyły natychmiast akcje pomocowe dla samej Ukrainy, ale również dla uciekinierów z pogrążonego w wojnie kraju. Wszyscy mężczyźni od 18 roku życia zostali zmobilizowani w ukraińskiej armii, prawo do opuszczenia kraju mają wyłącznie kobiety z dziećmi. Niestety, powstają też jak grzyby po deszczu zbiórki, zrzutki i inicjatywy niekontrolowane przez żadne instytucje i za ich rzetelność nikt nie odpowiada.

Parafie jutro już zbierają ofiary

Niektóre organizacje i instytucje (np. parafie) na własną rękę organizaują pomoc dla Ukraińców.

Parafia pw. św. Małgorzaty oraz parafia świętogórska jutro i w środę popielcową przed kościołem zbierają ofiary na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy. Dodatkowo w środę Popielcową oprócz zbiórki ofiar odbędzie się zbiórka darów, które zostaną wykorzystane przez Caritas w ośrodkach na terenie naszej Archidiecezji, gdzie będzie możliwe przyjęcie uchodźców.

Zbierają tylko nowe, następujące rzeczy: 

 • koce
 • pościele
 • kołdry
 • poduszki
 • ręczniki
 • termosy/kubki termiczne 
 • kosmetyki osobiste (szczoteczka do zębów, pasta do zębów, żel pod prysznic, szampon itp.)
 • środki pomocy medycznej: opatrunki, bandaże itp. 

 Żywność: 

 • Gotowe dania w słoikach, takie jak m.in.: gołąbki, pulpety, fasolka itp. 
 • Produkty długoterminowe, takie jak: ryż, kasza, makaron
Miejsce zbiórki - probostwo ul. Przy Farze w Gostyniu, tel. 65 572 00 40

- Kontaktowaliśmy się również z Księżmi z Ukrainy, którzy jako Diakoni pracowali przy naszej Parafii. Zdecydowaliśmy się na przekazanie im również części zebranych darów i środków, jako pomoc doraźną bezpośrednio na Ukrainę. W tym przypadku duży nacisk kładziemy na opatrunki, bandaże itp. - czytamy na stronie parafii.

Filipini zapraszają wolontariuszy

Klasztor Księży Filipinów również organizuje zbiórkę darów:

zbieramy tylko nowe następujące rzeczy - oprócz nowych kocy, pościeli, ręczników itp. potrzebne są: 

 • termosy
 • kubki termiczne
 • kosmetyki
 • środki pomocy medycznej…

a z żywności:

- gotowe dania w słoikach i produkty długoterminowe... 

Filipini dary przyjmują w środę popielcową od godz. 7.00 do godz. 20.00. Miejscem zbiórki jest sala oratorium po lewej stronie przy bramie wjazdowej do klasztoru. 

Zapraszają również wolontariuszy, którzy od środy do piątku będą mogli pomóc przy darach dla uchodźców. Zapisy u ks. proboszcza (tel. 506055149). 

Bardzo prosimy o pomoc!

Możesz pomóc wyposażyć dom

Tymczasem od wczoraj trwa wyposażanie domu, w którym mają się zatrzymać uchodźcy z Ukrainy. Akcję koordynuje starostwo powiatowe. Mieszkańcy ziemi gostyńskiej w pełni solidaryzują się ze wschodnimi sąsiadami i okazali w tym przypadku ogromną pomoc. Dom udało się błyskawicznie umeblować.  Poszukiwane są rzeczy codziennego użytku, wyposażenie mieszkania i kuchni (szklanki, talerze, miski, garnki, sztućce), a także pościele, ręczniki, środki higieny.

- Ważna sprawa! Prosimy tylko, żeby oferowane rzeczy były w dobrym stanie - apelują koordynatorki akcji.

Do nich można zadzwonić, udzielają informacji: Joanna Jakubiak - tel. 691 626 203; Aldona Majchrzak - 607 634 803

W Poniecu ruszył punkt zbiórki najpotrzebniejszych artykułów dla uchodźców z Ukrainy. Potrzebują artykułów w miarę możliwości odświeżonych (nie mają możliwości prania):

 • kocy,
 • ręczników,
 • pościeli,
 • kołder,
 • poduszek,
 • pieluch jednorazowych dla dzieci,
 • produktów spożywczych tzw. "trwałych", jak makaron, kasza, ryż, itp.
Punkt zbiórki: Poniec, ul. Bojanowska 11a, tel. 603823904.

Chwilowo nie zbierają odzieży!!!

- Wszystko co zostanie zebrane, przekazane będzie do głównych organizatorów zbiórki w Gostyniu - informują koordynatorzy akcji.

A tu taka informacje z Pępowa. Ktoś chce wynająć dom Ukraińcom - z wyposażeniem. Pani Justyna - PATRZ TUTAJ jest wielka!!!!

Ochronka zbiera od poniedziałku

Po Facebooku krąży również apel siostry Agnieszki Łuszczyńskiej, dyrektor Ochronki prowadzonej w Gostyniu przez Siostry Służebniczki NMP.

- Kochani Rodzice ponieważ otrzymałam już kolejne informacje o mamach z dziećmi w różnym wieku, uciekających z Ukrainy, które dzisiaj i jutro mają być przywożone do Gostynia i okolic, dlatego proszę abyśmy we wszelkie możliwe sposoby włączali się w pomoc tym ludziom. Proponuję poprzeglądać ubranka i zabawki dzieci, z których może już powyrastały i już od poniedziałku przynosić do ochronki. Będą one przekazywane osobom przyjmującym uchodźców w zależności od wieku dzieci.

Dodała również, że na pewno będą też potrzebować trwałej żywności, czy środków higienicznych.

- Proszę  o serce otwarte i gotowe, by na miarę własnych możliwości, dzielić się z bliźnimi w potrzebie. A Pan Bóg na pewno wynagrodzi stokroć hojność naszych serc - dodała zakonnica.

Ochronka w Gostyniu mieści sie przy ul. Jana Pawła II i otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 6.30- 16.00. Zbiórka w tej lokalizacji rusza od poniedziałku, 28 lutego. 

Samorządy ruszą z akcją

Samorządy gostyńskie czekają na wytyczne Wojewody Wielkopolskiego, o czym pisaliśmy TUTAJ, natomiast lokalne stowarzyszenia i ludzie dobrej woli dwoją się i troją, by zapewnić realną pomoc na „już”, bo pierwsze ukraińskie kobiety z dziećmi są w drodze z granicy polsko- ukraińskiej.

Na wczorajszym roboczym spotkaniu w siedzibie SWPPG w Gostyniu powstał Zespół Pomocy Ukraińcom w Gostyniu, którego główną koordynatorką została Anastasiia Bondarenko, dotychczas zajmująca się w gostyńskim Stowarzyszeniu Wspierania Przedsiębiorczości aspektem pracy dla cudzoziemców. Współpracują z nią Viktoria Datsiuk i Anna Huslawska - obie odpowiedzialne za prowadzenie grupy informacyjnej zespołu. Wszystkie trzy Ukrainki zajmują się także tłumaczeniem z/na polski/ukraiński Natomiast Artur Nowak, znany wszystkim ratownik, kierownik Drużyny WOPR Gostyń zajmuje się koordynacją spraw związanych z transportem.

Szukasz informacji? Kontakt przez Facebook i Messenger

Istniejąca juz strona facebookowa Cudzoziemcy w Gostyniu prowadzi dwujęzyczną aktualizacje wszelkich działań pomocowych. W celu sprawnej koordynacji zespołu i osób z nim związanych, został utworzony chat w Messengerze - kontakt poprzez Viktorię i Annę. Został również utworzony chat w Messengerze dla Ukraińców mieszkających na terenie powiatu. Celem tego chatu jest zebranie informacji dotyczących osób potrzebujących zakwaterowania oraz dojazdu w tym rejonie.

Chcesz pomóc? Dołącz do wolontariatu

W celu zgłaszania chętnych i rejestracji potencjalnych wolontariuszy organizatorzy stworzyli ankietę Google. Link do niej TUTAJ.

Organizatorzy proszą o udostępnianie i rozpowszechnianie tej informacji oraz zachęcanie do dołączenia.

Baza noclegowa dla kobiet z dziećmi

Podjęto również temat kierunków, w których zespół zamierza działać, w tym: 

 • stworzenia bazy ludzi potrzebujących zakwaterowania na terenie powiatu,
 • stworzenia bazy ludzi potrzebujących dojazdu do powiatu
 • stworzenia bazy i koordynacja wolontariuszy (w tym współpraca z instytucjami na rzecz szkoleń tych wolontariuszy) w kierunkach: udzielania wiedzy prawnej, opiekowania się dziećmi uchodźców, zapewnienie wsparcia językowego,
 • zapewnienia migrantom szkoleń z języka polskiego,
 • stworzenie bazy ludzi, gotowych udzielić miejsca zakwaterowania uchodźcom,
 • tworzenie bazy ludzi, gotowych udzielić pomocy transportowej.

Zadania te w dużej mierze mogą być realizowane przez ankiety oraz dokumenty Google.  Działania w tym zakresie koordynuje Viktoria Datsiuk, Anna Huslawska będzie jej asystować.

Transport uciekinierów z Ukrainy

Odpowiedzialnym za pomoc w transporcie jest Artur Nowak. Na piątkowym spotkaniu roboczym podjął się następujących zadań:

 • tworzenie bazy dostępnych środków transportowych,
 • tworzenia grafiku odbierania ludzi z Leszna i Poznania oraz odpowiedzialnych za przewozy kierowców.

W następnych krokach zespół planuje poszerzenie działań w zakresie pomocy transportowej o przewożenie uchodźców bezpośrednio do miejsc zakwaterowania na terenie całego powiatu. W tej kwestii najtrudniejszym jest zapewnienie dojazdu ludziom z granicy do Poznania/Leszna.

Chcesz wpłacić pieniądze? Zorganizują zrzutkę

Stworzenie zbiórki pieniężnej na rzecz wsparcia osób przybywających na teren powiatu to kwestia dni a nawet godzin. Osobą odpowiedzialną jest Anastasiia Bondarenko, natomiast Zespół Promocji Powiatu weźmie udziału w promowaniu zrzutki.

W najbliższym czasie powstaną również plakaty informacyjne.

Kontakt do Zespołu:

Anastasiia Bondarenko

Viktoria Datsiuk  

 • nr telefonu 796524957

Anna Huslawska

 • nr telefonu 883150477

Artur Nowak 

 • nr telefonu 600472868.
Ważne! Jeśli znacie jakichkolwiek Ukraińców, którzy potrzebują informacji czy pomocy, przekażcie im te numery telefonów:

 • 796524957
 • 883150477
 

[AKTUALIZACJA]

Konto uruchomiło Stowarzyszenie „DZIECKO” - liczy się każda złotówka

Wpłat można dokonywać na konto „SOLIDARNI Z UKRAINĄ”. Zbiórka ma na celu wsparcie kobiet i dzieci, które opuściły Ukrainę i znalazły lub znajdą schronienie na terenie powiatu gostyńskiego czy powiatów okolicznych. Matki, ratując życie dzieci i swoje przed bestialskim i zbrodniczym atakiem Putina i rosyjskiej armii, muszą szukać schronienia poza granicami swojej ojczyzny. Zebrane środki zostaną przeznaczone na bezpośrednią pomoc i wsparcie uchodźców z Ukrainy - przede wszystkim wsparcie dla matek z dziećmi, które znajdą schronienie w BOIK w Piaskach - Marysinie oraz dla uchodźców, którzy znajdą pomoc w naszym regionie. 25 lutego zapadła wspólna decyzja starosty gostyńskiego Roberta Marcinkowskiego, kierownika BOIK Anny Sowuli i dyrektora PCPR w Gostyniu Mirosława Sobkowiaka o natychmiastowym uruchomieniu 12 miejsc dla uchodźców z Ukrainy.

Wpłat można dokonywać na uruchomione w tym celu konto Stowarzyszenia „DZIECKO”: 

66 2030 0045 1110 0000 0270 9000

Tytuł przelewu: SOLIDARNI Z UKRAINĄ - Darowizna

Organizatorzy zbiórki finansowej proszą o przyłączenie się do akcji pomocowej  wszystkich ludzi dobrego serca, instytucji i organizacji. Liczy się każda złotówka! Są już pierwsze wpłaty!

[AKTUALIZACJA, niedziela]

Harcerze dla Ukrainy

Na  prośbę o pomoc dla Ukrainy zareagowała również Wielopoziomowa Druzyna Harcerska w Gostyniu. Od poniedziałku harcerze ruszją ze zbiórką rzeczy dla potrzebujących z Ukrainy! Można przynosić niezbędne artykuły (odzież, buty, środki opatrunkowe i higieniczne), a także śpiwory, karimaty, koce, zabawki dla małych dzieci, karmę dla zwierząt, baterie, niepotrzebne telefony komórkowe, do harcówki przy ul. Starogostyńskiej 3a (wejście od tyłu budynku, po schodkach w dół). Pomoc będą przyjmować w godzinach:
- poniedziałek, 28.02., godz.: 16.00- 17.00
- wtorek, 01.03., godz.: 16.00-17.00
- środa, 02.03., godz.: 16.00-17.00
Kontakt: dh Marcelina - tel. 691 180 771

Darmowe posiłki

Właściciel sali bankietowej Twist w związku z przybyciem do Gostynia i okolic ukraińskich rodzin zadeklarował, że zapewni im bezpłatny, ciepły posiłek. Sala znajduje się przy ul. Starogostyńskiej. Mieszkańcy Ukrainy dostaną tam posiłek od poniedziałku do piątku, w godzinach 13-15. Kontakt: tel. 65 572 33 88.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy