Choć dla wielu z nas to wciąż temat tabu, statystyki pokazują, że nawet połowa dorosłych Polaków zmaga się z tym problemem lub ma go już za sobą. O jakiej dolegliwości mowa? Chodzi o hemoroidy, zwane również żylakami odbytu.
To nic innego, jak rozszerzone żyły odbytnicy znajdujące się w jej dolnym fragmencie. Nie do końca prawdziwym jest jednak stwierdzenie „Jestem chory, mam hemoroidy”, albowiem posiada je każdy z nas. Opisywane guzki krwawnicze to części odbytu, których zadaniem jest udrażnianie tej części ludzkiego ciała oraz uzupełnianie roli zwieraczy w kontrolowaniu procesów wypróżniania. O dolegliwości mówić można dopiero wtedy, gdy owe guzki rozrastają się i dochodzi do magazynowania w nich nadmiernych ilości krwi, która nie ma możliwości uwolnienia się z nich. W takiej sytuacji, mogą występować różnego rodzaju stany zapalne odbytnicy, których symptomy bywają niekiedy szczególnie uciążliwe. Warto więc posiadać informacje o tym, co może być przyczyną występowania schorzeń hemoroidów oraz, jak je leczyć.
Rodzaje hemoroidów
Od tego, gdzie położone są żylaki odbytu zależy, do jakiej grupy przypadłości można je zaliczyć. Wyróżniamy bowiem dające się sklasyfikować w czterostopniowej skali intensywności hemoroidy wewnętrzne, których posiadanie zazwyczaj nie sprawia bólu – są one powleczone nieunerwioną czuciowo błoną śluzową oraz zewnętrzne, przysparzające dolegliwości bólowych i ulokowane, jak mówi ich nazwa, w widocznych miejscach, na skórze odbytu.
Przyczyny choroby
Powodów, z jakich powstaje wspomniana dolegliwość może być wiele. Za jej powstawanie często odpowiedzialny jest brak ruchu. Siedząca praca i zbyt mała ilość podejmowanej aktywności fizycznej to czynniki, których rezultatem występowania jest nadmierny ucisk żył okolic odbytu. Podobne zjawisko może zachodzić w przypadku osób mających do czynienia z z regularną koniecznością podnoszenia masy przekraczającej ich możliwości fizyczne, a także ciężarnych. Niekiedy sam poród jest przyczynkiem zaistnienia kłopotów z guzkami krwawniczym, ponieważ w jego trakcie ma miejsce ich nadmierne rozszerzanie. Problemy z hemoroidami nader często dotyczą też osób odznaczających się, spowodowaną np. nieodpowiednim, ubogim w błonnik odżywianiem zwolnioną pracą jelit, czego następstwem bywają zaparcia; ludzi cierpiących na nawracające biegunki oraz tych, którzy uprawiają seks analny, borykają się z chorobami wątroby lub nadciśnieniem. W związku z tym, łatwo dojść do wniosku iż najskuteczniejsze metody zapobiegania występowaniu hemoroidów to: uskutecznianie dynamicznego stylu życia, przestrzeganie odpowiedniej diety, unikanie forsownych ćwiczeń i seksu analnego. Pomóc mogą również: częsta pielęgnacja odbytnicy oraz noszenie bawełnianej bielizny.
Symptomy dolegliwości
Nadmiernie rozszerzone guzki krwawnicze odbytu to schorzenie relatywnie łatwe w rozpoznaniu. O jego posiadaniu przesądza pojawianie się takich objawów jak uciążliwe uczucie swędzenia i pieczenia w obrębie odbytu; wydzielająca się z niego przypominająca śluz ciecz; permanentne przeświadczenie o potrzebie wydalania czy stwierdzenie obecności krwi na zewnątrz odbytnicy. Wymienione przejawy hemoroidów mogą równie dobrze świadczyć o tym, iż pacjent cierpi na raka jelita grubego. Aby wyeliminować tę groźbę, należy bezzwłocznie udać się do proktologa, celem wykonania badania per rectum, a jeśli będzie to niezbędne, także anoskopii – wziernikowego badania odbytu.
Jak walczyć z hemoroidami?
W przeciwdziałaniu temu schorzeniu, najważniejsze jest jego szybkie zdiagnozowanie. Gdy jego obecność zostanie potwierdzona, istnieje wiele metod zahamowania jego rozwoju. Wśród nich wymienić można takie domowe sposoby leczenia żylaków odbytu jak: „nasiadówki”, czyli siedzenie w wypełnionej do około 10 cm wodą z dodatkiem naparów z kory dębu albo rumianku wannie, kąpiele w olejkach eterycznych; okłady z lodu; przemywanie bolących miejsc wacikiem przesiąkniętym wyciągiem z aloesu i picie ziołowych wywarów. Guzki krwawnicze można także leczyć zabiegowo – laseroterapią; gumkowaniem, czyli obciskaniem hemoroidu gumką w celu odseparowania go od krwi, wywołującą zakrzepy iniekcją (skleroterapia), metodami Morinagi i Longo lub cięciem operacyjnym, które bywa niezbędne, lecz może skutkować powikłaniami w formie problemów z kontrolowaniem wypróżniania, a także objawowo – czopkami i maściami zawierającymi chlorowodorek tetrakainy. Tego rodzaju leki na żylaki odbytu bywają bardzo skuteczne i dostatecznie silne, gdy hemoroidy są niewielkie. Jednym z nich jest produkt o nazwie Ruskorex, o którym więcej informacji można znaleźć pod linkiem ruskorex.pl.
Mimo, że problem ten jest uważany za wstydliwy, z dolegliwością, jaką są hemoroidy, należy natychmiast udać się do lekarza, by nie dopuścić do powikłań w postaci zakrzepicy lub też ropni.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!