reklama
reklama

To druga umowa o współpracy podpisana przez powiat gostyński z samorządem z Niemiec

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zapisy o wzmocnieniu i pogłębieniu przyjaźni oraz współpracy między powiatami, kontaktach pomiędzy szkołami, wymianie doświadczeń w zakresie funkcjonowania samorządu, turystyki, ochrony środowiska, kultury i działaniach umożliwiających przystąpienie do programów UE znalazły się w umowie partnerskiej podpisanej przez powiat gostyński oraz niemiecki powiat Nordhausen. - To nie jest partnerstwo starostów, to nie jest partnerstwo urzędników, to jest partnerstwo, które budujemy dla dzieci, dla młodzieży, dla przyszłych pokoleń - mówił podczas uroczystego podpisania umowy w sobotę, 9 września 2023 roku starosta gostyński Robert Marcinkowski.
reklama

Dzisiaj ten kierunek współpracy nie jest mile widziany, ale...

Nieformalne kontakty pomiędzy samorządami gostyńskim i Nordhausen (Turyngia) trwają od 2019 roku.

W tym czasie ponad 100 uczniów wyjechało do Niemiec na różnego rodzaju projekty. Współpracę nawiązali także lokalni przedsiębiorcy oraz samorządowcy. Co ciekawe, obydwa powiaty: polski i niemiecki łączy wspólny mianownik - partnerstwo z powiatem Unterallgåu w Bawarii (w 2021 gostyński samorząd świętował 20-lecie podpisania umowy partnerskiej ze swoim bawarskim odpowiednikiem).

- Dzisiaj nie jest popularnym nawiązywanie współpracy z naszymi zachodnimi partnerami. Ale jeśli spojrzymy na efekty, na to co daje to partnerstwo, to tak naprawdę trudno szukać w świecie międzynarodowych kontaktów innych partnerów, z którymi wymiana jest tak owocna, tak konkretna, która przede wszystkim służy mieszkańcom. Pamiętamy, co wydarzyło się w historii, o której nigdy nie możemy zapomnieć, ale musimy też spoglądać w przyszłość - mówił Robert Marcinkowski.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ, żeby PRZECZYTAĆ 

Wyjeżdżają za Odrę na staże zawodowe i realizują projekty artystyczne 

Przykładem budowania dobrych relacji z sąsiadami zza Odry są m.in. wymiany uczniowskie między szkołami, na przykład w ramach projektu ,,Erasmus+”. Dzięki przedsięwzięciu przyszli mechatronicy i logistycy z Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu odbywali dwutygodniowe praktyki (staż zawodowy) w partnerskim powiecie.

Ponadto podczas uroczystości podpisania umowy o współpracy w sali posiedzeń gostyńskiego starostwa zaprezentowała się młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu, która w Nordhausen realizuje projekty artystyczne (następnego dnia uczniowie wyjeżdżali na wymianę do Niemiec).

Traktor z Gostynia symbolem przyjaźni

- Nasza współpraca ma charakter nie tylko kulturowy, edukacyjny, ale także gospodarczy. Hubert Urbański spędził kilka dni w powiecie Nordhausen na inauguracji sezonu agroturystycznego, gdzie miał okazję współpracować z przedsiębiorcą w zakresie agroturystyki. Także sprzedawać swoje regionalne produkty, to jest ten konkretny wymiar, który przenosi się na niwę gospodarczą. Zresztą nie ostatni.(...) Kolejna kwestia to wymiana kadr. Nasi pracownicy mieli okazję poznawać pracę starostwa powiatowego w Nordhausen i w drugą stronę - pracownicy niemieckiego samorządu w ramach unijnych projektów mogli praktykować w naszym starostwie - dodał starosta gostyński.  

W ramach współpracy polsko-niemieckiej w powiecie Nordhausen już wkrótce będzie jeździł produkt prosto z Gostynia.

Mowa o traktorze Lanz Bulldog, które produkuje firma Macieja Pedy prowadzącego jednocześnie muzeum zabytkowych pojazdów w Gostyniu stworzone przez jego ojca, zmarłego w zeszłym roku Jana Pedę. Zamówiony przez Niemców traktor ma stanowić atrakcję turystyczną w Nordhausen.  

Umowę o partnerstwie powiatów polskiego i niemieckiego (wcześniej w czerwcu tego roku identyczny dokument został sygnowany w Nordhausen) podpisali starosta Robert Marcinkowski oraz starosta Matthias Jendricke. Zgodę na zawarcie porozumienia wyraziły rady obu powiatów.

Delegacja z Niemiec przebywała w Gostyniu od 8 do 10 września i wzięła między innymi udział w II Festiwalu Orkiestr Dętych w Gostyniu, zapoznała się z pracą Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu, a także rozmawiała o możliwości odbywania praktyk w Nordhausen przez uczniów technikum żywienia w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama