W Borku Wlkp. niedzielne popołudnie należało do pszczółek, żabek, biedronek, jeżyków i motylków. To nazwy grup, na jakie podzielone są dzieci w przedszkolu „Pod Dębem” w Karolewie, które świętuje dziś 10. rocznicę nadania imienia. Uroczystość, przygotowana z tej okazji w sali boreckiego ośrodka kultury, przyciągnęła wielu gości.
Byli rodzice i dziadkowie uczęszczających tam dzieci, przyszli byli wychowankowie placówki. Razem z przedszkolakami i pracownikami karolewskiego przedszkola jubileusz świętowali też przyjaciele - przedstawiciele Nadleśnictwa Piaski, z koła łowieckiego „Łoś” oraz Leśnictwa Stawiszyn i Boreckiego bractwa Kurkowego. Wśród gości znaleźli się również burmistrz Borku Marek Rożek, inspektor ds. oświaty Tomasz Marszałek, oraz była dyrektor placówki Barbara Wawrzyniak.
Obecnie funkcję dyrektora przedszkola w Karolewie pełni Renata Matelska. To ona w skrócie przybliżyła historię nadania imienia. Zamysł przedsięwzięcia zrodził się o wiele wcześniej. Motywacją były imiona, nadawane innym placówkom oświatowym w gminie Borek. W 2006 r. ogłoszono konkurs na imię przedszkola. Brali w nim udział rodzice oraz dzieci, które wówczas uczęszczały do placówki. Wśród licznych propozycji nazw, wpływających od rodziców i dzieci, zdecydowana większość wybrała imię „Pod dębem”.
Ważną informację obecnym na sali przekazał borecki burmistrz, który uznał, że zarówno dzieci jak i nauczyciele oraz pozostali pracownicy przedszkola muszą mieć odpowiednie warunki do „szlifowania diamentów”. - Największym skarbem są dzieci - to diamenty, które szlifujemy całe życie, aż do tego momentu, kiedy stają się dorosłe i samodzielnie zaczynają wychowywać własne dzieci. Ale ta obróbka diamentu zaczyna się w przedszkolu. To okres najtrudniejszy. Nauczyciele przedszkola to nie tylko osoby, które przekazują wiedzę. To przez kilka godzin i matka i ojciec, którzy muszą włożyć wiele wysiłku, aby sprostać zadaniu wychowania - powiedział włodarz. Podkreślił, że władze samorządowe robią co mogą, aby budować jak najlepszą bazę do wychowania dzieci.
I oznajmił, że jesienią ruszy przebudowa obecnego obiektu i budowa nowej części karolewskiego przedszkola, a zakończenie zadania zaplanowano na kwiecień 2017 roku. Po przemówieniach gości scenę opanowały przedszkolaki, które wcieliły się w rolę małych aktorów. Przedstawiły barwną historię o tym, jak dąb rosnący przy pewnym budynku w Karolewie przygarnia do siebie różne zwierzęta i owady, aby stworzyć przedszkole.