Reklama

Piłkarz sołtysem w Wycisłowie (gm. Borek Wlkp.). Poprzednik nagle zrezygnował

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: arch. pryw. bohatera artykułu

Piłkarz sołtysem w Wycisłowie (gm. Borek Wlkp.). Poprzednik nagle zrezygnował - Zdjęcie główne

Borek Wlkp. W Wycisłowie wybrano nowego sołtysa - kolejnego w tej kadencji | foto arch. pryw. bohatera artykułu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dawid Robak został nowym sołtysem Wycisłowa (gm. Borek Wlkp.) Jego poprzednik nagle zrezygnował z pełnienia tej funkcji. Tłumaczył się powodami rodzinnymi, jednak niewielu mieszkańców w to uwierzyło.

W obecnej kadencji społeczność Wycisłowa nie ma szczęścia do sołtysów. W pierwszej połowie 2019 r. z funkcji tej zrezygnowała, dziś już nieżyjąca, Róża Jędrosz (długoletnia sołtyska, społecznik i aktywistka). Na włodarza wsi w wyborach uzupełniających został wybrany Mirosław Gorwa. Minęło kilka dni od „przejęcia pałeczki”, kiedy w wiosce doszło do pierwszej konfliktowej sytuacji - ówczesny sołtys zlikwidował ozdoby placu rekreacyjnego.

Tłumaczył wtedy, że sam decyzji w tej sprawie nie podejmował, że miał wsparcie i zgodę nowej rady sołeckiej, a także burmistrza gminy. Znaleźli się jednak mieszkańcy, którzy krytykowali Mirosława Gorwę za to, że jeszcze nie zagrzał dobrze miejsca na stanowisku, a już zaczął robić porządki. Uważali, że postąpił nie fair w stosunku do społeczności - CZYTAJ TUTAJ.

Po trzech latach w Wycisłowie...

Na początku września 2022 r. mieszkańcy Wycisłowa na zebraniu wiejskim mieli rozmawiać o rozdysponowaniu budżetu na 2023 r. Wówczas dowiedzieli się, że Mirosław Gorwa zrezygnował z pełnienia funkcji gospodarza wsi. Oficjalnie oznajmił, że z powodów osobistych, rodzinnych. Jednak mieszkańcy twierdzą, że „się nie sprawdził”. Niektórzy mówią, że był osobą zbyt konfliktową, wskazują, że nie można było się z nim dogadać.

Po tym, jak burmistrz Borku przyjął rezygnację Mirosława Gorwy z piastowania funkcji sołtysa, konieczne było zorganizowanie wyborów uzupełniających w Wycisłowie. Te z kolei odbyły się 19 września. Na sołtysa wysunięto wtedy kandydaturę 35-letniego Dawida Robaka, znanego społeczności wsi, gdyż od 15 lat był aktywnym członkiem Rady Sołeckiej Wycisłowa. Był jedynym kandydatem, nie miał rywali. Na 39 mieszkańców, obecnych na zebraniu, kandydaturę Dawida Robaka poparło 38 osób.

Czynny zawodnik Wisły Borek nowym sołtysem Wycisłowa

Obecny sołtys Wycisłowa pracuje zawodowo w firmie produkującej filtry w Gostyniu. Pytany o zainteresowania, odpowiada szybko i z przekonaniem: sport, a przede wszystkim piłka nożna. Jest czynnym piłkarzem boreckiego klubu sportowego Wisła Borek.  

- Nie tylko na papierku, bo udaje mi się jeszcze pobiegać po boisku - mówi. 

Często celnie strzela do bramki, na korzyść Wisły Borek rzecz jasna. Ma rodzinę, żonę i dwoje dzieci. 

- Dużo zajęć, ale mam nadzieję że sprostam nowym obowiązkom i sprawdzę się w roli sołtysa. Wiem, że na członków rady sołeckiej zawsze mogę liczyć, więc sam nie jestem - mówi Dawid Robak, podkreślając że nie ma żadnych zastrzeżeń co do współpracy z radą sołecką. 

- Jestem zadowolony. W radzie działają osoby w moim wieku, komunikatywne, szybko się dogadujemy. Gwarantuję, że są to ludzie gotowi do pomocy, do działania na korzyść wioski, także w trudnych sytuacjach - dodaje nowy sołtys. 

Integrowanie i działanie w Wycisłowie

Spotkanie integracyjne nowego włodarza Wycisłowa oraz mieszkańców odbyło się w sobotę, 8 października. Na placu rekreacyjnym rozpalono ognisko, by upiec kiełbaski. Były rozmowy i wspólne biesiadowanie.

Najważniejsze zadania do wykonania w najbliższym czasie będą się skupiały wokół wigwamu - jedynego miejsca we wsi, w którym można zorganizować zebranie wiejskie czy spotkanie okolicznościowe, np. Dzień Kobiet. Trzeba ten obiekt odpowiednio przygotować, by służył mieszkańcom przez cały rok, a nie tylko w sezonie wiosenno-letnim. Już wiadomo, że 1.800 zł przeznaczone zostanie na odnowienie i pomalowanie płotu wokół wigwamu.

Jeśli chodzi o nowy fundusz sołecki, który wynosi 28.000 zł, ustalono z mieszkańcami, by większą część z tej puli pieniędzy przeznaczyć na docieplenie wigwamu.

- Nie mamy miejsca do spotkań, imprez wiejskich, które będą organizowane zimą czy wczesną wiosną. Do czasu, kiedy funkcjonowała szkoła podstawowa, mieliśmy w budynku pomieszczenie - jedną z sal - na zimowe zebrania. Mogliśmy zorganizować  dla dzieci spotkanie mikołajkowe, mogliśmy się spotykać również przy innych okazjach - wyjaśnia Dawid Robak.  

Decyzja w tej sprawie zapadła jeszcze za kadencji poprzedniego sołtysa, w porozumieniu z radą sołecką. Uznano, że należy ocieplić wigwam, który służy społeczności Wycisłowa za świetlicę wiejską.

-  W 2023 roku sporo pieniędzy przeznaczamy na wymianę drzwi wigwamu. Planujemy ogrzewać ten obiekt wewnątrz - zostanie w tym celu zakupiona dmuchawa do ocieplania. Pomieszczenie powinno być szczelne, wyizolowane. Chodzi o to, by ogrzane przez nagrzewnicę ciepłe powietrze nie uciekało.

Mieszkańcy Wycisłowa marzą o zewnętrznej siłowni, ale sprzęt do ćwiczeń nie jest tani. Planując budżet sołectwa na 2023 rok pomyśleli też o zakupie karuzeli na plac zabaw w Wycisłowie. Czy to się uda, nie wiadomo.

- Zastanawiamy się czy wystarczy funduszy, ponieważ tego typu urządzenia są atestowane, a ich ceny zaczynają się od 4-5 tysięcy złotych. W styczniu 2023 roku z pewnością będą korekty w naszych planach budżetowych. Mieliśmy przeznaczone pieniądze na remont kosiarki. Udało się ją naprawić bez ponoszenia kosztów - zrobili to mieszkańcy w tzw. czynie społecznym. W ten sposób zaoszczędziliśmy „parę groszy” - wyjaśnia Dawid Robak.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy