Przykro rozpoczął się nowy rok w boreckim samorządzie. Zmarła radna gminy Borek Wlkp. od kilku kadencji, nauczycielka, była sołtyska Wycisłowa. Społecznik i aktywistka, dobry człowiek - te słowa również oddają osobowość Róży Jędrosz. Kochała dzieci, a pracę z nimi traktowała jak pasję. Była nauczycielką w miejscowej szkole podstawowej.
8 stycznia 2021 roku dotarła do nas wiadomość o śmierci naszej koleżanki mgr Róży Jędrosz. To przykra wiadomość. Każde odejście z tego świata bliskiej nam osoby napawa smutkiem i żalem. Róża była nie tylko wieloletnią koleżanką z pracy. Zawsze była nam bardzo bliską i życzliwą osobą. Z wieloma z nas znała się bardzo długo. Przez prawie całe zawodowe życie nasze drogi były bardzo blisko. Właściwie do ostatnich dni życia często rozmawialiśmy i jak zwykle wymienialiśmy poglądy na interesujące nas sprawy. Osobiście spotkałem Różę dzień przed Jej nagłym odejściem. Dlatego jest mi niezmiernie przykro, że muszę pisać o Róży w czasie przeszłym. Kiedy sięgam myślami do dawnych lat, pamiętam początki naszej znajomości, które nierozerwalnie związane są z piękną harcerską przygodą.
Jako instruktor aktywnie działała w Hufcu Piaski-Borek. Wielokrotnie pełniła funkcję obozowej na organizowanych obozach harcerskich. Wielu ówczesnych harcerzy z naszego terenu miało okazję poznać wtedy koleżankę Różę Jędrosz i zapewne te wspomnienia pozostały do dzisiaj. Za swoją działalność została odznaczona Srebrną, a następnie Złotą Honorową Odznaką „Za zasługi dla Leszczyńskiej Chorągwi ZHP”. Jej życie zatoczyło koło, bo urodziła się w Wycisłowie i tutaj umarła, choć przez kilkanaście lat związana była również z Koszkowem oraz Gostyniem.
Pierwszą szkolną wiedzę, która doprowadziła Ją do zawodu nauczycielskiego chłonęła w Szkole Podstawowej w Wycisłowie. Dalszą swoją edukację kontynuowała w Liceum Ogólnokształcącym w Gostyniu. Po zdaniu matury uczęszczała do Studium Wychowania Przedszkolnego w Lesznie, które ukończyła 20 czerwca 1980 roku. W tym samym roku podjęła pracę w Szkole Podstawowej w Wycisłowie, w której pracowała do 31 sierpnia 2016 roku. W 1997 roku uzyskała tytuł magistra. Od 1 września 2016 r. do przejścia w dniu 24 sierpnia 2020 r. na emeryturę była pracownikiem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borku Wlkp. Wielokrotnie była nagradzana Nagrodą Burmistrza Borku Wlkp. oraz Nagrodą Dyrektora Szkoły. W 2004 r. otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, a w 2002 roku odznaczona została „Medalem Edukacji Narodowej”. Od 2002 roku była ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej i mogła wchodzić w skład komisji kwalifikacyjnych lub egzaminacyjnych dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy. Przez cały czas pracy dokształcała się i doskonaliła zdobywając kolejne kwalifikacje zawodowe.
Tak przedstawia się w skrócie praca zawodowa mgr Róży Jędrosz. Kilka zdań, kilka dat i faktów. Jednak wszyscy, którzy Ją znali, lub mieli okazję współpracować zawodowo lub na niwie społecznej wiedzą, że była to osoba niezwykła. W pracy zawodowej była precyzyjna i systematyczna. Wiedza pedagogiczna i organizacyjna sprawiała, że Jej praca to przykład rzetelności i sumienności. Była wymagająca wobec innych ale zwłaszcza wobec siebie. Mimo stawianiu wymagań, była osobą niezwykle życzliwą i troskliwą o sprawy ludzkie. Swoją ogromną wiedzę pedagogiczną przekazywała młodym adeptom zawodu nauczycielskiego.
Oprócz pracy zawodowej Róża Jędrosz wiele czasu poświęciła pracy społecznej. Było nią wspomniane już wcześniej harcerstwo, lecz obecnym mieszkańcom gminy znana była bardziej jako sołtys Wycisłowa oraz radna Rady Miejskiej Borku Wielkopolskiego. Pełniąc te funkcje zawsze troszczyła się o innych ludzi. Nie zawsze może te działania były doceniane, ale Róża Jędrosz nie lubiła stać z boku i narzekać. Ona wolała działać! Takim trwałym śladem Jej dążenia do wyznaczonego celu dla mieszkańców Wycisłowa pozostanie wspaniały plac zabaw.
Róża Jędrosz była człowiekiem wrażliwym i skromnym. Nie dbała o zaszczyty i wyróżnienia. Reagowała na nieprawidłowości i zawsze określała swoje stanowisko i poglądy. Ofiarowywała swoją przyjaźń, w zamian nic nie żądając.
Miałem zaszczyt przez kilkadziesiąt lat współpracować z Różą. To samo może powiedzieć całe Grono Pedagogiczne Zespołu Szkolno-Pedagogicznego w Borku Wlkp., który był ostatnim miejscem Jej pracy przed odejściu z dniem 1 września 2020 roku na upragnioną emeryturę. Organizowaliśmy wspólnie wiele wspaniałych przedsięwzięć. Przez wiele lat ofiarowała nam swoją bezinteresowną przyjaźń. Dziękujemy Ci Różo za wszystko. Dziękujemy, że byłaś z nami przez tyle lat.
Dyrektor Władysław Hałas oraz grono pedagogiczne
Zespołu Szkolno-Pedagogicznego w Borku Wlkp.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.