Wielki konkurs historyczny, jaki organizuje Enea przeznaczony jest dla uczniów klasy 7 lub 8 szkoły podstawowej. Świetnie sobie w nim radzą ci, którzy pasjonują się historią.
W tegorocznej edycji pn. „Z Wielkopolski do wolnej Polski”, poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu, wziął udział Janek Sochacki. Zdecydował, że zmontuje film.
- Na konkurs zwróciła uwagę moja mama, która jest nauczycielką historii. Filmik wykonałem sam, od początku do końca. Praca przy filmiku była ciekawa. Miałem potknięcie, że całą pracę przez przypadek usunąłem z komputera. Z porażki się podniosłem i zacząłem od nowa. Wszystko zostało wykonane w programach graficznych, do montażu. Obrazki zostały znalezione w internecie – opowiada Janek.
Kilka dni zastanawiał się nad koncepcją, sposobem wykonania grafik, potem zabrał się za szukanie ilustracji i zdjęć w internecie, a także podkładów głosowych (sam wczuł się w rolę lektora) i muzycznych. Później przyszedł czas na montaż. Film miał trwać maksymalnie trzy minuty, autor zmieścił się w czasie. Sporo dobrej zabawy miał przy wstawianiu najróżniejszych grafik. W przygotowaniach do konkursu Janka wspierała cała rodzina.
- Pozdrawiam cię panie K. – mówi Janek do tajemniczego mentora, którego danych nie chce zdradzać.
Poniżej przedstawiamy film Janka Sochackiego.
Ósmoklasista ze szkoły w Borku zwycięstwa kompletnie się nie spodziewał i kiedy ogłoszono wyniki był bardzo zaskoczony.
- Kiedy dowiedziałem się, że zająłem I miejsce w swojej kategorii, poczułem się doceniony przez jury – przyznaje.
Od organizatorów otrzymał dyplom wraz z gratulacjami:
- Jesteśmy pod wrażeniem Twojej kreatywnej pracy inspirowanej wydarzeniami 27 grudnia 1918 roku. Serdecznie gratulujemy zdobytego miejsca.
Janek twierdzi, że było o co walczyć, gdyż główną nagrodą był tablet.
- To jest moja pierwsza, porządna nagroda zdobyta w ogólnopolskim konkursie – dodaje uczeń kl. VIII boreckiej „podstawówki”.
Historią interesuje się od dziecka. Jak mówi – jest to jego pasja i zastrzega, że nie odziedziczył jej w genach.
- Jak tylko nauczyłem się czytać, brałem do ręki książki historyczne, oglądałem filmy w tej tematyce – opowiada.
Szczególnie interesuje się dziejami Rosji a właściwie Związku Radzieckiego w okresie od 1922 do 1991 roku.
- Małą wiedzę mamy na temat tego państwa i okresu. Wiele informacji ukrytych jest w tajnych aktach – uzasadnia zainteresowania Janek.
Lubi czytać o tym, jak docierano do tajnych dokumentów, sam lubi zdobywać informacje z najróżniejszych opracowań, zdjęć. Ma dużą satysfakcję, kiedy poszukiwania wiadomości zakończą się pomyślnie.
- Historię Powstania Wielkopolskiego również mam w „jednym paluszku” – zapewnia Jan Socha.
Uważa, że analizując dzieje jakiegokolwiek wydarzenia, czy państwa, można wysnuć ciekawe wnioski, a także uczyć się na błędach.
Konkurs dla pasjonatów dziejów Polski przygotowała Enea przy współpracy z Towarzystwem Projektów Edukacyjnych. W ubiegłym roku zwycięstwo - również w kategorii film - przypadło Weronice Mazur, uczennicy SP w Borku Wlkp.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.