Reklama

Pierwsze miejsce i tablet dla ósmoklasisty z Borku Wlkp. To już druga wygrana tej szkoły

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. prywatne

Pierwsze miejsce i tablet dla ósmoklasisty z Borku Wlkp. To już druga wygrana tej szkoły - Zdjęcie główne

Jan Sochacki zwyciężył w konkursie hostorycznym, inspirowanym Powstaniem Wielkopolskim | foto arch. prywatne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Uczeń ze szkoły podstawowej w Borku Wlkp., Janek Sochacki, zwyciężył w konkursie Enei, poświęconym Powstaniu Wielkopolskiemu. Była to druga edycja konkursu i borecka placówka kolejny raz odniosła sukces.

Wielki konkurs historyczny, jaki organizuje Enea przeznaczony jest dla uczniów klasy 7 lub 8 szkoły podstawowej. Świetnie sobie w nim radzą ci, którzy pasjonują się historią.

W tegorocznej edycji pn. „Z Wielkopolski do wolnej Polski”, poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu, wziął udział Janek Sochacki. Zdecydował, że zmontuje film. 

- Na konkurs zwróciła uwagę moja mama, która jest nauczycielką historii. Filmik wykonałem sam, od początku do końca. Praca przy filmiku była ciekawa. Miałem potknięcie, że całą pracę przez przypadek usunąłem z komputera. Z porażki się podniosłem i zacząłem od nowa. Wszystko zostało wykonane w programach graficznych, do montażu. Obrazki zostały znalezione w internecie – opowiada Janek. 

Kilka dni zastanawiał się nad koncepcją, sposobem wykonania grafik, potem zabrał się za szukanie ilustracji i zdjęć w internecie, a także podkładów głosowych (sam wczuł się w rolę lektora) i muzycznych. Później przyszedł czas na montaż. Film miał trwać maksymalnie trzy minuty, autor zmieścił się w czasie. Sporo dobrej zabawy miał przy wstawianiu najróżniejszych grafik. W przygotowaniach do konkursu Janka wspierała cała rodzina.

- Pozdrawiam cię panie K. – mówi Janek do tajemniczego mentora, którego danych nie chce zdradzać.

Poniżej przedstawiamy film Janka Sochackiego. 

Ósmoklasista ze szkoły w Borku zwycięstwa kompletnie się nie spodziewał i kiedy ogłoszono wyniki był bardzo zaskoczony.

- Kiedy dowiedziałem się, że zająłem I miejsce w swojej kategorii, poczułem się doceniony przez jury – przyznaje. 

Od organizatorów otrzymał dyplom wraz z gratulacjami:

- Jesteśmy pod wrażeniem Twojej kreatywnej pracy inspirowanej wydarzeniami 27 grudnia 1918 roku. Serdecznie gratulujemy zdobytego miejsca.

Janek twierdzi, że było o co walczyć, gdyż główną nagrodą był tablet.

- To jest moja pierwsza, porządna nagroda zdobyta w ogólnopolskim konkursie – dodaje uczeń kl. VIII boreckiej „podstawówki”.  

Historią interesuje się od dziecka. Jak mówi – jest to jego pasja i zastrzega, że nie odziedziczył jej w genach. 

- Jak tylko nauczyłem się czytać, brałem do ręki książki historyczne, oglądałem filmy w tej tematyce – opowiada.

Szczególnie interesuje się dziejami Rosji a właściwie Związku Radzieckiego w okresie od 1922 do 1991 roku.

- Małą wiedzę mamy na temat tego państwa i okresu. Wiele informacji ukrytych jest w tajnych aktach – uzasadnia zainteresowania Janek. 

Lubi czytać o tym, jak docierano do tajnych dokumentów, sam lubi zdobywać informacje z najróżniejszych opracowań, zdjęć. Ma dużą satysfakcję, kiedy poszukiwania wiadomości zakończą się pomyślnie.

- Historię Powstania Wielkopolskiego również mam w „jednym paluszku” – zapewnia Jan Socha.

Uważa, że analizując dzieje jakiegokolwiek wydarzenia, czy państwa, można wysnuć ciekawe wnioski, a także uczyć się na błędach. 

Konkurs dla pasjonatów dziejów Polski przygotowała Enea przy współpracy z Towarzystwem Projektów Edukacyjnych. W ubiegłym roku zwycięstwo - również w kategorii film - przypadło Weronice Mazur, uczennicy SP w Borku Wlkp.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy