Reklama

Pasowanie pierwszoklasistów w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Pogorzeli

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ,,Witajcie w szkole, pierwszaki!’’ – tymi słowami 13 października 2022 roku Aleksandra Sieńska z klasy IV C i Adam Foltynowicz z klasy IV A, otwierając uroczystość pasowania, powitali rozpoczynających swoją przygodę ze szkolną edukacją uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli.

W przeddzień święta nauczycieli, w czwartek 13 października 2022 roku ślubowanie przy poczcie sztandarowym złożyło 45 uczniów klas Ia i Ib Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli, którzy do uroczystego pasowania przygotowywali się pod kierunkiem wychowawczyń, Agnieszki Czaprackiej i Karoliny Kapały.

Najpierw egzamin u starszych kolegów

Etymologia rzeczownika ,,pasowanie’’ ma wiele wspólnego z pasem, jednak dyrektor Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli, Paweł Marciniak, nie przygotował na tę okoliczność, mimo obaw wyrażonych przez zaniepokojonych pierwszoklasistów, wspomnianego rekwizytu. Z zainteresowaniem wysłuchał natomiast - wraz ze zgromadzonymi w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pogorzeli rodzicami, dziadkami oraz nauczycielami - odpowiedzi udzielonych przez uczniów klas pierwszych podczas ,,egzaminu’’, jaki przeprowadzili dla nich czwartoklasiści. Pierwszoklasiści zdali go celująco, udowadniając, że potrafią pięknie śpiewać, wzorowo recytować wiersze, biegle liczyć, płynnie czytać, a nawet doskonale tańczyć. Zdobywając kolejne medale, pokazali także, że zapału do nauki i zdobywania nowych umiejętności może im pozazdrościć niejeden starszy kolega czy starsza koleżanka.

Pasowanie piórem, birety i kuferki

Najdonioślejszym momentem uroczystości, którego wszyscy oczekiwali z niecierpliwością, było ślubowanie oraz pasowanie zabytkowym piórem, dokonane przez dyrektora szkoły. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi oraz pilnymi uczniami, wzorowo się zachowywać oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą pamiątkowe dyplomy. Każda uczennica i każdy uczeń klasy pierwszej, których głowy zdobiły tego dnia birety, otrzymał również legitymację szkolną oraz elegancki kuferek zawierający mnóstwo praktycznych pomocy, ułatwiających zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności w kolejnych latach nauki. 

Uroczystość, podczas której pogorzelscy pierwszoklasiści oficjalnie stali się pełnoprawnymi uczniami swojej szkoły, na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.

- Wszystkim pierwszakom jeszcze raz życzymy radości z nauki i zabawy oraz odkrywania swoich talentów - dodał Paweł Marciniak, dyrektor szkoły podstawowej w Pogorzeli.

Dlaczego właściwie "pasowanie"?

- W dawnej Polsce jednym z elementów pasowania na rycerza było obdarowanie walecznego woja pasem rycerskim – najważniejszym, obok miecza, symbolem przynależności do stanu rycerskiego - wyjaśnia Dobrochna Błażejczak, nauczyciel bibliotekarz w pogorzelskiej szkole. 

Dodaje też, że czasownik ,,pasować’’ do XVI wieku miał tylko jedno znaczenie - powołać do stanu rycerskiego, dokonać pasowania na rycerza. Od tego znaczenia powstało kolejne, bardziej ogólne: powołać kogoś na coś, nadać komuś jakąś godność, funkcję. W przypadku uczniów klas pierwszych chodzi oczywiście o symboliczne przyjęcie do braci uczniowskiej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy