Reklama

Palenisko z rusztem, alejki, młode drzewa i krzewy. Kunowo modernizuje teren przy wiejskim boisku sportowym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Z. Pacanowski

Palenisko z rusztem, alejki, młode drzewa i krzewy. Kunowo modernizuje teren przy wiejskim boisku sportowym - Zdjęcie główne

Kunowo. Zmiana zagospodarowania terenu przy boisku wiejskim | foto fotomontaż Z. Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy Kunowa chcieliby we wsi stworzyć przyjazne miejsce, w którym będą mogli miło spędzić czas. Aby tak się stało, trzeba zagospodarować teren przy wiejskim boisku sportowym. Jest już projekt, teraz Kunowo czeka na pieniądze.

Mieszkańcy Kunowa mają ambitne i ciekwe plany 

Projekt przygotowany dla sołectwa Kunowo nosi nazwę „Zagospodarowanie terenu przy boisku sportowym” i wchodzi w plany Strategii Rozwoju Wsi, opracowanej na 5 lat.

- Założeniem jest stworzenie atrakcyjnego i przyjaznego miejsca, które będzie sprzyjało integracji społecznej - mówi Natalia Busz, sołtyska Kunowa. - Chodzi o to, by stworzyć takie miejsce, gdzie społeczność wsi będzie mogła się spotkać, spędzić czas, a rodzice znajdą azyl, by mogli posiedzieć z dziećmi - dodaje.

Sołtyska od razu zaznacza, że obecnie w Kunowie nie brakuje miejsc, gdzie można spędzać wolny czas.

- Ale teren przy wiejskim boisku to otwarta przestrzeń, na której w upalne, słoneczne czy deszczowe dni nie ma się gdzie schronić - wyjaśnia Natalia Busz. 

Podkreśla, że sporo miejsca dookoła dużego, wiejskiego boiska w Kunowie jest niewykorzystana, nic tam się nie dzieje. Według projektu „Zagospodarowanie terenu przy boisku sportowym” połowa terenu mogłaby przejść metamorfozę i zmienić swoje przeznaczenie.

Teren przy boisku w Kunowie przejdzie metamrofozę

- Części do gry w piłkę nożną nie zabieramy - będzie to mniejsza powierzchnia, ale pozostanie. Wieś nie straci, ponieważ obok powstała  alternatywa - boisko wielofunkcyjne, na którym również można grać. Tam zdecydowanie częściej widać młodzież - wyjaśnia Natalia Busz.

Otwarcie mówi, że zanim pojawiło się boisko wielofunkcyjne przy szkole podstawowej, wiejski teren sportowo-rekreacyjny był częściej wykorzystywany. 

- Tutaj wcześniej odbywały się rozgrywki między wioskami lub dzieci grały w piłkę - wszystko z wykorzystaniem boiska wiejskiego. Później, gdy powstał obiekt przy szkole, aktywność sportowa przeniosła się tam, na mniejszą przestrzeń - dodaje.

W ramach projektu zaplanowano modernizację części wiejskiego terenu sportowego. Mieszkańcy widzieliby tam kamienne palenisko na twardym podłożu, z rusztem, a także arboretum. W Kunowie stoi już wiata, jest utwardzony teren, do tego dochodzą scena i płyta taneczna. W przygotowaniu tej części rekreacyjnej mieszkańcy odgrywali bardzo dużą rolę.

-  Teraz czekają nas roboty ziemne, wyrównanie terenu, dosianie trawy. Wykonanie paleniska kamiennego. Obecnie istnieje tam prowizoryczne - ale może powstać kamienne, z rusztem, które będzie bezpieczniejsze, z porządnym utwardzeniem - mówi sołtyska.

Sołtyska Kunowa liczy, że mieszkańcy pomogą zmienić oblicze terenu przy boisku sportowym

W ramach projektu zaplanowano również wytyczenie alejek i nasadzenie drzew oraz krzewów.

- Nie chcielibyśmy sadzić roślin najmniejszych, byśmy nie musieli czekać długo na efekty realizacji. Pewnie drzewek zbyt dużo nie uda nam się nasadzić, ale zakładamy, że projekt jest wielofazowy, chcemy jego wykonanie kontynuować przez kilka lat - tłumaczy Natalia Busz.

Całkowity koszt prac oszacowano na 50 tys. zł, wkład własny gminy to 20 tys. zł (fundusz sołecki). Dofinansowanie z programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2020+”, w ramach konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś", o które dla Kunowa stara się gmina Gostyń, ma wynosić 30 tys. zł. Wkład własny mieszkańców (robocizna, wypożyczenie sprzętu, sadzonki, siewy, roboczogodziny mieszkańców) wyliczono na 10 tys. zł.

- Mam nadzieję, że społeczność poświęci swój czas i pomoże w działaniach, związanych z modernizacją terenu przy wiejskim boisku. Nam chodzi najbardziej o integrację mieszkańców, ale nie tylko podczas imprez czy innych wydarzeń. Realizacja projektu będzie świetną okazją, byśmy - pracując razem - coś nowego stworzyli, a później wspólnie się z tego cieszyli. Chyba z większym szacunkiem będziemy podchodzić do tego, co powstanie z udziałem mieszkańców - stwierdza Natalia Busz.

Czy teren dookoła boiska się nie zmieni, jeśli nie uda się pozyskać dofinansowania w ramach konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś”?

- W ubiegłym roku, kiedy zastanawialiśmy się, na co wykorzystać środki z funduszu sołeckiego, założyliśmy, że około 23 000 zł tak czy inaczej chcemy przeznaczyć na modernizację boiska, więc nawet jeśli nie uda się pozyskać dofinansowania, jakieś działania w kierunku modernizacji na pewno będziemy prowadzić, jakieś prace będą wykonywane - zapewnia sołtyska Kunowa. 

Co planuje sołtys Goli z mieszkańcami? Jak chcą zmienić estetykę wsi? KLIKNIJ.

Co chcą wybudować w Krajewicach? Jakie założenie ma KGW w Krajewicach? - CZYTAJ TUTAJ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy