Reklama

Duża wiata w Krajewicach ma stanąć jeszcze w tym roku. Inwestycja będzie kosztować 160 tys. zł

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Wiata jest dla nas bardzo ważna i potrzebna. Świetlica jest zbyt mała, by pomieścić mieszkańców sołectwa podczas organizowanych imprez czy warsztatów - mówi Izabela Wojtkowiak, członek zarządu KGW Krajewiczanki. Wszystko wskazuje na to, że drewniana wiata w tym roku w Krajewicach powstanie.

Sołectwo Krajewice znalazło się w grupie 4 wsi z gm. Gostyń, które w 2021 roku przyjęły Strategię Rozwoju Wsi na lata 2021-2026 (to Gola, Krajewice, Kunowo, Kosowo). Spisano najważniejsze inwestycje i zadania, planowane do zrealizowania w ciągu najbliższych 5 lat. 

Dzięki temu można było podjąć starania o dofinansowanie z zewnątrz, np. z programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2020+”, w ramach konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś”. Gmina Gostyń skorzystała z tej możliwości - w wyniku ścisłej współpracy z sołtysem i Kołem Gospodyń Wiejskich z Krajewic złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego o dofinansowanie projektu w wysokości ok. 43 tys. zł . Z budżetu gminy, w ramach funduszu sołeckiego, na rewitalizację terenu w Krajewicach zabezpieczono 28 tys. zł, jako tzw. wkład własny.

Projekt przygotowany dla sołectwa nosi nazwę „Budowa wiaty drewnianej za świetlicą w Krajewicach”. Dzięki dofinansowaniu ma powstać wielofunkcyjna wiata rekreacyjna, z zadaszeniem. Miejsce dla konstrukcji wyznaczono przy świetlicy wiejskiej. Wiata ma być alternatywą dla znajdujących się w budynku pomieszczeń, przy okazji dużych imprez czy zajęć dla większej grupy osób. Społeczność sołectwa Krajewice uznała, że wiata jest potrzebna, by Krajewice mogły realizować planowane projekty.

- Prowadzimy dużo zajęć, warsztatów, organizujemy imprezy i spotkania. Wiata ma być dość duża, ogrodzona kurtynami po bokach, byśmy mogli się spotykać także przy niesprzyjającej pogodzie - wyjaśnia Izabela Wojtkowiak, członek zarządu KGW Krajewiczanki.

Szacowany całkowity koszt prac, jakie zaplanowano na 2022 rok wynosi 70 861 zł, w tym mieści się wkład własny gminy. Inicjatorzy budowy wiaty zdradzili, że inwestycja pochłonęła już ok. 60 tys. zł z pieniędzy, przeznaczonych na realizację projektu. To fundusze, które wydano w ubiegłym roku na zakup niezbędnych materiałów. - Kupiliśmy drewno, kotwy, materiały na zadaszenie. Wszystko, co nam jest najbardziej potrzebne, już mamy. Część wydanych pieniędzy pochodziła z zeszłorocznego funduszu sołeckiego. Teraz staramy się o kolejną pulę, mniej więcej o 43 tys. złotych - tłumaczy Izabela Wojtkowiak. 

Przy realizacji projektu w ramach konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś” liczą się nie tylko pieniądze. Ważne jest też zaangażowanie społeczności lokalnej.

- W tym roku chcielibyśmy wydać na zadanie około 100 tys. zł, wliczając prace społeczne mieszkańców Krajewic. W realizację projektu zaangażujemy lokalnych fachowców. Materiały zostały kupione, ale wiatę będziemy stawiać własnymi siłami - dach, cała konstrukcja obiektu zostaną wykonane dzięki pracy mieszkańców - informuje Izabela Wojtkowiak.

Co w przypadku, gdyby sołectwo nie otrzymało dofinansowania z programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2020+”? Wiata i tak pojawi się przy świetlicy. Mieszkańcy chcieliby ją wykorzystać już przy organizacji dożynek, chociaż czas na realizację zadania upływa w listopadzie 2022 r.

- Spora część z środków przeznaczonych na ten cel ma być wydana na utwardzenie terenu dookoła i pod wiatą. Gdybyśmy nie otrzymali dotacji, to wiata na pewno się pojawi, ale teren dookoła na razie nie będzie utwardzony. Będziemy działać wyznaczonym torem, a odpuścimy sobie w tym roku tę część inwestycji. Kostka pojawi się, kiedy otrzymamy kolejne pieniądze - mówi członkini KGW w Krajewicach. 

Co planuje sołtys Goli? Po co im dofinansowanie? - CZYTAJ TUTAJ.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy