Reklama

Marzenia stają się rzeczywistością - zapewniają organizacje z powiatu gostyńskiego. "Wielkopolska Wiara" czeka na najciekawsze pomysły

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Marzenia stają się rzeczywistością - zapewniają organizacje z powiatu gostyńskiego.  "Wielkopolska Wiara" czeka na najciekawsze pomysły  - Zdjęcie główne

Wielkopolska Wiara. Realizację projektu „Odkryjmy na nowo to, co mamy najcenniejszego” Krajewiczanki podsumowały jesienią 2021 r. | foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do 20 kwietnia 2022 roku można składać wnioski do tegorocznej edycji Konkursu Mikrodotacji "Wielkopolska Wiara". Organizacje społeczne, których pomysły zostaną docenione, mają szansę nawet na 10 tys. zł dotacji.

Warsztaty dla mieszkańców, cykliczne spotkania z młodzieżą, wspólne wycieczki po okolicy, odkrywanie nowych miejsc - pomysłów na aktywizację mieszkańców może być mnóstwo. Właśnie taki cel przyświeca Konkursowi Mikrodotacji "Wielkopolska Wiara". 21 marca rozpoczęła się jego kolejna edycja. 

Młode organizacje pozarządowe lub grupy nieformalne mogą pozyskać do 10 tys. zł na realizację projektów. Dodatkowo, w tegorocznej edycji wydzielono specjalną pulę pieniędzy „Wielkopolska Wiara solidarna z Ukrainą”. Wnioski można składać do 20 kwietnia.

Cztery projekty z powiatu gostyńskiego

W ubiegłorocznej edycji z powiatu gostyńskiego nagrodzono między innymi grupę nieformalną "Gostyńska Akcja re-ANIMACJA", spodobały się też pomysły KGW "Czarkowianki", KGW "Krajewiczanki" oraz KGW Szurkowo. Organizacje te na realizacje swoich projektów otrzymały po 7 tys. zł. Dziś zgodnie twierdzą, że przygoda z Konkursem Mikrodotacji "Wielkopolska Wiara" nie kończy się na jednym doświadczeniu.

- Nasza przygoda właśnie się rozpoczyna. Zamierzamy ją rozwijać i pielęgnować - mówią członkinie KGW Szurkowo, realizujące projekt „Wiatr zmian w Wietrznej Wsi”.

Gostyńska Akcja re-ANIMACJA poprzez projekt "Małe Wielkie Dzieła" postanowiła wspierać gostyńskie produkty lokalne. W ramach akcji organizowała szkolenia, chociażby „Jak żyć z rękodzieła?” - CZYTAJ TUTAJ.

- Dzięki "Wielkopolskiej Wiarze" budujemy zgraną, chętną do wspólnego działania grupę ludzi, którzy do tej pory się nie znali. Plany, które dotychczas rozmywały się w marzeniach stały się nagle rzeczywistością (...). Już dziś planujemy wziąć udział w kolejnych edycjach konkursu, bo widzimy efekty tych działań - deklaruje Grzegorz Bednarek, lider nieformalnej grupy Gostyńska Akcja re-Animacja.

Zarząd Koła Gospodyń Wiejskich Czarkowianki również jest zadowolony z udziału w konkursie.

- "Wielkopolska Wiara" to doskonała okazja do zintegrowania społeczności lokalnej. Bardzo się cieszymy, że w ramach projektu udało nam się otworzyć na różne grupy społeczne. Mieszkańcy chętnie uczestniczyli w wydarzeniach i wykazywali chęć współpracy. To dało niesamowitą radość z efektów pracy i apetyt na dalsze działania - zapewnia Agnieszka Radajewska, członkini zarządu KGW Czarkowianki, które realizowało projekt "WzmocniOne".

Koło Gospodyń Wiejskich "Krajewiczanki" postanowiło z kolei przypomnieć najmłodszym mieszkańcom, jak wyglądał pałac w Krajewicach (gm, Gostyń), a także jego otoczenie. W programie „Odkryjmy na nowo to, co mamy najcenniejszego” wykorzystano wiedzę i wspomnienia seniorów z Krajewic, a oni chętnie wrócili do przeszłości. Młodzież za to przeprowadziła rozeznanie drzewostanu, jaki znajduje się w wiejskim parku - PISALIŚMY O TYM TUTAJ. Pomysłodawcy są dumni z mieszkańców wsi, ktorzy zaangażowali się w wykonanie projektu.

"Wielkopolska Wiara". Integracja mieszkańców przede wszystkim

I o to chodziło, gdyż "Wielkopolska Wiara" ma angażować i integrować mieszkańców - od najstarszych do najmłdoszych oraz uczyć ich odpowiedzialności za swoje otoczenie - ZOBACZ TUTAJ.

- Ubiegłoroczna edycja pokazała nam, jak bardzo mieszkańcy wielkopolskich miast i wsi, potrzebowali kontaktu i pretekstu do spotkań. Otrzymane wsparcie finansowe było zaledwie tłem do tego, co najważniejsze - do rozmów, wymiany doświadczeń i działań na rzecz swoich miejscowości. Z radością obserwowaliśmy efekty pomysłów - mówi Joanna Piechocka – koordynatorka projektu.  

Kto może się ubiegać o dofinansowanie?

Tegoroczny konkurs wystartował 21 marca. Udział w nim mogą wziąć młode organizacje pozarządowe (działające nie dłużej niż 60 miesięcy, których przychód za poprzedni rok obrotowy nie przekracza 30 tys. zł) oraz grupy nieformalne w imieniu własnym lub z Patronem. Patronem może zostać każda organizacja pozarządowa posiadająca siedzibę w Wielkopolsce, bez względu na wiek organizacji. Mogą oni wnioskować maksymalnie o 7.000 zł na realizację swojego pomysłu, tj. organizację warsztatów, spotkań, szkoleń, czy zakup sprzętu. Najważniejsze, by projekty angażowały społeczność do działania, do aktywności. Projekty muszą być planowane i realizowane razem z odbiorcami projektu.

Nowością tegorocznej edycji jest specjalnie wydzielona pula pieniędzy „Wielkopolska Wiara solidarna z Ukrainą”. Na ten cel można pozyskać do 3.000 zł. Dofinansowane będą tu projekty integrujące Polaków i Ukraińców, działania międzykulturowe, zajęcia dla dzieci, wsparcie psychologiczne.

"Wielkopolska Wiara". Jak zabiegać o pieniądze?

Nabór wniosków trwa do 20 kwietnia, natomiast nagrodzone inicjatywy należy zrealizować do 23 listopada. Każdy, kto zdecyduje się wziąć udział w "Wielkopolskiej Wiarze", będzie miał szansę skonsultować pomysł z doradcą. Minimalna pula pieniędzy do rozdysponowania wynosi 565 tysięcy złotych. 

Warunkiem otrzymania dofinansowania jest złożenie oferty w generatorze dostępnym na stronie www.pisop.org.pl (należy się zarejestrować/zalogować). Regulamin konkursu oraz kontakty do doradców dostępne są na platformie CENTRUM PISOP - www.pisop.org.pl TUTAJ

Projekt współfinansowany jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy