Reklama

OSP Pogorzela dostała fundusze na kolejny defibrylator. Trzeci AED jest już zamontowany w Urzędzie Miejskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agnieszka Andrzejewska

OSP Pogorzela dostała fundusze na kolejny defibrylator. Trzeci AED jest już zamontowany w Urzędzie Miejskim - Zdjęcie główne

Nowy defibrylator już wisi w pogorzelskim ratuszu | foto Agnieszka Andrzejewska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w maju 2022 r. pogorzelska Ochotnicza Straż Pożarna złożyła wniosek o dofinansowanie do zakupu automatycznego defibrylatora medycznego. To już trzecie takie urządzenie w gminie Pogorzela

Ochotnicza Straż Pożarna w Pogorzeli realizująca przedsięwzięcie „Strażak pogorzelski zawsze pomoże!”zakupiła niedawno automatyczny defibrylator medyczny [z ang. AED], który został już zamontowany w budynku ratusza w Pogorzeli na piętrze, na lewo od schodów. Kosztował on 6.300 zł, 6 tys. zabezpieczył grant, a brakujące 300 zł dołożyli strażacy ze swoich zasobów. 

W dalszej kolejności planowane jest przeprowadzenie akcji edukacyjo-prezentacyjnej w celu rozpowszechniania wśród pogorzelan wiedzy na temat tego urządzenia i miejsca, w którym się znajduje.

Czy defibrylator jest potrzebny?

- W ostatnich dwóch latach użyliśmy naszego strażackiego AED tylko dwa razy – wyjaśnia dh Włodzimierz Kulski, prezes OSP w Pogorzeli. - My mówimy „na szczęście” i wiemy, że nawet jeśli byłby potrzebny raz na 4 lata, to nadal jest niezbędny.. Czasami te 3 do 5 minut od zatrzymania akcji serca decydują o życiu człowieka, które jest przecież bezcenne. 

Dziecinnie prosta obsługa

- Najnowsze defibrylatory są intuicyjne, „mówią” po kolei, co należy robić i chyba nawet dziesięciolatek dałby radę – dodaje szef pogorzelskich strażaków. - Chcemy teraz przeprowadzić odpowiednie szkolenie wśród urzędników ratusza, a od września zaprosimy również młodzież szkolną, by nauczyła się jak należy prawidłowo używać sprzętu ratującego życie.

Jak wspomina prezes OSP, zamierzają wypożyczyć z Komendy Powiatowej PSP w Gostyniu  defibrylator szkoleniowy, który działa jak prawdziwy, tylko nie „strzela” impulsem elektrycznym. 

To już trzeci defibrylator w Pogorzeli

Dotychczas po jednym zestawie mieli pogorzelscy strażacy w swoim wozie bojowym i lokalna Poradnia Medycyny Rodzinnej „Asklepios”.

- W związku ze zdobyciem przez nas  drugiego miejsca w konkursie Narodowego Programu Szczepień („Rosnąca odporność”) w powiecie gostyńskim otrzymaliśmy 500 tys. zł - przypomina Piotr Curyk, burmistrz Pogorzeli. - Zapytaliśmy wtedy lekarzy, jak możemy im podziękować za zaangażowanie i wskazali profesjonalny defibrylator za około 20 tys. zł. Oczywiście, kupiliśmy go i jest już od miesiąca zamontowany w budynku przychodni przy ul. Orzeszkowej.

O samym konkursie szczepień pisaliśmy pod TYM linkiem.

Same dobre wnioski?

Przypomnijmy, że to już trzeci zatwierdzony wniosek OSP Pogorzela w ogłaszanym przez Stowarzyszenie „Dziecko” konkursie grantowym  ”Działaj Lokalnie”. W roku 2020 otrzymali oni 6 tys. zł jako dofinansowanie do zakupu akumulatorowego zestawu nagłośnieniowego oraz myjki ciśnieniowej w ramach programu „Strażak pogorzelski dzielny koronawirusa zwalczy!”. Natomiast w 2021 r. grant dla przedsięwzięcia „IV fala pandemii w Pogorzeli nie przejdzie! Strażacy nie pozwolą!” również w kwocie 6 tys. zł wykorzystano na zakup zestawu medycznego PSP R1 z deską i szynami Kramera z dopłatą 100 zł ze środków własnych strażaków ochotników.

Projekt "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany jest przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie "Dziecko" z Gostynia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy