"Pragniemy pomóc w szczególności tym jednostkom, które potrzebują podstawowego sprzętu"
Ochotnicy Naszej Gminy to konkurs grantowy Fundacji BGK, którego celem jest:
- wsparcie jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w zakupie sprzętu, który umożliwi im wypełniać swoją misję;
- zwiększenie świadomości, wiedzy i umiejętności społeczności lokalnej w zakresie ratowania życia i zachowania bezpieczeństwa.
- Chcemy okazać wsparcie finansowe jednostkom OSP, aby ułatwić im funkcjonowanie. Pragniemy pomóc w szczególności tym jednostkom, które potrzebują podstawowego sprzętu. Wierzymy, że umożliwienie jego zakupu pomoże strażakom, jak i zwiększy poczucie bezpieczeństwa wśród lokalnej społeczności. Dodatkowo chcemy, dzięki działaniom edukacyjnym strażaków, zwiększać świadomość mieszkańców o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu - czytamy na stronie Fundacji BGK.
Do konkursu swój wniosek mogły złożyć jednostki ochotniczej straży pożarnej wpisane do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego.
Zgodnie z zasadami konkursu na dofinansowanie wysokości maksymalnie 20 000 złotych mogło liczyć 30 OSP.
Na co może być przeznaczone dofinansowanie?
Zakup sprzętu/wyposażenia związanego z realizacją zaplanowanych działań w ramach projektu:
- wyposażanie indywidualne i środki ochrony indywidualnej;
- pompy pożarnicze;
- armatura i osprzęt pożarniczy;
- sprzęt i narzędzia ratownicze i pomocnicze;
- sprzęt oświetleniowy, sygnalizacyjny i łączności;
- sprzęt ratownictwa medycznego, wodnego i przeciwpowodziowego, drogowego i technicznego, chemicznego, ekologicznego i wysokościowego.
Materiały/pomoce/gadżety potrzebne do realizacji zajęć/pokazów (np. pierwszej pomocy, zachowania w razie wypadku samochodowego czy wybuchu pożaru) do kwoty 1000 złotych.
Usługa księgowa, związana z projektem do kwoty 500,00 złotych.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ
Czasu na starania o grant było niewiele
30 stycznia 2024 roku ruszył nabór wniosków w III edycji konkursu Ochotniczy Naszej Gminy i był bardzo krótki, gdyż jednostki OSP zainteresowane otrzymaniem funduszy miały zaledwie tydzień - do 7 lutego, na złożenie aplikacji. W środę, 13 marca ogłoszono listę 30 projektów, które mają otrzymać pieniądze.W sumie Fundacja BGK przeznaczyła na ten cel 573 529,20 złotych.
Pośród wspomnianych dofinansowanych przedsięwzięć znalazł się także ten pod nazwą "Ochotnicy na start" realizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Godurowie.
Fundacja BGK przyznała OSP Godurowo grant wysokości 12 650 złotych. Co za te pieniądze chcą zrobić tamtejsi druhny i druhowi?
- Zakupiona zostanie torba ratownicza PSP R-1 z tlenoterapią, deska ortopedyczna oraz defibrylator AED przy pomocy, których chcemy przeprowadzać szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych - tłumaczy Mikołaj Wojtyczka z OSP Godurowo.
Jednocześnie sprzęt wzbogaci wyposażenie ratownicze już posiadane przez jedną z czterech jednostek samochodowych na terenie gminy Piaski.
Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Godurowie chcą przeprowadzać szkolenia z pierwszej pomocy dla mieszkańców swojej wsi oraz pobliskiego Michałowa podczas pogadanek i spotkań wiejskich (5-6 spotkań) oraz imprez gminnych.
Ochotnicza straż pożarna to coś znacznie więcej
Projekt "Ochotnicy na start" nie jest jednak ściśle związany tylko z kwestami ratownictwa medycznego. W jego ramach członkowie OSP Godurowo pragną także przybliżyć młodszym pokoleniom "kulisy" działania jednostek ochotniczej straży w gminie.
- Chcemy pokazać, że ochotnicza straż pożarna to nie tylko wyjazdy do pożarów i wypadków. Że z jednej strony mamy cztery jednostki samochodowe typu S, ale też cztery jednostki typu M, które swoich pojazdów nie mają, ale te ostatnie skupiają się na działaniach w innej formule. Na przykład historycznej, jak OSP Grabonóg, które prowadzi strażackie kroniki oraz OSP Smogorzewo mające własną sikawę konną. Staramy się uświadomić społeczeństwu, że one też prężnie działają - podsumowuje Mikołaj Wojtyczka.
KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.