Opaski dla seniorów w trzech gminach powiatu gostyńskiego
Ośrodki pomocy społecznej z Gostynia, Borku Wielkopolskiego oraz Ponieca starają się o dofinansowanie z Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2025, który koordynuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Chodzi o zdobycie funduszy z projektu „Opaski na odległość”.
- Złożyliśmy zapotrzebowanie do ministerstwa, ale żeby skorzystać z dotacji celowych z budżetu państwa, wcześniej musieliśmy spełnić pewne kryteria. Jednym z nich było podpisanie podjętej przez radnych uchwały, a także zrealizowanie jednego z programów osłonowych w gminie. Program osłonowy w gostyńskiej gminie już mamy, czyli „Fachowiec dla seniora”. Spełniając te warunki mogliśmy podejść do modułu II Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2025 – wyjaśnia Natalia Miler z zespołu wsparcia rodziny w MGOPS w Gostyniu.
Ideą jest zapewnienie wsparcia na rzecz seniorów w wieku 60 lat i starszych, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, a także wsparcie osób prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z bliskimi, którzy nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
Na czym polega opieka na odległość i jak działają opaski dla seniorów?
Pomoc realizowana będzie poprzez zwiększenie dostępu do tzw. „opieki na odległość”. To nowoczesna forma sprawowania opieki nad osobami starszymi, chorymi, po przebytych zabiegach medycznych, z niepełnosprawnościami, którzy czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Pomocą mają służyć opaski dla seniorów, które wyglądają jak popularne smartwatche.W ramach Programu „Korpus wsparcia” ośrodki pomocy społecznej będą miały możliwość otrzymania takich opasek, by wręczyć je zainteresowanym mieszkańcom z najstarszego pokolenia. Jeśli chodzi o seniorów, którzy chcą otrzymać opaskę, w ich przypadku nie będzie brane kryterium dochodowe. Zostanie też wykupiony abonament dla seniorów, więc jak najbardziej będzie to dla nich przedsięwzięcie bezkosztowe.
- Takie opaski mierzą tętno, puls, podają też czas. Dodatkowo mają inne funkcje. Mają czynnik SOS, czyli jeżeli coś się stanie seniorowi z opaską, w tym momencie zadzwoni konsultant zapytać, czy jest potrzebna jakaś pomoc. Skąd konsultant z firmy, w której wykupimy abonament do końca 2025 roku, będzie wiedział, do kogo się zwrócić? Przy wypełnianiu wniosku na otrzymanie opaski należy podać numer telefonu do osoby najbliższej - wyjaśnia Natalia Miler. - W przypadku, gdy spadnie cukier, gdy pogorszy się stan zdrowia, momentalnie operator łączy się z podanym numerem telefonu, informuje osobę podaną we wniosku i ona udaje się do chorego seniora, sygnalizującego pogorszenie stanu zdrowia. Operator może również kontaktować się z seniorem, by dopytać, co się dzieje. Dodatkowo opaska wyczuwa czy dochodzi do udaru bądź zawału. Wtedy wzywana jest karetka - uzupełnia.
Opaski przez 24 godziny, dzięki odpowiedniej aplikacji, są pod stałym nadzorem. Pracownicy ośrodków pomocy społecznej w danej gminie będą również zaangażowani w koordynację programu. Dzięki monitoringowi i sprawozdaniom miesięcznym, będą mogli sprawdzić, jak seniorzy traktują opaski, czy korzystają, czy w ogóle je zakładają czy noszą przy sobie.
- Będziemy też kontaktować się z seniorami, czy opaska bezpieczeństwa spełnia właściwie swoją funkcję - wyjaśnia Natalia Miler.
Ile osób jest zainteresowanych opaskami dla seniorów?
Sprawozdanie z pierwszej diagnozy w kwestii opasek należało przygotować do lutego. To też termin wyznaczony na składanie wniosków. Po wstępnym rozpoznaniu okazało się, że w gminie Gostyń około 40 osób jest zainteresowanych opaskami. Ośrodek pomocy ma nadzieję, że tyle dostanie, chociaż zamówienie zrobiono z nadwyżką, na 60 opasek.
- Z racji tego, że to jest pierwszy raz, wydaje nam się, że to i tak jest duże zainteresowanie. Na pewno w przyszłym roku też będziemy chcieli z tej pomocy skorzystać. Wiemy, że społeczeństwo się starzeje, a jeżeli już teraz jest takie zainteresowanie, to dlaczego nie mielibyśmy skorzystać też w przyszłym roku i opłacić abonament, a nawet wykupić większą liczbę opasek - wyjaśnia Natalia Miler.
W Borku Wlkp. opaskami zainteresowanych jest około 15 seniorów. W Gostyniu uchwała w sprawie dofinansowania projektu została już podjęta, w gminie Borek głosowanie ma nastąpić w marcu.
Pracownicy placówek pomocy społecznej liczą, że rozstrzygnięcie konkursu nastąpi wkrótce i mają nadzieję, że dotacja z ministerstwa pozwoli na zakup opasek bezpieczeństwa i opłacenie abonamentu.
ZOBACZ TEŻ: Seniorzy z Gostynia świętowali Dzień Kobiet. Panie dostały kwiaty i mnóstwo komplementów
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.