reklama

Opaski bezpieczeństwa dla seniorów (nie tylko) w gminie Gostyń. Błyskawiczny SOS

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Opaski bezpieczeństwa dla seniorów (nie tylko) w gminie Gostyń. Błyskawiczny SOS - Zdjęcie główne

Kierownik MGOPS w Gostyniu zaprezentowała seniorom podczas spotkania opaskę bezpieczeństwa | foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDzięki opaskom bezpieczeństwa dla seniorów, o które stara się MGOPS w gminie Gostyń, a także w gminach Borek Wielkopolski i Poniec, najstarsi mieszkańcy będą mieli zapewnioną tzw. opiekę na odległość. Możliwość szybkiego wezwania pomocy, kontrola parametrów życiowych (tętno, puls, poziom cukru) - to tylko niektóre zalety urządzenia, które ma formę smartwatcha.
reklama

Opaski dla seniorów w trzech gminach powiatu gostyńskiego 

Ośrodki pomocy społecznej z Gostynia, Borku Wielkopolskiego oraz Ponieca starają się o dofinansowanie z Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2025, który koordynuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Chodzi o zdobycie funduszy z projektu „Opaski na odległość”.

- Złożyliśmy zapotrzebowanie do ministerstwa, ale żeby skorzystać z dotacji celowych z budżetu państwa, wcześniej musieliśmy spełnić pewne kryteria. Jednym z nich było podpisanie podjętej przez radnych uchwały, a także zrealizowanie jednego z programów osłonowych w gminie. Program osłonowy w gostyńskiej gminie już mamy, czyli „Fachowiec dla seniora”. Spełniając te warunki mogliśmy podejść do modułu II Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2025 – wyjaśnia Natalia Miler z zespołu wsparcia rodziny w MGOPS w Gostyniu. 

reklama

Ideą jest zapewnienie wsparcia na rzecz seniorów w wieku 60 lat i starszych, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, a także wsparcie osób prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z bliskimi, którzy nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

Na czym polega opieka na odległość i jak działają opaski dla seniorów?

Pomoc realizowana będzie poprzez zwiększenie dostępu do tzw. „opieki na odległość”. To nowoczesna forma sprawowania opieki nad osobami starszymi, chorymi, po przebytych zabiegach medycznych, z niepełnosprawnościami, którzy czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Pomocą mają służyć opaski dla seniorów, które wyglądają jak popularne smartwatche.

reklama

W ramach Programu  „Korpus wsparcia” ośrodki pomocy społecznej będą miały możliwość otrzymania takich opasek, by wręczyć je zainteresowanym mieszkańcom z najstarszego pokolenia. Jeśli chodzi o seniorów, którzy chcą otrzymać opaskę, w ich przypadku nie będzie brane kryterium dochodowe. Zostanie też wykupiony abonament dla seniorów, więc jak najbardziej będzie to dla nich przedsięwzięcie bezkosztowe. 

- Takie opaski mierzą tętno, puls, podają też czas. Dodatkowo mają inne funkcje. Mają czynnik SOS, czyli jeżeli coś się stanie seniorowi z opaską, w tym momencie zadzwoni konsultant zapytać, czy jest potrzebna jakaś pomoc. Skąd konsultant z firmy, w której wykupimy abonament do końca 2025 roku, będzie wiedział, do kogo się zwrócić? Przy wypełnianiu wniosku na otrzymanie opaski należy podać numer telefonu do osoby najbliższej - wyjaśnia Natalia Miler. - W przypadku, gdy spadnie cukier, gdy pogorszy się stan zdrowia, momentalnie operator łączy się z podanym numerem telefonu, informuje osobę podaną we wniosku i ona udaje się do chorego seniora, sygnalizującego pogorszenie stanu zdrowia. Operator może również kontaktować się z seniorem, by dopytać, co się dzieje. Dodatkowo opaska wyczuwa czy dochodzi do udaru bądź zawału. Wtedy wzywana jest karetka - uzupełnia.

reklama

Opaski przez 24 godziny, dzięki odpowiedniej aplikacji, są pod stałym nadzorem. Pracownicy ośrodków pomocy społecznej w danej gminie będą również zaangażowani w koordynację programu. Dzięki monitoringowi i sprawozdaniom miesięcznym, będą mogli sprawdzić, jak seniorzy traktują opaski, czy korzystają, czy w ogóle je zakładają czy noszą przy sobie. 

- Będziemy też kontaktować się z seniorami, czy opaska bezpieczeństwa spełnia właściwie swoją funkcję - wyjaśnia Natalia Miler. 

Ile osób jest zainteresowanych opaskami dla seniorów?

Sprawozdanie z pierwszej diagnozy w kwestii opasek należało przygotować do lutego. To też termin wyznaczony na składanie wniosków. Po wstępnym rozpoznaniu okazało się, że w gminie Gostyń około 40 osób jest zainteresowanych opaskami. Ośrodek pomocy ma nadzieję, że tyle dostanie, chociaż zamówienie zrobiono z nadwyżką, na 60 opasek.

reklama

- Z racji tego, że to jest pierwszy raz, wydaje nam się, że to i tak jest duże zainteresowanie. Na pewno w przyszłym roku też będziemy chcieli z tej pomocy skorzystać. Wiemy, że społeczeństwo się starzeje, a jeżeli już teraz jest takie zainteresowanie, to dlaczego nie mielibyśmy skorzystać też w przyszłym roku i opłacić abonament, a nawet wykupić większą liczbę opasek - wyjaśnia Natalia Miler. 

W Borku Wlkp. opaskami zainteresowanych jest około 15 seniorów. W Gostyniu uchwała w sprawie dofinansowania projektu została już podjęta, w gminie Borek głosowanie ma nastąpić w marcu.

Pracownicy placówek pomocy społecznej liczą, że rozstrzygnięcie konkursu nastąpi wkrótce i mają nadzieję, że dotacja z ministerstwa pozwoli na zakup opasek bezpieczeństwa i opłacenie abonamentu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo