Dzień Kobiet w gostyńskim kole Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Przed południem sala widowiskowa GOK Hutnik zapełniła się kobietami w kwiecie wieku. Przedstawicielki starszego pokolenia na spotkaniu gostyńskiego koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów traktowane były wyjątkowo – nie mogło być inaczej, bowiem 6 marca 2025 roku seniorzy świętowali Dzień Kobiet.Seniorkom radosnym, jak wiosenne, słoneczne niebo, towarzyszyli gostyńscy samorządowcy, z których każdy miał uczestnikom spotkania coś miłego do przekazania. Burmistrz Jerzy Kulak, jako głowa rodziny, w której są dwie kobiety, przyznał, że od kobiet otrzymuje ogromne wsparcie i cały czas uczy się od nich czegoś nowego.
- Nie tylko od tych z rodziny. W zespole, jaki pracuje w urzędzie miejskim, zdecydowaną większość stanowią kompetentne kobiety, które codziennie ciężko pracują nad tym, abyśmy wspólnie mogli osiągnąć jako gmina, niemałe sukcesy. Dla nas ogromnie ważne jest wsparcie pań: skarbnika oraz sekretarza gminy – mówił burmistrz Gostynia. - Zawsze ogromne wsparcie, kiedy wychodzę z ratusza, czuję na spotkaniach w GOK Hutnik - zwrócił się do kobiet obecnych w sali.
cd. tekstu pod filmem
Burmistrz Gostynia z okazji Dnia Kobiet zaprosił seniorki na wiosenny spacer
Jerzy Kulak zaprosił świętujących Dzień Kobiet na wiosenny spacer po mieście, szczególnie w centrum, po czym uświadomił, co warto zobaczyć i czym się cieszyć. Wśród wymienianych miejsc wartych odwiedzenia był rynek, gdzie prezentuje się okazale wyremontowana zabytkowa kamienica. Mówił też o miejscach zielonych w mieście oraz o budowie obwodnicy (tu zachęcał to spaceru ul. Starogostyńską, a dalej przez las), wspomniał też o tężni, która ma pojawić się w parku miejskim.Po złożonych życzeniach burmistrzowie rozdali paniom narcyzy w doniczkach, które mają w domu zwiastować wiosnę.
- Aleksander Świętochowski powiedział kiedyś, że każda kobieta jest dla mężczyzny bogiem, który może dokonać w nim cudu i miał rację - przypomniał zastępca burmistrza Grzegorz Skorupski.
Gostyński starosta zachęcał panie do badań profilaktycznych
Starosta gostyński Robert Marcinkowski również nie przyszedł z pustymi rękami - przyniósł praktyczne breloki do kluczy.
- Przyszedłem, żeby podziękować za państwa obecność w naszym życiu osobistym, w przestrzeni publicznej i za to, że kobiety wnoszą do życia publicznego, jak i prywatnego wiele ciepła, radości, wiele miłości i wiele piękna. Jednocześnie życzę paniom, aby ta miłość, ciepło i piękno spotykały się ze swoistym rewanżem, żeby trafiały do was - powiedział Robert Marcinkowski.
Starosta podzielił się z seniorami informacjami ze sprawozdania NFZ. Z bezpłatnej mammografii w powiecie gostyńskim skorzystało 37% pań.
- Na prośbę NFZ zachęcam do profilaktyki, bo jak mówi znane powiedzenie - lepiej zapobiegać niż leczyć. Te 37% plasuje nas dokładnie w połowie wśród powiatów. Jesteśmy na 17. miejscu. Ale to i tak powód do tego, żeby inwestować w zdrowie - mówił starosta gostyński.
Włodarz powiatu gostyńskiego przypomniał, że w Gostyniu oraz innych gminach rozpoczynają się lub kontynuowane są inwestycje drogowe, z których najbardziej imponująca jest budowa obwodnicy DK12 dla Gostynia.
- Inwestycje i działania infrastrukturalne byłyby niczym, gdyby przestrzeni publicznej nie wypełniali ludzie. A panie są niezwykle ważne. W starostwie powiatowym wśród pracowników rownież przeważają kobiety, ale jeszcze więcej pań pracuje w oświacie, w szkołach, w pomocy społecznej - powiedział Robert Marcinkowski.
Życzenia z okazji Dnia Kobiet i garść statystyk Polskiego Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Pozostali panowie, obecni na spotkaniu, życzyli kobietom "wszystkiego dużo": dużo radości, miłości, dużo dni "od święta".Na scenie zaproszone do GOK Hutnik kobiety zabawiała młodzież ze Studia Tańca Anima Gostyń, natomiast gościnnie wystąpiły panie z grupy tanecznej Venus z Ponieca - muzyką, do której tańczyły przywołały sentymentalne wspomnienia.
Andrzej Rogala, przewodniczący gostyńskiego koła przedstawił garść statystyk. W roku 2024 w Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w powiecie gostyńskim było zrzeszonych 8 kół, do których należało w sumie 1311 osób. Z końcem poprzedniego roku te proporcje się zmieniły - zostało zlikwidowane koło Krobia, tam seniorzy założyli własne stowarzyszenie. Przez to liczba członków zmniejszyła się o 224 osoby. Nastąpiła też likwidacja koła w Szelejewie, ze względu na niewielką grupę osób, a także na wiek. Część z nich przeszła do koła w Piaskach i Gostyniu. Obecnie PZERiI w powiecie liczy 1076 czonków. W samym Gostyniu - 467, w 2025 r. przybyło 25 nowych osób.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.