Reklama

Nowy wymiar wypożyczania książek. Niedostępne staną się dostępne. Biblioteka miejska w Gostyniu ma nowego partnera

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

Nowy wymiar wypożyczania książek. Niedostępne staną się dostępne. Biblioteka miejska w Gostyniu ma nowego partnera - Zdjęcie główne

foto arch. gostynska.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostyńska biblioteka publiczna weszła w nowy wymiar wypożyczania książek. Została partnerem Fundacji Krajowy Depozyt Biblioteczny, która jest organizatorem biblioteki na miarę XXI wieku. Co to oznacza dla czytelników?

Dyrektor biblioteki w Gostyniu podpisał umowę

Przemysław Pawlak, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu podpisał umowę z Fundacją Krajowy Depozyt Biblioteczny. Ideą działalności tej organizacji jest upowszechnianie dostępu do książek. które nie są dostępne w obrocie handlowym, a które znajdują się w zasobach bibliotek. Pozycje mogą być niedostępne, gdyż np. wygasły prawa wydawcy do wznowienia wydania lub dlatego, że nabycie danego egzemplarza wiąże się z wysokim kosztem, przekraczającym możliwości przeciętnego czytelnika. Fundacja zamierza te przeszkody zlikwidować przez wypożyczeńnia międzybiblioteczne. Obecnie zajmuje się integracją systemów bibliotecznych z katalogiem Depozytu Bibliotecznego, a także umożliwia wypożyczanie zbiorów za pośrednictwem aplikacji elektronicznej, w ramach której zarejestrowani czytelnicy będą mogli wypożyczyć rzadką, poszukiwaną książkę z dowolnej biblioteki, w której ona się znajduje i jest dostępna do wypożyczenia.

Czytelnicy, którzy chcą unikatową książkę do ręki, będą musieli poczekać

Z tej szansy skorzystała biblioteka w Gostyniu, uznając, że projekt wypożyczeń międzybibliotecznych, wart jest uwagi. Dyrekcja postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom czytelników, którzy poszukują książek od dawna nieobecnych w obrocie handlowym, a wciąż cieszących się dużym zainteresowaniem. Gostyńska instytucja będzie korzystać z elektronicznej platformy wypożyczeń, tym bardziej, że coraz więcej czytelników ma dostęp nowoczesnych technologii.

Obecnie, jeśli czytelnik potrzebuje egzemplarza książki, którego nie ma w naszej bibliotece – musi zgłosić zapotrzebowanie, czekać tydzień lub dwa, kiedy pocztą przyjdzie książka do gostyńskiej biblioteki. 

- To wymaga czasu, starań i jest uciążliwe. Natomiast wejście w partnerstwo z Fundacją Krajowy Depozyt Biblioteczny gwarantuje, że będziemy mieli elektroniczny dostęp do zeskanowanych i zdigitalizowanych [przetworzonych danych pisanych i drukowanych, zawartych na nośnikach magnetycznych lub innych - do postaci cyfrowej – przyp. red.] książek, których będziemy potrzebowali – wyjaśnia Przemysław Pawlak, dyrektor gostyńskiej biblioteki, zapewniając że ten sposób udostępniania znacznie ułatwi życie czytelnikom. 

Są jednak osoby, które lubią czytać tradycyjnie i relaksować się z książką w ręku. Tacy czytelnicy będą musieli poczekać na sprowadzenie niedostępnych w bibliotece w Gostyniu egzemplarzy.

Zainteresowanie książką elektroniczną w bibliotece w Gostyniu rośnie z roku na rok

Dyrektor Pawlak zapewnia jednak, że zainteresowanie książką elektroniczną rośnie z roku na rok. Biblioteka w Gostyniu korzysta z platformy Legimi, gdzie dostępne są audiobooki i ebooki.

- Czasami mamy około 30 osób, które czytają regularnie i korzystają z książek elektronicznych. Zainteresowanie jest nawet większe, tylko nie mamy pieniędzy by kupować więcej kodów i rozszerzać dostęp do platformy – informuje Przemysław Pawlak, dyrektor biblioteki publicznej w Gostyniu.

Poszukujecie unikatowych wydań? Krajowy Depozyt Biblioteczny służy pomocą

Nadmienia, że Krajowy Depozyt Biblioteczny jest bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla osób, które chcą mieć dostęp do pozycji unikatowych, które już niedostępne są na rynku, nie ma ich w sprzedaży, dystrybucji.

- Mam na myśli powieści, które wydane zostały kilka lat temu lub książki regionalistyczne, pozycje naukowe, branżowe, które mogą wykorzystywać przy pisaniu pracy magisterskiej, naukowej czy badawczej. Dzięki podpisanej umowie te osoby będą miały dostęp do tego, co udostępniają biblioteki, w postaci elektronicznej. To jest bardzo korzystne – wyjaśnia Przemysław Pawlak.

Pożytek z elektronicznych wypożyczeń międzybibliotecznych odczują obie strony – gostyńska placówka będzie mogła korzystać z digitalizowanych pozycji, które inne placówki oddały do Krajowego Depozytu Bibliotecznego.

– I w drugą stronę - inne placówki, które również są partnerami Krajowego Depozytu Bibliotecznego, korzystają ze zbiorów, jakie my dajemy do digitalizacji w ramach depozytu  - zapewnia dyrekcja gostyńskiej biblioteki. 

Wypożyczenia elektroniczne między bibliotekami są gratis

Udział w projekcie jest dla gostyńskiej biblioteki bezpłatny. Wszelkie koszty związane z obsługą informatyczną oraz z digitalizacją pokrywa fundacja.

- Digitalizacją w naszym imieniu zajmuje się Krajowy Depozyt Biblioteczny, my nie musimy digitalizować czy skanować książek na miejscu. Nasza biblioteka wysyła do fundacji tylko te pozycje, które chcemy żeby były digitalizowane lub te, o które poprosiła fundacja – wyjaśnia Przemysław Pawlak. 

Dyrektor biblioteki miejskiej w Gostyniu już podpisał umowę partnerską o współpracy w zakresie wypożyczeń międzybibliotecznych, ale nowy elektroniczny system powinien zacząć działać w listopadzie 2022 r.

– Przygotowujemy się do wprowadzenia nowej, elektronicznej formy wypożyczeń od połowy listopada - informuje Przemysław Pawlak.

Kiedy system wypożyczeń międzybibliotecznych wejdzie w życie w gostyńskiej placówce, poinformujemy o szczegółach usługi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy