Reklama

Gostyński bibliobus zastąpiła „Mobilna eM-Ka”. Na tereny wiejskie gminy Gostyń zawitała Maria Konopnicka

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Animacje, konkursy, warsztaty techniczno-plastyczne oraz kino plenerowe. W sumie 43 wydarzenia, jakie organizowane są przy bibliobusie, czyli mobilnej bibliotece, która jeździ po obszarze gminy Gostyń.

W Gostyniu był już LEMobus, teraz jest "eM-Ka"

Wydarzenia przygotowano w ramach projektu „Mobilna eM-Ka”. To trzeci projekt, jaki realizuje gostyńska biblioteka w powiązaniu z bibliobusem, który od 2020r. jeździ po gminie Gostyń.

- Docieramy do 21 podgostyńskich wiosek i 2 osiedli miejskich. I dzięki temu, że po raz trzeci Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowuje projekty, które przygotowujemy, wiele osób dowiaduje się, że bibliobus przez cały rok służy mieszkańcom - wyjaśnia Paulina Skrzypczak, obsługująca mobilną bibliotekę.

Inicjatorzy z biblioteki miejskiej w Gostyniu założyli, że tegoroczny projekt będzie upamiętnieniem sto osiemdziesiątej rocznicy urodzin Marii Konopnickiej (dokładnie 23 maja 1842 r.) i przybliży mieszkańcom postać oraz twórczość pisarki. Ma także pomóc dzieciom z wiosek w dostępnie do dóbr kulturalnych, literatury, ale i w rozwoju osobistym. 

- W sposób ciekawy, jak mawiała autorka bez natrętnego dydaktyzmu, chcemy pokazać uczestnikom świat literatury, a poprzez zajęcia rozbudzić ich kreatywność i wyobraźnię, tak jak robią to książki - zachęcają pomysłodawcy z gostyńskiej biblioteki.

Drzwi eM-Ki stoją otworem dla mieszkańców gminy Gostyń

Zajęcia, animacje zawsze odbywają się podczas objazdu mobilnej biblioteki, nazwanej w tym roku „eM-Ką”- zgodnie z harmonogramem funkcjonowania bibliobusu, który najczęściej zatrzymuje się przy świetlicach wiejskich czy w centralnych częściach miejscowości, jakim najczęściej jest plac przed sklepem. Organizatorzy wakacyjnych warsztatów dbają o to, by spotkania odbywały się na terenie ogrodzonym, z ławeczkami. 

Wszystko po to, żeby uczestnicy czuli się bezpiecznie - zapewnia Paulina Skrzypczak, obsługująca mobilną bibliotekę. - Dzięki organizowanym zajęciom, przychodzą do nas dzieci, zabierają ze sobą rodziców, dziadków. Pojawiają się całe rodziny. Jednocześnie korzystając z zajęć projektowych, mieszkańcy dowiadują się o tym, że jest taki samochód, mobilna biblioteka, która dostarcza do wioski lub na osiedle książki, filmy audiobook’i, gazety. Ma też konsole do gry, z której korzysta wiele młodych osób - dodaje Paulina Skrzypczak. 

Pomysłodawcy są zadowoleni, gdyż nawet w czasie wakacji, są chętni uczestnicy spotkań przy bibliobusie. We wszystkich warsztatach, organizowanych przy poprzednich projektach w sumie wzięło w nich udział około 400 osób. 

Dziennie bywa z tym różnie. Są sytuacje, kiedy przyjdzie kilkoro dzieci, ale to 100% z miejscowości, w której stoimy. Ale są sołectwa, gdzie jest 15 - 20 osób, przychodzą też rodzice, dziadkowie - tłumaczy pracownica gostyńskiej biblioteki publicznej. 

Na cześć pisarki 

To trzeci tego typu projekt, jaki realizuje biblioteka miejska w Gostyniu. W 2021 r. na tereny wiejskie w czasie wakacji wyruszał LEMobus, w tym roku mamy „Mobilną eM-Kę”. Pomysłodawcy skupiają się na tym, by promować czytelnictwo. W ubiegłym roku był to projekt dotyczący Stanisława Lema ponieważ był rok Lema. 2022 to rok m.in. Marii Konopnickiej i tym razem tego się chwycili inicjatorzy, nazywając bibliobus mobilną eM-Ką, na cześć Marii Konopnickiej. 

Dlatego bibliotekarz, wprowadzając merytorycznie uczestników do udziału w warsztatach przedstawia postać Marii Konopnickiej. Na zajęciach, które już się odbyły, przybliżyliśmy życiorys pisarki, uproszczony, przystępny dla dzieci. Mamy też ulotki, zakładki do książek, z cytatami z utworów Konopnickiej - mówi Paulina Skrzypczak obsługująca mobilną bibliotekę. 

Realizatorzy projektu starają się przekonywać do książek, czytania i innych rzeczy „bez natrętnego dydaktywizmu”, jak mawiała Maria Konopnicka. 

Chcemy w prosty sposób poprzez warsztaty, zajęcia oraz dzięki animatorom, którzy są profesjonalistami, nawiązywać do książek pisarki - wyjaśnia Paulina Skrzypczak z gostyńskiej biblioteki. 

Biskupianka, jak sierotka Marysia

Odbyły się już zajęcia z Biskupianką, która opowiadała o regionalizmie. Wykorzystano kulturę biskupiańską, a animatorka opowiadała w nawiązaniu do dzieła o sierotce Marysi, do utworów, które mówią o odrębności regionów. 

Pokazaliśmy, że warto promować lokalną kulturę i to, co jest najważniejsze w regionie. Dzieci dowiedziały się, z czym związana jest kultura biskupiańska, co to Biskupizna, zapoznały się z tradycjami biskupiańskimi. Podczas zajęć techniczno-plastycznych wykonywały drewniane ozdoby z motywem biskupiańskim - przybliża sposób realizacji projektu Paulina Skrzypczak.

Szymon "Wędrowiniczek" zawita do Gostynia

Na nadchodzący tydzień zaplanowano warsztaty, związane z baśnią o Janku Wędrowniczku. Przygotowano spotkania z lokalnym podróżnikiem Szymonem Przebindą. Swego czasu dał się poznać w Gostyniu jako organizator największej w Europie wystawy pająków i skorpionów - CZYTAJ TUTAJ. Założenie zajęć jest takie, by uświadomić dzieciom, że również mieszkańcy małych miejscowości, miasteczek, wiosek mogą zwiedzać świat, dotrzeć w różne, nawet najdalsze zakątki na Ziemi. 

Poza tym dzieci praktycznie będą poznawać tajniki podróżowania - jak przetrwać w obcym kraju, na nieznanym terenie, jak rozbić obóz z ogniskiem. To będzie lekcja sztuki przetrwania, survivalu dla dzieci. Te zajęcia mogą być ciekawe nawet dla młodzieży i dla osób dorosłych, by przypomnieć sobie chociażby, jak rozbija się namiot - zachęca Paulina Skrzypczak. 

Na zakończenie kino plenerowe i teatrzyk

Na zakończenie projektu, 27 sierpnia, zaplanowano kino plenerowe w Krajewicach. Oprócz długometrażowej bajki dla dzieci, uczestnicy powinni przygotować się na przedstawienie z małego teatru ilustracji kamishibai. Pokazana zostanie bajka, napisana przez pracownika biblioteki razem z dziećmi. - To bajka terapeutyczna. Dzieci w ramach konkursu stworzyły plansze do tego teatru podczas zajęć plastycznych, techniką dowolnego wyboru. Powstało opowiadanie, a jego inscenizacja teatralna będzie pokazana na zakończenie projektu. Przy okazji wręczymy nagrody w tym konkursie. 

Dofinansowanie projektu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z funduszu Promocji Kultury wyniosło około 7 tys. zł, poza tym wkład własny gostyńskiej biblioteki to blisko 2 tys. zł.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy