W przedszkolach gminy Gostyń trwa rekrutacja.
Jesteśmy przed jej drugim etapem - tak zwanym uzupełniającym. Ostateczne wyniki będą znane po 8 maja - informuje Aldona Grześkowiak, naczelnik wydziału oświaty w Urzędzie Miejskim w Gostyniu. Obecnie do przedszkoli w gostyńskiej gminie uczęszcza 751 dzieci.
W lutym do burmistrza Gostynia wpłynęły od dyrektorów wszystkich gostyńskich przedszkoli i oddziału przedszkolnego w szkole, wnioski o ustalenie harmonogramu pracy oraz zasad organizacji dyżuru letniego, w okresie przerwy wakacyjnej.
Zorganizowano konsultacje. Na zebraniach dyrekcja i przedstwiciele gminy rozmawiali z rodzicami - PISALIŚMY O TYM TUTAJ.
Co poruszyło rodziców przedszkolaków podczas konsultacji?
Rodziców, obecnych na organizowanych jesienią 2022 r. spotkaniach zaniepokoiły ustalenia, których się nie spodziewali - usłyszeli bowiem, że w czasie przerwy wakacyjnej nie będzie można zaprowadzić dziecka do innego przedszkola. Nie mogli zrozumieć, dlaczego w gminie zniesiono tzw. dyżury przedszkoli w czasie wakacji.
- Nasze przedszkole nr 2, będzie pracowało w lipcu, przerwę ma zaplanowaną w sierpniu. W tym czasie nie będziemy mieć możliwości zapisania naszych dzieci do innego przedszkola. W podobnej sytuacji postawiono rodziców z innych przedszkoli. W czasie wakacji w 2023 roku nie będzie miejsca zastępczego dla naszych dzieci, kiedy przedszkole, do którego uczęszczają zostanie zamknięte. To podobno pomysł dyrektorek. Nie mamy gdzie wysłać dzieci na 5 tygodni w okresie wakacyjnym - podkreślały wówczas mamy dzieci uczęszczających do Przedszkola Miejskiego nr 2 w Gostyniu.
Pracownicy wydziału oświaty gostyńskiego magistratu uspokajają.
- Na początku był pomysł, by przedszkola funkcjonowały podczas wakacji 4 tygodnie. Po konsultacjach i uzyskaniu pozytywnej opinii rad rodziców, wychodząc naprzeciw ich potrzebom, dyrektorzy zaproponowali wydłużenie czasu pracy przedszkoli w okresie letnim do 6 tygodni - informuje Aldona Grześkowiak, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gostyniu.
Dyżury dla dzieci, których obydwoje rodzice pracują
Istotne jest to, że z dyżuru będą mogły korzystać dzieci, których obydwoje rodzice pracują i we wskazanym czasie nie przebywają na urlopie.
Będą mogły korzystać również dzieci osoby samotnej pracującej, która we wskazanym czasie nie przebywa na urlopie wypoczynkowym lub innym urlopie, potwierdzonym zaświadczeniem z zakładu pracy - mówi Aldona Grześkowiak.
Weryfikacja informacji, oświadczeń dotyczących urlopów, leży w gestii dyrektorów placówek. Obowiązkiem szefów przedszkoli jest również poinformowanie burmistrza i uzgodnienie z organem prowadzącym terminu przerwy wakacyjnej.
Rzeczywiście, jest to pewnego rodzaju skrócenie czasu możliwości korzystania z przedszkola w czasie wakacji. Ale dajemy coś w zamian - rodzice mogą być spokojni, ponieważ ich pociecha nie będzie musiała latem zmieniać przedszkola - wyjaśnia Aldona Grześkowiak.
Wiele korzyści dla maluchów z gminy Gostyń?
W gminie Gostyń, w okresie letnim, dotychczas funkcjonowanie przedszkoli organizowano tak, że pracujący rodzice mieli dla swoich pociech zapewnioną miesięczną opiekę wakacyjną w placówce, do której maluch uczęszcza na co dzień. Jednak kolejne dwa tygodnie dziecko spędzało w przedszkolu, które pełniło dyżur. Teraz zmieni się to o tyle, że pociecha zostanie w macierzystym przedszkolu i może w nim być 6 tygodni. Inicjatorzy takiej organizacji pracy przedszkoli w czasie wakacji, widzą w tym wiele korzyści - chociażby takie, że dzieci będą miały zapewnione poczucie większego bezpieczeństwa emocjonalnego i fizycznego.
- Wprowadzenie zmian zminimalizuje urlopy i zastępstwa w pozostałym okresie wakacji, a przede wszystkim pozwoli na racjonalniejsze przygotowanie posiłków w trakcie dyżurów - zaznacza Aldona Grześkowiak. - Ze strony rodziców to jest kwestia zagospodarowania w zasadzie tylko dwóch tygodni w czasie wakacji - dodaje.
Przy ustalaniu harmonogramu wakacyjnego, by mieć rozeznanie, ile dzieci będzie korzystać z przedszkola, proszono rodziców o złożenie deklaracji. Zdarzało się bowiem, że organizowano pobyt np. dla 60 dzieci, po czym część z nich rodzice nie przyprowadzali. Bywało, że jednego dnia przychodziło tylko 20 dzieci. Marnowało się przygotowane jedzenie. Władze gminy Gostyń uznały, że „to musi mieć ręce i nogi”. Idąc za przykładem samorządów ościennych (Leszno już wprowadziło zmiany), postanowiło uporządkować organizację letniej pracy przedszkoli.
Ograniczona ilość miejsc w gostyńskich przedszkolach
Warto podkreślić, że w czasie trwania dyżuru letniego, w placówkach będzie ograniczona ilość miejsc organizacyjnych dla dzieci - do 50%. Jest to spowodowane prawem pracowników przedszkoli do wykorzystania urlopu wypoczynkowego. Wakacje to również czas przeprowadzania koniecznych napraw i wykonywania remontów przed nowym rokiem przedszkolnym. Określenie liczby miejsc, jak zapewniają gostyńscy urzędnicy, jest dostosowane do potrzeb rodziców i nastąpiło na skutek analizy frekwencji dzieci w tym okresie.Warto zaznaczyć, że Gmina Gostyń jest organem prowadzącym tylko i wyłącznie dla przedszkoli publicznych. Placówki niepubliczne mają prawo same decydować o organizacji pracy w okresie przerw i wakacji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.