Reklama

Nowa choroba zakaźna psów i kotów. Czy jest groźna? Jakie są objawy i leczenie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Nowa choroba zakaźna psów i kotów. Czy jest groźna? Jakie są objawy i leczenie - Zdjęcie główne

Do weterynarzy trafiają psy i koty z objawami groźnej choroby | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W związku z wojną rosyjsko - ukraińską do Polski przybywają nie tylko uchodźcy - przeważnie matki z dziećmi - ale i towarzyszące im zwierzęta domowe. Złagodzone przepisy weterynaryjne mają ułatwić przemieszczanie się takich psów czy kotów wraz z właścicielami. Pasażerem na gapę w tej migracji są jednak niewielkie nicienie, które mogą spowodować śmierć czworonogów. Czym jest dirofilarioza? Jakie są objawy zakażenia? Jak leczyć zakażone zwierzęta?

Wraz z przybywaniem do Polski zwierząt z Ukrainy, pojawił się problem z dirofilariozą. Nie tyle chodzi wyłącznie o ukraińskie zwierzęta, ale ogólnie o napływ zwierząt z poludniowo-wschodniej Europy, bo jest to choroba o charakterze endemicznym. Wywoływana jest przez robaka Dirofilarię. W zarażeniu zwierząt domowych (psów i kotów) biorą udział komary, które przenoszą chorobę. Do zarażeń dochodzi głównie w krajach Południowej i Południowo-Wschodniej Europy.

Dirofilarioza. Co to za choroba i jak dochodzi do zakażenia?

- U psów i kotów, najczęściej mamy do czynienia z dwiema postaciami choroby - wyjaśnia lek. wet. Maria Klonowska, właścicielka Przychodni Weterynaryjnej „Novavet” w Gostyniu. - W zależności od gatunku pasożyta, który zaatakuje zwierzaka, dochodzi do rozwoju postaci sercowej lub skórnej.

Forma sercowa wywoływana jest przez Dirofilarię immitis, w tej postaci, nicienie występują głownie w tętnicy płucnej, a dopiero w późniejszych stadiach choroby dochodzi do zajęcia serca.

- Głównymi jej objawami są: przewlekły kaszel, duszność i osłabienie - ostrzega weterynarz.

Jak podkreśla, zarażenie nicieniami występującymi w sercu u psów i kotów może być wykryte poprzez wykonanie badań krwi, które wykażą obecność krążących mikrofilarii lub antygenów w próbkach surowicy

Postać skórną wywołuje Dirofila repens. Ta forma jest również przenoszona przez komary.

- U zarażonych zwierząt, można zaobserwować na skórze zimne, niebolesne guzki zawierające dorosłe pasożyty - dodaje.

Jakie są inne objawy zakażenia u psów i kotów?

W skrajnych przypadkach objawy są bardzo poważne. Postać sercowo-płucna: postacie dorosłe pasożytują w tętnicy płucnej. W wyniku tego dochodzi do zamknięcia światła małych naczyń tętniczych przez zatory i zakrzepy. U zarażonych psów pojawia się duszność, czasami gorączka, kaszel, a nawet krwioplucie. Psy stają się osowiałe, może dochodzić do omdleń. U niektórych psów pojawić się może wodobrzusze. Postać skórna: u zarażonych psów powstają guzki podskórne, które mogą potem przekształcić się w ropnie. Bardzo często pojawia się świąd i wtórne zapalenie skóry. Jednakże nie są to objawy potwierdzone przy wszystkich zakażeniach dilofilariozą.

- Obydwie formy mogą mieć przebieg bezobjawowy, jednak u niektórych osobników, choroba może mieć ciężki przebieg kończący się śmiercią - podkreśla M. Klonowska.

Comiesięczne podawanie preparatów przeciwpasożytniczych skierowanych przeciwko Dirofilarii, zapobiega rozwojowi choroby.

Czy ludzie mogą zarazić się dirofilariozą od kota lub psa?

Dirofilarioza przenosi się wyłącznie poprzez ukąszenie komara. Człowiek nie może zarazić się bezpośrednio od czworonoga, więc przebywanie w towarzystwie chorego pupila jest bezpieczne.

- Jeśli chodzi o zagrożenie dla człowieka, dirofilarioza jest zoonozą, czyli chorobą odzwierzęcą. Do zarażenia dochodzi po ukłuciu zarażonego komara. U człowieka dirofilarioza ma często przebieg bezobjawowy, jednak Dirofilaria repens może wywoływać formę skórną objawiającą się guzkami podskórnymi - zaznacza lekarz weterynarii z gostyńskiej „Novavet”.

Skuteczna profilaktyka u psów i kotów jest najlepszą ochroną zarówno zdrowia zwierząt jak i człowieka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy