Reklama

Nie ma zgody na realizację przyłączy gazowych. Co z nowymi domami i mieszkaniami w Gostyniu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nie ma zgody na realizację przyłączy gazowych. Co z nowymi domami i mieszkaniami w Gostyniu? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Polska Spółka Gazownictwa wstrzymała zawieranie nowych umów na realizację przyłączy gazowych. Jak poinformowała „zainteresowanie przyłączeniem do sieci jest tak duże, że pieniądze na ten cel, jakie spółka miała na lata 2022-2023, już się wyczerpały”. Co dalej? PSG deklaruje, że "pracuje nad rozwiązaniami".

Reklama

- "Duże zainteresowanie przyłączeniem do sieci gazowej spowodowało, że środki inwestycyjne spółki na lata 2022-2023 zostały w pełni zarezerwowane na realizację zawartych już umów przyłączeniowych i PSG nie posiada aktualnie źródeł finansowania dla kolejnych inwestycji przyłączeniowych" - cytuje fragment komunikatu platforma money.pl.

PSG realizuje dwa rodzaje zadań - modernizuje istniejące sieci gazowe i przyłącza nowych odbiorców. Jak podaje spółka w ogólnopolskich mediach, 2021 rok był pod tym względem rekordowy - spółka wydała ponad 260 tys. warunków przyłączenia do sieci i zawarła umowy na realizację 135 tys. przyłączy. W tym roku i kolejnym na przyłączanie nowych odbiorców wyda prawie 2 mld zł. Na portalu gostynska.pl o ogromnych podwyżkach gazu pisaliśmy TUTAJ.

- W związku z pełnym zarezerwowaniem środków inwestycyjnych Polska Spółka Gazownictwa czasowo wstrzymuje zawieranie nowych umów na realizację przyłączy gazowych - poinformowało PSG klientów w ubiegłym tygodniu.

Spółka zapewniła, że Zarząd PSG, kierownictwo Grupy Kapitałowej PGNiG S.A. i przedstawiciele administracji rządowej, pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą zwiększyć możliwości inwestycyjne spółki i kontynuować proces przyłączania klientów do sieci dystrybucyjnej.

- „O możliwości realizacji nowych przyłączeń PSG będzie na bieżąco powiadamiać przyszłych klientów" - przekazała spółka w komunikacie.

Przez wstrzymanie zawierania nowych umów na realizację przyłączy gazowych w patowej sytuacji zostali postawieni deweloperzy. Przyznają, że najgorsza jest niepewność, gdyż nie wiadomo, kiedy to się skończy.

- Nikt nie wie, kiedy to się skończy. Wstrzymali wydawanie jakiejkolwiek zgody na przyłącza. Pomijając kwestie podwyżek cen gazu - pięciokrotnych dla firm i 50-procentowych dla indywidualnych mieszkańców, jeszcze dodatkowo otrzymaliśmy informację, że nie mamy na ten moment możliwości zawarcia umów na inwestycje, które są już w toku,  i dla których były planowane przyłącza. Mamy jako deweloperzy dość duży problem. Nie wiemy, co dalej robić, co będzie, bo nikt nie wie na jak długo jest wstrzymana realizacja budowy przyłączy - przyznaje Leszek Śmigielski, deweloper, który aktualnie realizuje II etap budowy nowego osiedla przy ul. Górnej w Gostyniu.

W pierwszych segmentach mieszkania są w pełni wyposażone w instalację gazową. Mieszkania z II etapu budowy są w sprzedaży i pewna część segmentów również jest z opcją ogrzewania gazowego.

- Obecnie dostaliśmy decyzję o niemożliwości zawarcia umów na przyłącza gazowe i bez określenia terminu, kiedy ta sytuacja się poprawi. Czekamy, ale być może będzie trzeba się zmierzyć ze zmianą koncepcji zakresu ogrzewania - mówi Leszek Śmigielski.

Co firma deweloperska może zaproponować klientom? Albo wzrost cen mieszkania, albo na przykład montaż butli - cystern gazowych, na które będzie trzeba znaleźć miejsce na działce.

- Dotychczas taka cysterna nie cieszyła się zbytnią popularnością, bo zajmuje miejsce na działce i była droższa w eksploatacji w zakresie gazowym - wyjaśnia deweloper.

Kolejnym rozwiązaniem jest montaż pomp ciepła w mieszkaniach, co wpłynie na wzrost cen.

- W naszym przypadku przy standardowym ogrzewaniu, jakie trzeba będzie wykonać w lokalach na całości wyjdzie to około 30 tysięcy złotych więcej niż standardowa instalacja gazowa z ograniczona ilością podłogówki do łazienek i korytarzy - dodaje Leszek Śmigielski.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy