Reklama

Kto i ile pieniędzy otrzymał od Starostwa Powiatowego w Gostyniu? Na realizację jakich projektów?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 30 projektów będą realizowały organizacje pozarządowe z powiatu gostyńskiego w ramach dofinansowań wręczonych przez władze samorządu powiatowego na 2023 rok. - Spotkaliśmy się z bardzo dużym zainteresowaniem. NGO's wyrażały swoje propozycje, sygnalizowały działania już jesienią ubiegłego roku, kiedy przystąpiliśmy do konsultacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi - mówi starosta gostyński, Robert Marcinkowski. Umowy o dofinansowanie wręczono beneficjentom w poniedziałek, 20 marca 2023 roku w Starostwie Powiatowym w Gostyniu.

Reklama

Zainteresowanie było tak duże, że pulę dofinansowań zwiększono

W sumie w roku 2023 do NGO's z naszego regionu trafi ponad 615 000. Część z tych pieniędzy w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi zostanie przekazana do Bonifraterskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Marysinie. Utworzony zostanie także nieodpłatny punkt porad prawnych dla mieszkańców powiatu gostyńskiego. Natomiast mniej więcej 1/3 z tych pieniędzy (około 275 000 złotych) została przeznaczona na dofinansowania projektów w ramach otwartego konkursu ofert właśnie dla organizacji pozarządowych.

- Na początku mieliśmy zarezerwowane na ten cel około 250 000 złotych. Ale kiedy komisja przedstawiła wyniki swoich prac, mimo że czas finansowy dla samorządów nie jest sprzyjający, postanowiliśmy zwiększyć tę pulę o kolejne 22 000 złotych także, żeby podnieść poziom dofinansowania - on jest wyższy niż był w zeszłym roku - mówił podczas wręczania umów Robert Marcinkowski.

Dostali zarówno starzy, jak i młodzi

Dotacje dla NGO's z powiatu gostyńskiego rozdano w 8 obszarach:

  • ratownictwa i ochrony ludności - 9 000 zł
  • bezpieczeństwa publicznego i ochrony przeciwpożarowej 7 000 zł
  • oświaty i wychowania - 8 400 zł
  • pomocy społecznej - 9 000 zł
  • polityki społecznej - 99 700 zł
  • kultury i dziedzictwa narodowego - 63 000 zł
  • kultury fizycznej i turystyki - 78 000 zł
  • organizacji imprezy ekologicznej promującej walory przyrodnicze powiatu gostyńskiego - 2 275 zł
 

- Są to bardzo dobrze zainwestowane pieniądze, jak biblijne talenty: nie są zakopane, nie są zmarnowane, ale po prostu pomnożone. Państwo pełni energii jesteście najlepszym gwarantem, że zostaną dobrze wykorzystane. (...) W powiecie gostyńskim stawiamy na tych partnerów, którzy mają wiedzę, doświadczenie i nigdy nas nie zawiedli, ale także na nowości. I dzisiaj możemy mówić, że w tej nowej edycji jest kilkanaście organizacji, zadań, które będą realizowane po raz pierwszy. Chciałbym państwu jako przedstawicielom organizacji pozarządowych podziękować za aktywność, za pomysłowość, za wkład, który wnosicie w życie społeczne powiatu i jego mieszkańców - dodał Robert Marcinkowski.

Po raz pierwszy wręczono dofinansowania w ramach obszaru bezpieczeństwa publicznego i ochrony przeciwpożarowej.

- Słuchaliśmy głosów organizacji pozarządowych. W ubiegłym roku podczas konsultacji przeprowadzonych z NGO’s okazało się, że jest potrzeba ogłoszenia konkursu w nowym zakresie, który pojawił się w tym roku po raz pierwszy. Dwie organizacje będą realizować te zadania: jest to Wielkopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża na „Seminarium z zakresu technik poszukiwań osób zaginionych na terenach leśnych” oraz nowopowstałe stowarzyszenie Wielkopolska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza SIRON na „ABC pierwszej pomocy” - tłumaczy Joanna Jakubiak, rzecznik prasowa Starostwa Powiatowego w Gostyniu.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ, żeby PRZECZYTAĆ

Już uczą od małego pierwszej pomocy

Jedną z organizacji pozarządowych, które po raz pierwszy otrzymały dofinansowanie w ramach otwartego konkursu ofert jest Ochotnicza Straż Pożarna w Dzięczynie, która chce realizować projekt "Uczymy ratować".

- Planujemy zakup 3 fantomów do ćwiczeń. Już szkolimy dzieci, wpajamy im pierwszą pomoc, jak danej osobie jej udzielić. 3 czerwca tego roku przygotowujemy imprezę i tam już te fantomy będą i będziemy szerzyć wiedzę na temat programu „Pierwszy ratownik”. W Dzięczynie obecnie trzy osoby są przeszkolone w ramach tego kursu. Mamy już torby modułowe, teraz czekamy tylko na uruchomienie specjalnej aplikacji na telefon. Idea jest taka, że gdy karetka pogotowia nie będzie mogła dojechać na czas w dane miejsce, osoba będzie mogła skorzystać z aplikacji i wezwać „pierwszego ratownika" - wyjaśnia Szymon Stróżyński, wiceprezes OSP Dzięczyna.

Jakie organizacje pozarządowe otrzymały dotacje, na jakie zadanie i jakiej wysokości dowiesz się PRZEGLĄDAJĄC GALERIĘ ZDJĘĆ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy