Reklama

"Najwyższe cele osiągaliśmy tylko wówczas, gdy jednoczyła nas wspólna sprawa"

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tradycyjnie przez pomnikiem rozstrzelanych mieszkańców Krobi i okolic odbywały się coroczne uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. W 103. rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności świętowanie w centrum miasta nie było możliwe i władze gminy zdecydowały się przenieść miejsce oddania hołdu ojczyźnie.

Reklama

Z powodu przebudowy rynku Krobi w ramach prowadzonej rewitalizacji obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zdecydowano się przeprowadzić przed pomnikiem Powstanców Wielkpolskich z ziemi krobskiej.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele pod wezwaniem świętego Mikołaja oraz przemarszem mieszkańców do miejsca oddania hołdu. Zanim zwyczajowo delegacje samorządowców, przedstawicieli służb oraz organizacji pozarządowych złożyły kwiaty i wiązanki głos zabrał przewodniczący Rady Miejskiej w Krobi, Mariusz Duda.

- 103. rocznica jest tylko umownym momentem, kiedy Polska odzyskuje niepodległość. Zakończenie działań zbrojnych po I wojnie światowej, podpisanie symbolicznie kapitulacji przez stronę niemiecką w wagonie kolejowym w Compiegne to symbole. Polska od 1772 roku, czyli od I pierwszego rozbioru przez następne, aż do 1918 roku, a może i sięgając dalej, stoimy przecież przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, kiedy także musiliśmy walczyć o niepodległość - to epizody, które doprowadziły nas do tego, że w 1918 roku i parę miesięcy później, podczas kształtowania się granic poslkich mogliśmy ogłosić, że żyjemy w niepodległym państwie. (...) Patriota to człowiek, który kocha swój kraj, szanuje innych, szanuje samego siebie - dzisiaj, to nabiera innego charakteru. Dzisiaj nie mamy stanu wojny, potrzeby, żeby iść i walczyć za nasz kraj, a patriotą możemy być w innym sposób. To, że jesteśmy obecnie na tych uroczystościach to jest jeden z nowych wymiarów, że tymi patriotami jesteśmy. Uczestnictwo w grze miejskiej, wywieszenie flagi, która trzepocze przed naszymi posesjami, dbanie o środowisko, o innych ludzi, możemy tutaj też śmiało podać przykład naszych lekarzy i pielęgniarek, którzy podczas trudnego momentu, w którym teraz jesteśmy, czyli pandemii także wykazują postawę patriotyczną - mówił przewodniczący Rady Miejskiej w Krobi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy