Reklama

Reklama

"Najwyższe cele osiągaliśmy tylko wówczas, gdy jednoczyła nas wspólna sprawa"

Opublikowano: czw, 11 lis 2021 22:15
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tradycyjnie przez pomnikiem rozstrzelanych mieszkańców Krobi i okolic odbywały się coroczne uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. W 103. rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności świętowanie w centrum miasta nie było możliwe i władze gminy zdecydowały się przenieść miejsce oddania hołdu ojczyźnie.

Reklama

Z powodu przebudowy rynku Krobi w ramach prowadzonej rewitalizacji obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zdecydowano się przeprowadzić przed pomnikiem Powstanców Wielkpolskich z ziemi krobskiej.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele pod wezwaniem świętego Mikołaja oraz przemarszem mieszkańców do miejsca oddania hołdu. Zanim zwyczajowo delegacje samorządowców, przedstawicieli służb oraz organizacji pozarządowych złożyły kwiaty i wiązanki głos zabrał przewodniczący Rady Miejskiej w Krobi, Mariusz Duda.

- 103. rocznica jest tylko umownym momentem, kiedy Polska odzyskuje niepodległość. Zakończenie działań zbrojnych po I wojnie światowej, podpisanie symbolicznie kapitulacji przez stronę niemiecką w wagonie kolejowym w Compiegne to symbole. Polska od 1772 roku, czyli od I pierwszego rozbioru przez następne, aż do 1918 roku, a może i sięgając dalej, stoimy przecież przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, kiedy także musiliśmy walczyć o niepodległość - to epizody, które doprowadziły nas do tego, że w 1918 roku i parę miesięcy później, podczas kształtowania się granic poslkich mogliśmy ogłosić, że żyjemy w niepodległym państwie. (...) Patriota to człowiek, który kocha swój kraj, szanuje innych, szanuje samego siebie - dzisiaj, to nabiera innego charakteru. Dzisiaj nie mamy stanu wojny, potrzeby, żeby iść i walczyć za nasz kraj, a patriotą możemy być w innym sposób. To, że jesteśmy obecnie na tych uroczystościach to jest jeden z nowych wymiarów, że tymi patriotami jesteśmy. Uczestnictwo w grze miejskiej, wywieszenie flagi, która trzepocze przed naszymi posesjami, dbanie o środowisko, o innych ludzi, możemy tutaj też śmiało podać przykład naszych lekarzy i pielęgniarek, którzy podczas trudnego momentu, w którym teraz jesteśmy, czyli pandemii także wykazują postawę patriotyczną - mówił przewodniczący Rady Miejskiej w Krobi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +2 / -0

  Mieszkaniec

  M. Duda już przestańcie z tym środowiskiem, bo już się brzydnie. Śmieci, gaz, prąd, paliwo, ogrzewanie droższe bo niby zanieczyszczamy środowisko. Pewnie lepiej niech umierają ludzie z zimna i głodu, ale co tam nie będą umierać z powodu zminmalizowanego do 1 procenta zanieczyszczenia środowiska, cena muszę powiedzieć wielka.

 • miesiąc temu | ocena +4 / -1

  DoGM

  Łukaszenko tarza się z radości widząc, jak niektórzy Polacy oczerniają własny kraj i polskich pograniczników. Imigranci są po drugiej stronie granicy. A my ich nie przepuścimy, bo Ty tak chcesz. Do Panów Ł i P adresuj swoje wątpliwości, oni są odpowiedzialni w tej chwili za imigrantów. Oni ich ściągnęli, żeby wywrzeć presję na Polskę i Europę. Żeby... Rozwiń

 • miesiąc temu | ocena +6 / -1

  Polak Duży

  Propaganda białorusko-rosyjska i podatna na jej wpływy lewacka część polskiej sceny politycznej próbują wdrukować w nasze Polskie serca obraz niegodnie zachowującego się polskiego żołnierza, polskiego policjanta, polskiego pogranicznika. Bardzo dużą cześć Polaków się tej propagandzie poddaje. Nie są w stanie, albo nie chcą dostrzegać źródła problem... Rozwiń