Reklama

Narkotyki, dopalacze, oszustwa i włamania. Policjanci uświadamiali mieszkańców os. Tysiąclecia w Gostyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Narkotyki, dopalacze, oszustwa i włamania. Policjanci uświadamiali mieszkańców os. Tysiąclecia w Gostyniu - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Narkotyki - jak rozpoznać uzależnionego oraz popularne metody oszustw - czyli jak nie dać się nabrać - to główne problemy, o których funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu rozmawiali z mieszkańcami os. Tysiąclecia w Gostyniu. 16 maja odbyło się pierwsze z cyklicznych spotkań, jakie planuje organizować Rada Osiedla Tysiąclecia.

Reklama

- To pierwsze spotkanie z kilku planowanych w najbliższych miesiącach. Na spotkaniach rady osiedla zastanawiałem się, jak zaktywizować mieszkańców jednej z najstarszych dzielnic w Gostyniu. Pomyślałem, żeby zorganizować cykl spotkań skierowanych do seniorów, ale też do młodszego grona. Oszustwa to był pomysł jednej z członkiń rady - wyjaśnił Zbigniew Ptak, przewodniczący Rady Osiedla Tysiąclecia w Gostyniu.

Mieszkańcy zostali zaproszeni do małej sali GOK Hutnik. Ci, którzy się pojawili, a było ich niewielu, wysłuchali porad i wskazówek gostyńskiej policji. O tym, jak nie dać się oszukać i być bezpiecznym opowiadała podkom. Monika Curyk. Z kolei o zagrożeniach związanych z narkotykami mówił sierż. sztab. Marek Balczyński.

Aktualne metody oszustw

Obecni na spotkaniu dowiedzieli się, że powoli odchodzi do lamusa wyłudzanie pieniędzy od osób starszych metodą „na wnuczka”. Coraz rzadziej seniorzy otrzymują telefon od rzekomo bliskiej osoby, która prosi o pilną pożyczkę z powodu choroby, wypadku czy porwania.

- Ostatnio najczęściej przestępcy przedstawiają się za policjanta CBŚ i mówią, że konto w banku zaatakowali hakerzy, przez co odnotowano wypływ pieniędzy, więc trzeba pilnie ratować pieniądze. Rozmowa jest bardzo emocjonalna, wszystko musi dziać się szybko, chodzi o „nakręcenie” ofiary, by działała pilnie i szybko. Rozmowa jest podtrzymywana. Pseudo policjant kieruje rozmowę do kogoś innego, rzekomo podając słuchawkę (...) - wyjaśniała podkom. Monika Curyk z KPP w Gostyniu. 

Kolejny rozmówca podaje nawet swój numer indentyfikacyjny i nazwę jednostki policji. Jednocześnie informuje, że jest w trakcie rozpracowywania grupy przestępczej zajmującej się kradzieżą pieniędzy z kont bankowych i prosi o pomoc. Tu najczęściej wskazuje nowy numer konta, na który ofiara ma przelać pieniądze. Ponieważ historie muszą brzmieć wiarygodnie, do sprawy często jest włączana „prokuratura”.
 

- I niestety najczęściej potencjalna ofiara pieniądze przelewa - mówiła pokom. Monika Curyk, wskazując na pięć oszukanych w ten sposób osób z powiatu gostyńskiego. - Gdyby ktoś zadzwonił do państwa, przedstawił się za pracownika banku, policjanta z CBŚ (...) i mówił o pieniądzach zagrożonych na koncie, że zostaliście oszukani, to proszę się rozłączyć i zadzwonić na infolinię banku - doradziła policjantka. 

Przedstawiła też, jak wygląda oszustwo na „amerykańskiego żołnierza lub pracownika platformy wiertniczej, lekarza, policjanta”, które często zaczyna się na portalu randkowym, a wiąże się nawet z wyznawaniem miłości. Osoba podająca się za obcokrajowca mówi o pieniądzach, które chciałaby ulokować bądź przechować w Polsce, gdyż za jakiś czas ma zamiar przyjechać. Oferuje też biżuterię w prezencie. 

- I co do tego jest potrzebne? Opłacenie cła i kosztów manipulacyjnych. Ofiary tracą czasami 4 a czasami 10 tysięcy złotych - podała kolejny przykład Monika Curyk, prosząc o zachowanie ograniczonego zaufania do osób, z którymi nawiązaliśmy kontakt przez internet.

Omawiano również metodę oszustów podających się za kuriera i proszących o opłatę w gotówce za przesyłkę. Spotkanie przebiega pośpiesznie, często - jeśli osoba nagabywana odmawia zapłaty - oszust wszczyna awanturę.

- W tej sytuacji należy zadzwonić do osoby, do której jest adresowana paczka, by upewnić się, że oczekuje na nią - doradzała policjantka. 

Policjantka omówiła, jak chronić kartę kredytową przed wzrokiem osób postronnych. W tym przypadku ważne są 3 rzeczy - numer karty kredytowej, dane dotyczące jej ważności oraz kod weryfikacyjny CVV. 

- Nie przyklejajmy PIN-u na karcie kredytowej, nie trzymajmy numeru PIN na karteczce w tym samym miejscu, gdzie mamy kartę kredytową, w portfelu - ostrzegała Monika Curyk.

Czas włamań w Gostyniu

Podczas spotkania rozmawiano też o włamaniach, gdyż był czas (od listopada 2022 do stycznia 2023), kiedy policja odnotowała spory wzrost włamań do domów, mieszkań czy firm. By się ustrzec przed tego rodzaju przestępstwami, pomocny może okazać się sąsiad.

- W czasach kiedy powszechny jest dostęp do facebooka czy innych mediów społecznościowych, pamiętajmy, by nie chwalić się w nich, że wyjeżdżamy na wycieczkę, wczasy. Dostęp do internetu i tego rodzaju mediów jest bardzo prosty. Wraz z rozwojem technologii można pomyśleć o monitoringu w domu czy mieszkaniu - poradził Marek Balczyński.

Ostrzegano zebranych przed połączeniami telefonicznymi płynącymi ze zhakowanych numerów banków, numerów alarmowych, hakerzy zabrali się już nawet za numery telefonów jednostki policji. Mieszkańców os. Tysiąclecia funkcjonariusze ostrzegli również przed działalnością oszustów na portalach ogłoszeniowych.

Z policją o narkotykach

Marek Balczyński omówił problemy związane z narkotykami, środkami odurzającymi i dopalaczami. W powiecie gostyńskim najczęściej spotyka się amfetaminę i metaamfetaminę oraz marihuanę.

- Za udzielanie narkotyków jest odpowiedzialność karna, podobnie jak za rozprowadzanie ich z korzyścią majątkową oraz za samo posiadanie narkotyków. Jeśli ktoś znajduje się pod wpływem narkotyków i jest osobą pieszą, na nic to nie wpływa. Ale kiedy będąc pod wpływem narkotyków wsiądzie za kierownicę pojazdu, powoduje odpowiedzialność karną - ostrzegał funkcjonariusz KPP w Gostyniu.

Na spotkanie, przygotowane przez Radę Osiedla Tysiąclecia przyszło kilkanaście osób. To niewiele, biorąc pod uwagę, że osiedle skupia około 4 tys. mieszkańców. Jednak przewodniczący rady osiedla nie narzekał.

- Przewidziałem, że na pierwszym tego rodzaju spotkaniu może pojawić się około 15 osób - przyznał Zbigniew Ptak.

Kolejne spotkanie zaplanowano jesienią z udziałem byłych żołnierzy jednostek specjalnych.

- Byli żołnierze działają dziś w strzelnicy na Ostrowie i zgodzili się na rozmowę. Jest szansa, że przyjadą w kilkunastoosobowej grupie z własną bronią, by pokazać, jak działa ten sprzęt, jak złożyć i rozłożyć broń. Będą zachęcali do udziału w zajęciach. To z myślą o toczącej się wojnie w Ukrainie - poinformował Zbigniew Ptak.

Już dziś przewodniczący zaprasza na piknik osiedlowy z dmuchańcami dla dzieci, który odbędzie się w połowie czerwca, na placu przed GOK Hutnik.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy