reklama

Nadchodzą burze! Najwyższy alert hydrologiczny obejmuje gminy Krobia, Poniec i Pogorzela

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Nadchodzą burze! Najwyższy alert hydrologiczny obejmuje gminy Krobia, Poniec i Pogorzela - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNa południu województwa wciąż obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne dla kilku wielkopolskich rzek, jakie w czwartek, 12 września, wydał IMGW. Wśród rzek, które obejmuje najwyższy stopień zagrożenia jest również Rów Polski, który przepływa przez gminy Poniec i Krobia. Alert trzeciego stopnia związany z dynamicznie wzrastającym poziomem wody w Orli, dotyczy też części gminy Pogorzela, która prawie w całości położona jest w zlewni rzeki Baryczy.
reklama

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dwa dni temu wydał ostrzeżenie hydrologiczne dla kilku wielkopolskich rzek. Od tamtej pory alert trzeciego, najwyższego stopnia, obowiązuje Odrę, Orlę, Polski Rów, Barycz oraz Widawę. 

W związku z opadami deszczu o natężeniu intensywnym prognozowane są stopniowe wzrosty stanów wody w zlewniach dopływów Odry do strefy stanów wysokich i znaczne przekroczenie stanów alarmowych oraz lokalnie ostrzegawczych. W zależności od przebiegu sytuacji meteorologicznej największe wzrosty stanów wody mogą wystąpić między innymi w niedzielę, 15 września. W Korzeńsku na Orli oraz w Odolanowie na Baryczy stany wody będą rosły powyżej stanu ostrzegawczego, a następnie powyżej stanu alarmowego - podaje Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu.

reklama

Ostrzeżenie o możliwym wezbraniu i przekroczeniu stanu alarmowego poziomu wody w rzekach obowiązuje do poniedziałku, 16 września, do godz. 11.00.  A to oznacza, że przez ten czas 3 - najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego obejmuje 3 gminy powiatu gostyńskiego:

  • gminę Krobia (przeważający obszar odwadniany jest przez dopływy Baryczy; mniejsza - północna część, w rejonie Domachowa odwadniana jest przez ciek Rów Polski płynący tam do rzeki Kani i dalej do kanału Obry), 
  • gminę Pogorzela (prawie w całości położona jest w zlewni rzeki Baryczy, przez teren gminy przepływa Orla - dopływ Baryczy); niewielka północno-wschodnia część gminy leży w dorzeczu rzeki Odry. 
  • gminę Poniec, przez którą przepływa Rów Polski.

Poważnie sytuacja wygląda na Baryczy - woda przekroczyła stany alarmowe

Jak podaje Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, opierając się na danych z IMGW w Poznaniu, Lesznie i Wrocławiu - 14 września odnotowano przekroczenie stanu alarmowego (120 cm) na rzece Barycz (Odolanów), gdzie stan wody wynosi 155 cm, co - jak wynika z wyżej podanych informacji - nie pozostaje bez znaczenia dla 3 gmin naszego powiatu.

reklama

Stany ostrzegawcze zostały przekroczone także na rzece Swędrnia (Dąbe) – stan wody 232 cm, stan ostrzegawczy 220 cm, na rzece Kuroch (Odolanów) – stan wody 174 cm, stan ostrzegawczy 160 cm i na rzece Polska Woda (Bogdaj) – stan wody 253 cm, stan ostrzegawczy 250 cm.

Stabilna sytuacja meteorologiczna

Już w piątek, 13 września, w województwie wielkopolskim został odwołany 2 stopień o intensywnym deszczu dla 20 powiatów, w tym również gostyńskiego. Aktualnie mieszkańcy powiatu gostyńskiego mogą być spokojni - ostrzeżenia meteorologiczne najwyższego stopnia zarówno przed intensywnymi opadami deszczu, jak i silnym wiatrem nie obejmują żadnej z naszych gmin.

reklama

cd. artykułu pod obrazkiem

Wiatr połamał drzewa

W związku z dynamicznie zmieniającymi się warunkami meteorologiczno-hydrologicznymi Komenda Wojewódzka PSP Poznań odnotowała łącznie w poprzedniej dobie 193 interwencje, głównie spowodowane wystąpieniem silnego wiatru (182 interwencje, połamane drzewa) oraz pompowaniem wody (11 interwencji).

W tym samym czasie Komenda Powiatowa PSP w Gostyniu nie otrzymała żadnych zgłoszeń związanych z lokalnymi podtopieniami.  

Jednocześnie w sobotę, 14 września, kiedy po południu wzmagał się wiatr, dyżurny na stanowisku kierowania komendanta powiatowego PSP w Gostyniu wieczorem oraz w nocy odebrał 3 zgłoszenia dotyczące połamanych drzew i konarów drzew. Pojedyncze drzewa, które blokowały przejazd, strażacy - ochotnicy usuwali z drogi w Szelejewie II, w Pępowie oraz w Gostyniu. Dodatkowo w Pępowie  przewracające się drzewo zerwało linię energetyczną.

Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk pozostaje w stałym kontakcie z samorządowcami oraz służbami i na bieżąco monitoruje sytuację w województwie. Sytuacja meteorologiczno-hydrologiczna w Wielkopolsce w chwili obecnej stanowi mniejsze zagrożenie niż w pozostałych województwach objętych ostrzeżeniami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB i jest pod kontrolą - informuje  biuro prasowe Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

fot. OSP Pępowo

aktualizacja pod zdjęciem

 

[AKTUALIZACJA - 15 września, godz. 10.00]

W województwie wielkopolskim obowiązuje 2 stopień ostrzeżenia o intensywnym deszczu dla powiatu kępińskiego. Dodatkowo ostrzeżeniem 1 stopnia zostało objętych także 5 powiatów. Nie znalazł się w tej grupie powiat gostyński. 

Z porannych informacji biura prasowego urzędu wojewódzkiego w Poznaniu, opartych na danych z IMGW w Poznaniu, Lesznie i Wrocławiu wynika, że wciąż podnosi się poziom wody w Baryczy.

W ciagu minionej doby odnotowano przekroczenie stanu alarmowego (120 cm) na rzece Barycz (Odolanów), gdzie stan wody wynosi już 160 cm. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na rzece Swędrnia (Dąbe) – stan wody 232 cm, stan ostrzegawczy 220 cm, na rzece rzece Kuroch (Odolanów) – stan wody 183 cm, stan ostrzegawczy 160 cm i na rzece Polska Woda (Bogdaj) – stan wody 259 cm, stan ostrzegawczy 250 cm.

 

[AKTUALIZACJA - 15 września, godz. 18.00]

Od rana zmieniła sie sytuacja meteorologiczna. Powiat gostyński jest jednym z 16 w województwie wielkopolskim, dla którego IMGW wydał 1 stopień ostrzeżenia o burzach (alert obowiązuje do godz. 3.00 w poniedziałek, 16 września) - pozostałe powiaty to: jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin, koniński, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki i turecki).

KW PSP Poznań 15 września, w godzinach 8.00-17.00 odnotowała 77 interwencji, głównie spowodowane wystąpieniem silnego wiatru (63 interwencje, połamane drzewa) oraz przyborem i pompowaniem wody (14 interwencji). Z kolei dyżurny na stanowisku kierowania komendanta powiatowego w jednostce  PSP w Gostyniu odebrał dwa zgłoszenia o połamanych drzewach, blokujących ruch na drodze w Babkowicach i Siedmiorogowie II. Nikt nie ucierpiał.

Według danych z IMGW w Poznaniu, Lesznie i Wrocławiu zmienia się też sytuacja hydrologiczna

Odnotowano przekroczenie stanu alarmowego (120 cm) na rzece Barycz (Odolanów), gdzie stan wody jest wyższy od wczorajszego i  wynosi 164 cm. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na rzece Swędrnia (Dąbe) – stan wody 233 cm, stan ostrzegawczy 220 cm, na rzece rzece Kuroch (Odolanów) – stan wody 186 cm, stan ostrzegawczy 160 cm, na rzece Polska Woda (Bogdaj) – stan wody 262 cm, stan ostrzegawczy 250 cm i na rzece Czarna Struga (Trąbczyn) – stan wody 180 cm, stan ostrzegawczy 180 cm.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama