Anomalie pogodowe, w tym intensywne, często gwałtowne opady deszczu, jakie w sezonie wiosenno-letnim 2024 r. miały miejsce w powiecie gostyńskim, najbardziej - jak dotąd - dały się we znaki mieszkańcom gmin Pogorzela oraz Borek Wlkp.
Trudno się dziwić, że kiedy z różnych źródeł zaczynają napływać ostrzeżenia o kolejnych opadach i burzach (ulewach - krótkich i gwałtownych lub opadach długotrwałych) gminne sztaby kryzysowe w tych gminach solidnie przygotowują się do podjęcia walki z żywiołem, a tym bardziej są gotowe do podjęcia działań, które mogą zapobiec podtopieniom. Często w tego typu akcjach w działaniach, pracownicy zarządzania kryzysowego są wspierani przez strażaków z gminnych jednostek OSP.
Dwa dni temu media przekazywały informacje o długotrwałych i intensywnych opadach deszczu w Wielkopolsce, które także w powiecie gostyńskim, mają utrzymywać się przez najbliższy weekend, za to do mieszkańców Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyłało Alerty z ostrzeżeniami, urzędy gminne również otrzymywały ostrzeżenia z poznańskiego biura Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk zorganizowała w tej sprawie spotkanie z włodarzami powiatów, nakazując przekazywanie raportów o sytuacji w poszczególnych gminach. Pozostaje w stałym kontakcie z samorządowcami oraz służbami i na bieżąco monitoruje sytuację w województwie.
Dynamicznie zmieniająca się sytuacja pogodowa skłoniła sztab zarządzania kryzysowego gminy Borek Wlkp. do podjęcia działań zapobiegawczych, w interesie mieszkańców i gminy. W pamięci szefa sztabu Ryszarda Busza oraz strazaków - ochotników wciąż jest akcja związana z usuwaniem skutków gwałtownych ulew i burz, jakiektóre dały się we znaki społeczności jeszcze w maju 2024 r., a doświadczenia z tym związane i wyciągnięte wnioski skłoniły sztab kryzysowy do ostrożności i rozpoczęcia akcji na zasadzie „lepiej zapobiegać niż usuwać skutki” powodzi. Akcję zapobiegawczą rozpoczęto 12 września.
- Przygotowaliśmy piasek oraz worki dla mieszkańców, do zabezpieczenia posesji przed podtopieniami. Dziś ukazał się komunikat z informacją o 5 wyznaczonych miejscach w mieście, oraz jednym w Karolewie, gdzie znajdują się worki oraz piasek. Mieszkańcy mogą sobie podjechać pojazdem z przyczepą czy innym środkiem transportu, zapakować worki w zależności od potrzeb i zabrać na posesję - wyjaśnia Ryszard Busz z boreckiego magistratu.
W Urzędzie Miejski w Borku Wlkp. można odbierać worki na zabezpieczenie posesji przed wodą. Natomiast piasek dostępny jest w okolicy ul. Adama Mickiewicza, 600-lecia (rozdzielnia gazu), przed Sanktuarium, przy boisku Orlik, a poza tym w Karolewie przy remizie OSP.
- Wczoraj było największe zainteresowanie mieszkańców, którzy w obawie przed podtopieniami przychodzili po piasek. Wydaliśmy prawie 700 worków. Dziś jest spokojniej - uzupełnia szef sztabu kryzysowego w Borku Wlkp.
Poza godzinami pracy urzędu dodatkowo worki będą wydawane mieszkańcom:
- w piątek 13 września- od godz. 16.00 do 18.00
- w sobotę 14 września - od godz. 10.00 do 12.00
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.