Reklama

Najwyższe mandaty za bałagan w lesie. Delikwenci z gminy Gostyń muszą posprzątać porzucone odpady

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Straż Miejska w Gostyniu ukarała mieszkańców naszej gminy najwyższymi możliwymi mandatami za dwa wykroczenia. – Osoby nieuprawnione nie mogą wjechać do lasu autem, a tym bardziej nie mogą zostawiać w nim odpadów – wyjaśnia Rafał Pędziwiatr, komendant Straży Miejskiej w Gostyniu.

Reklama

O tym, że wyrzucanie śmieci w zupełnie nieprzeznaczonych do tego miejscach skutkuje dotkliwymi konsekwencjami, przekonali się niedawno dwaj delikwenci z gostyńskiej gminy. Straż Miejska w Gostyniu w styczniu otrzymywała sygnały od osób, które przypadkowo natknęły się na odpady rozrzucone w plenerze. Znajdowały się one w lesie, w miejscu, które w efekcie działalności człowieka wyglądało jak pobojowisko. Po tych sygnałach funkcjonariusze podjęli interwencję.

Poprosił o wywiezienie odpadów na PSZOK w Goli?

7 stycznia 2023 r. wpłynęło zgłoszenie od mieszkańca gminy Gostyń, który dzień wcześniej w lesie w okolicy Klonów dostrzegł elementy wyposażenia samochodu (zderzak, tylną kanapę), a także karton. 

- Na jednym z elementów tego znaleziska były dane, które umożliwiały identyfikację potencjalnego właściciela porzuconych odpadów – relacjonuje Rafał Pędziwiatr, komendant Straży Miejskiej w Gostyniu. 

Wystosowano wezwanie. W odpowiedzi mężczyzna stawił się w komendzie gostyńskiej straży miejskiej. Przedstawiono mu zebrany materiał dowodowy. 
Okazało się, że osoba, do której straż miejska dotarła po danych z kartonu, pozostawionym w stercie śmieci, osobiście w lesie bałaganu nie zostawiła. Wezwany mężczyzna poprosił znajomego o dostarczenie ich do PSZOK-u w Goli. Ten z kolei, myśląc że będzie sprytniejszy, pozostawił odpady w lesie. Jak ustaliliśmy, właściciel odpadów wziął jednak winę na siebie.

- Za popełnienie wykroczenia nałożono na niego mandat karny, nie tylko za porzucenie odpadów, ale również za wjazd autem do lasu, co jest zakazane dla osób nieupoważnionych – wyjaśnia szef gostyńskiej straży miejskiej. 

Mieszkaniec gminy Gostyń nie tylko wywoził, ale i palił odpady w piecu

19 stycznia 2023 r. funkcjonariusze straży miejskiej przyjęli kolejne zgłoszenie. Z jego treści wynikało, iż w rejonie żwirowni w Starym Gostyniu znajduje się sterta odpadów. Na miejscu strażnicy znaleźli śmieci bytowe, plastikowe butelki, puszki, opakowania po produktach spożywczych oraz dokumenty i fotografie. Były tam także dane osobowe. Strażnicy udali się pod odczytany z nich adres. Najpierw przeprowadzili kontrolę paleniska domowego. 

- Stwierdzono, iż w drewnie przygotowanym do spalania w piecu centralnego ogrzewania znajdują się elementy okleiny drewnianej i starych mebli. Następnie przedstawiono materiały dowodowe zabezpieczone w miejscu podrzucenia śmieci oraz dokumentację fotograficzną. Osoba, której dane widniały na znalezionych dokumentach, przyznała, że śmieci należą do niej – informuje Rafał Pędziwiatr. 

Sprawcę wykroczenia związanego ze żwirownią w Starym Gostyniu strażnicy miejscy również ukarali mandatami. W jednym i drugim przypadku były to maksymalne kary - 500 zł wynosi najwyższy mandat w gotówce, dodatkowo sąd może zwiększyć karę do 5 tysięcy zł.

- Sprawcy nie umieli wytłumaczyć powodów podrzucania śmieci do lasów. Nie mogę zrozumieć takiego postępowania, gdyż każde gospodarstwo składa deklarację i podpisuje z firmą umowę na wywóz śmieci. A jeśli są to duże odpady, wielkogabarytowe, są zabierane spod posesji w określonym terminie. We własnym zakresie można je też dostarczyć do PSZOK. Nie wiem, skąd te pomysły u ludzi? Kiedy wzrośnie temperatura powietrza, będzie jeszcze gorzej – świecące słońce i tak porzucone odpady mogą spowodować samozapłon w lesie – komentuje szef Straży Miejskiej w Gostyniu.

Obu mieszkańców gostyńskiej gminy zobowiązano do usunięcia wszystkich śmieci. Straż Miejska w Gostyniu w lutym wyznaczyła termin, kiedy bałaganiarze powinni je uprzątnąć. Jeśli po kontroli okaże się, że odpady nadal zaśmiecają las, wniosek przeciwko nim zostanie skierowany do sądu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy