reklama
reklama

Na tanią energię muszą jeszcze poczekać

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agnieszka Andrzejewska

Na tanią energię muszą jeszcze poczekać - Zdjęcie główne

Sam dowóz potężnych elementów był wyzwaniem logistycznym | foto Agnieszka Andrzejewska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Pogorzela stawia na nowoczesne rozwiązania, chociażby w kwestii uzyskiwania energii elektrycznej. Już za kilka miesięcy na wydzierżawionych gruntach staną 3 majestatyczne wiatraki, których turbiny mogą wytworzyć rocznie około 7,5 MW energii.
reklama

Pogorzelska gmina, idąc z duchem czasów, a więc kierując się ku ekologicznym, odnawialnym źródłom energii realizuje kolejne inwestycje związane z wiatrakami czy fotowoltaiką. Niedawno dostarczono majestatyczne elementy elektrowni wiatrowych, teraz rusza budowa farmy paneli słonecznych przy drodze w kierunku Pogorzeli.

Wprawdzie zimowa aura uniemożliwia na razie instalację 3 potężnych wiatraków, których elementy dostarczono już na teren gminy w okolicach miejscowości Gumienice i Głuchów, jednak to jedynie kwestia czasu. - Wiatraki dostarczono już pod koniec zeszłego roku - wyjaśnia Piotr Curyk, burmistrz Pogorzeli. - Planowo, każdy z wiatraków ma dostarczyć energię 2,5 MW (megawat) rocznie.

Potężne stalowe elementy poczekają co najmniej kolejne kilka tygodni, ponieważ ich instalacja wymaga optymalnych warunków pogodowych, bez ujemnych temperatur i wiatrów.

Natomiast budowa farmy paneli fotowoltaicznych ruszyła już teraz. Przy drodze z Pogorzeli na Borek Wlkp. wokół planowanej inwestycji powstaje już ogrodzenie.

- Łącznie farma zajmie teren około 1,22 ha i dostarczy około 1 MW czystej energii– zapewnia włodarz gminy.

Nie są to jedyne inwestycje w gminie związane z pozyskiwaniem energii elektrycznej. W ubiegłym roku chociażby na terenie oczyszczalni w Pogorzeli zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy 40 kW. Montaż paneli słonecznych przewidziano również przy inwestycji dofinansowanej z Polskiego Ładu związanej z termomodernizacją Szkoły Podstawowej im. M. Mickiewicza.

- Jak sama nazwa projektu „Poprawa efektywności energetycznej budynku Szkoły Podstawowej w Pogorzeli” wskazuje, zależy nam nie tylko na dociepleniu budynku czy wymianie instalacji grzewczej na gazową, ale i na uzyskaniu źródła energii elektrycznej - podkreśla P. Curyk.

Dodajmy od siebie, że w tym momencie podstawówka jest już ostatnim budynkiem użyteczności publicznej w gminie Pogorzela ogrzewanej kotłem węglowym, co już niedługo ulegnie zmianie.

Przy kolosalnych podwyżkach cen prądu i gazu, z jakimi borykają się od stycznia nie tylko firmy, ale i odbiorcy detaliczni, taka przezorność jest w cenie. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama