reklama

Na gostyńskim cmentarzu będzie grobowiec dzieci utraconych?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Na gostyńskim cmentarzu będzie grobowiec dzieci utraconych? - Zdjęcie główne

Wystąpienie przedstawicielek Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych „Biała Lilia” podczas sesji w Gostyniu | foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKatarzyna Kozłowska i Anna Maćkowiak - przedstawicielki Komitetu Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych „Biała Lilia” - wystąpiły na sesji Rady Miejskiej w Gostyniu, która odbyła się  13 lutego. - Powstało takie pragnienie kilku osób na terenie naszego miasta, aby również u nas stworzyć miejsce pochówku dla martwo urodzonych dzieci - powiedziały mieszkanki miasta.
reklama

Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych „Biała Lilia” zawiązał się 15 października 2024 roku, podczas obchodów Dnia Dziecka Utraconego. Przedstawiając oficjalnie wniosek formalny do rady miejskiej, wyszedł z inicjatywą, aby na parafialnym cmentarzu w mieście stworzyć miejsce pochówku dla martwo urodzonych dzieci.

Chcą, aby na cmentarzu w Gostyniu wyznaczono miejsce pochówku martwo urodzonych dzieci

Panie reprezentujące komitet, na posiedzeniu gostyńskiej rady miejskiej podkreślały, że "dziecko, które umiera w którymkolwiek momencie swojego życia, choćby przed narodzinami, jest takim samym człowiekiem jak każdy z nas". Dlatego - jak mówiły - należy mu się szacunek i godne traktowanie, a zatem również godny pochówek. 

reklama

- Prawo jednoznacznie nakazuje sprawienie godnego pochówku każdemu człowiekowi, także dziecku, które zmarło przed urodzeniem - i to bez względu na czas trwania ciąży. Oznacza to, że nawet w przypadku, gdy do poronienia doszło na najwcześniejszym etapie ciąży, zwłoki dziecka należy przechowywać zgodnie z taką samą procedurą i standardami, jakie stosuje się wobec osób dorosłych. Zgodnie z prawem, w żadnym wypadku nie może dojść do zakwalifikowania szczątków dziecka jako odpadów medycznych - mówiła Katarzyna Kozłowska.

Obowiązek sprawienia pogrzebu spoczywa na gminie

Reprezentantki komitetu podzieliły sie spostrzeżeniami, z których wynikało, że nie wszyscy rodzice są świadomi praw, jakie mają wobec dziecka, które urodziło się martwe. Jeśli oni jednak rezygnują z pochówku, obowiązek sprawienia pogrzebu spoczywa na gminie.

reklama

Obecnie prawo zapewnia rodzicom możliwość pochowania swojego dziecka, które urodziło się martwe - bez względu na czas trwania ciąży. (...) Czasem, z różnych względów z niego rezygnują, przez to ciała martwo urodzonych dzieci pozostają w szpitalu. Gdy prawa do pochówku zrzekają się najbliżsi, obowiązek sprawienia pogrzebu spoczywa na gminie właściwej ze względu na miejsce zgonu - mówiły mieszkanki Gostynia. - Postępowanie jest tutaj analogiczne do tego, jakie stosuje się w przypadku zmarłych osób bezdomnych o nieustalonej tożsamości - uzupełniły.

Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych „Biała Lilia” działa od kilku miesięcy

Podczas sesji przekazały informacje o działaniach, które podjęto w ciągu tych kilku miesięcy działania komitetu "Biała lilia". Jak relacjonowały, spotkały się z dyrektorem SP ZOZ w Gostyniu Zbigniewem Hupało i - po przedstawieniu dokumentacji formalnej oraz podpierając sie przepisami prawa - zaproponowały, aby przyjąć nowe procedury w szpitalu powiatowym. Chodzi o takie rozwiazania, aby dzieci z poronień mogły być pochowane we wspólnym grobowcu na cmentarzu.

reklama

Zaproponowaliśmy tak, jak to jest w bardzo wielu miastach w Polsce, aby ten pochówek dokonywał się raz w roku, właśnie w okolicach Dnia Dziecka Utraconego - informowały kobiety.

Dyrekcja szpitala - jak przekazały radnym - po konsultacji z personelem medycznym, ale też z prawnikiem, jest gotowa do przyjęcia nowych procedur w szpitalu.

Pozwoli to na przechowywanie szczątków dziecka, również z tych poronień takich bardzo wczesnych - bo oczywiście bardzo wielu rodziców decyduje się odbierać szczątki dziecka, natomiast wielu też z tego prawa rezygnuje. W związku z tym, byłyby one przechowywane według procedury szpitalnej, do czasu pochówku raz w roku - mówiła Katarzyna Kozłowska.

Proboszcz parafii zarządzającej cmentarzem nie widzi przeszkód

Przedstawicielki komitetu są także po rozmowie z księdzem Grzegorzem Robaczykiem, proboszczem parafii  Świętej Małgorzaty w Gostyniu, która jednocześnie jest zarządcą cmentarza parafialnego

reklama

- Ksiądz przychylnie odniósł się do naszej inicjatywy, zapewniając, że takie miejsce na cmentarzu na grobowiec może zostać wyznaczone i tego pochówku będzie dokonywał raz w roku w okolicach 15 października - przekonywały gostynianki.

Pochówek dziecka martwo urodzonego (niezależnie od tego, w którym miesiącu ciąży), na wniosek szpitala, organizuje i finansuje ośrodek pomocy społecznej, w zbiorowej mogile. Takie grobowce dostępne są na cmentarzach w wielu miastach Polski. Dlatego też rozmowy Komitetu w sprawie godnego pochówku i utworzenia wspólnej mogiły toczyły się także w MGOPS w Gostyniu. Jednak ta jednostka nie może podjąć się zorganizowania wspólnego pogrzebu, bez uchwały rady miejskiej.

Przepisy mówią, że rodzic ma prawo do pochowania dziecka, jeśli nie skorzysta z tego prawa, obowiązek ten spada na gminę. Mówi o tym również ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. 

Materiały rozdano gostyńskim radnym

Dla radnych, wraz z wnioskiem formalnym, mieszkanki Gostynia przygotowały materiały, wśród których znalazły się kopie uchwał w tej sprawie, podjętych w kilku miastach w Polsce.  Przy każdej z uchwał znajduje się uzasadnienie, które szczegółowo wyjaśnia, dlaczego dana rada przyjęła to zadanie. Koszt pochówku, o który pytali radni, wynosi około 4000 zł.

Zaproponowałyśmy pochówek raz na rok, gdyż są to jakieś koszty ponoszone przez gminę. Ale są oczywiście miasta, które są gotowe nawet raz na kwartał dokonać takiego pochówku - wyjaśniały kobiety.

Podczas sesji rozdały radnym materiały, a prowadzący sesję wiceprzewodniczący rady miejskiej - Mikołaj Jackowiak - zapewnił, że temat zostanie omówiony i przedyskutowany podczas posiedzeń komisji stałych rady miejskiej. Gostyńscy radni, przed podjęciem decyzji, mają więc czas na zapoznanie się z treścią wniosku oraz materiałami, dostarczonymi przez Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych „Biała Lilia”.

Pochówek dziecka powinien być powinnością oraz uczynkiem miłosierdzia wobec dzieci. Groby dzieci utraconych można spotkać w wielu miastach Polski. Są to nie tylko miejsca pochówku i ostatniego pożegnania. To także miejsca modlitwy, w którym jednoczą się rodzice, którzy utracili dziecko - razem jest im łatwiej przeżyć stratę. To także symboliczne miejsce pamięci dla rodziców, którym nie dane było pochować swojego dziecka - przekazały radnym przedstawicielki komitetu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo