Miejsce na cmentarz komunalny na osiedlu Pożegowo - fragment dużego pola przy ul. Chłapowskiego i Potworowskich, ale od strony drogi do Dusiny, w sąsiedztwie ogródków działkowych - zostało ujęte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Grunty jednak nie są własnością gminy.
- Tylko dlatego, że w planie zagospodarowania na Pożegowie umiejscowiono cmentarz, mogliśmy rozpocząć starania, by te grunty otrzymać od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - mówi Justyna Sarbinowska, kierownik referatu gospodarowania mieniem gminy w gostyńskim magistracie.
Koncepcja, by nowy cmentarz wybudować na gostyńskim osiedlu Pożegowo nie jest nowym pomysłem. O tym mówi się od kilkudziesięciu lat, nie tylko w gostyńskim samorządzie. Pod nekropolię komunalną wyznaczono grunty w sąsiedztwie ogródków działkowych, położone przy ul. Niestrawskiego, a właściwie przy szosie w kierunku Dusiny, która jest jej przedłużeniem. Działkę przeznaczoną na nekropolię komunalną to ujęto 16 lat temu w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego z 2006 r. - WIĘCEJ NA TEN TEMAT - TUTAJ.
Działka przeznaczona pod nowy cmentarz nie jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie placu zabaw przy ul. Chłapowskiego.
Za 5 lat na gostyńskim cmentarzu parafialnym nie będzie miejsca
Gostyński cmentarz parafialny przy ul. Jana Pawła II położony jest na terenie o powierzchni mniej więcej 5,5 ha. Miejsca na pochówek wystarczy na nim na najbliższych 5 lat. Administratorem nekropolii jest parafia pw. św. Małgorzaty w Gostyniu. Jej proboszcz, ks. Grzegorz Robaczyk nie ukrywa, że nie jest w stanie wygospodarować terenu pod rozbudowę. Problem stanowi też rodzaj gleby. Proboszcz, jako "zarządca" nekropolii wskazuje, że obecnie teren przeznaczony na pochówek można by ewentualnie rozszerzyć w kierunku drogi, prowadzącej na Świętą Górę.
- Trochę ziemi nam się należy jeszcze. Ale pod Świętą Górą grabarz już nie chce kopać. Tam jest teren gliniasty, fatalne są warunki do grzebania zmarłych i utrzymania grobów - tłumaczy proboszcz parafii farnej.
Gmina Gostyń może nieodpłatnie przejąć tereny pod nowy cmentarz na Pożegowie
Działki na Pożegowie mają łącznie powierzchnię 2,30 ha. Zgodnie z informacją, jaką podaje Urząd Miejski w Gostyniu, gmina otrzymała zgodę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na nieodpłatne przejęcie terenu od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Aktu notarialnego przejęcia terenu jeszcze nie podpisano, ale wiadomo, że koszty budowy cmentarza komunalnego pójdą w miliony.
- Dużo pracy przed nami. Teren pod cmentarz komunalny trzeba odpowiednio przygotować - wytyczyć dokładnie miejsce, ogrodzić, musimy pomyśleć o parkingu, zastanowić się, na jakich zasadach nekropolia miałaby funkcjonować. Jesteśmy raczej zdania, że będzie to cmentarz miejski, komunalny - dodaje wiceburmistrz Gostynia - Grzegorz Skorupski.
Podkreśla, że nowa nekropolia musi powstać w ciagu kilku najbliższych lat.
- Nie stać nas na to, by czekać dłużej. Jeśli chodzi o "pojemność" parafialnego cmentarza, jedynego w mieście, to wystarczy jeszcze na jakieś 4 do 5 lat - mówi wiceburmistrz Gostynia.
Włodarze i urzędnicy gostyńskiego magistratu w sprawie nowego cmentarza rozmawiają z proboszczem parafii farnej.
- Myślimy o tym, by na cmentarzu postawić kaplicę, by tam mogły odbywać się nabożeństwa, obrządki pogrzebowe. Mamy akceptację proboszcza gostyńskiej fary, który zdaje sobie sprawę, że takie rozwiązanie - odprawienie w jednym miejscu mszy świętej i pogrzebu ułatwiłoby kwestię przemieszczania się konduktu pogrzebowego z kościoła farnego przez miasto na cmentarz komunalny - wyjaśnia Grzegorz Skorupski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.