Reklama

Może to nie reforma, ale szykują się zmiany w szkolnej administracji gminy Gostyń

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Może to nie reforma, ale szykują się zmiany w szkolnej administracji gminy Gostyń - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Brakuje księgowych w szkołach – doświadczona kadra odchodzi na emeryturę, a do pracy na ich miejsce nie ma chętnych - przyznaje Aldona Grześkowiak, naczelnik wydziału oświaty w gostyńskim magistracie. Gmina Gostyń przygotowuje się do wprowadzenia zmian w administracji szkół. 

Reklama

Brakuje księgowych do pracy w szkołach, zwłaszcza wiejskich 

- Nie przewidujemy żadnej reformy związanej z zarządzaniem szkołami i przedszkolami. Nadal to dyrektorzy będą zarządzali i brali pełną odpowiedzialność w ramach powierzonych im obowiązków - wyjaśnia naczelnik wydziału oświaty.
 

Inaczej będzie za to prowadzona administracja placówek szkolnych. Gminny samorząd wprowadza zmiany, korzystając z doświadczenia istniejącego już od wielu lat zespołu administracji przedszkoli miejskich. Teraz do wspólnej administracji zostaną dołączone wszystkie szkoły gminy Gostyń.  Samorząd zdecydował się na takie posunięcie głównie ze względu na problemy kadrowe – brakuje księgowych do pracy w szkołach. Głównym powodem są niskie zarobki. Szczególnie trudne jest pozyskanie księgowych do administracji w placówkach na wsi. 

Wspólna administracja dla szkół w gminie Gostyń w "chmurze" czy z gońcami?

- W związku z wysokimi nakładami na oświatę oraz problemami kadrowymi tj. poszukiwaniem osób z kwalifikacjami do pracy na stanowisku księgowych, szczególnie w szkołach wiejskich, rozważamy tylko możliwość poszerzenia zadań obecnie funkcjonującego zespołu administracji przedszkoli miejskich o wszystkie szkoły - tłumaczy Aldona Grześkowiak z gostyńskiego magistratu. - W dobie zaawansowanych technologii komputerowych, korzystając z doświadczenia ościennych gmin wiemy, że jest to możliwe - dodaje.

Jak informuje naczelnik wydziału oświaty, gmina Gostyń przygotowuje się do utworzenia wspólnego zespołu administracji dla placówek oświatowych. Trwają prace nad wdrożeniem szkoleń personelu, szczegółową analizą struktury zatrudnienia, a nade wszystko wprowadzeniem zmian legislacyjnych. Jak będzie z przepływem dokumentów z placówek „obsługiwanych” przez zespół administracji do wspólnego biura? Czy - tak jak w jednej z sąsiednich gmin – funkcję „gońców” będą pełnić woźni?

– Chcemy tego uniknąć i sądzę, że to się uda. Współpracujemy z firmą Vulcan, by zorganizować systemm, zapewniający swobodny przepływ dokumentów, wszelkiego rodzaju pism pomiędzy placówkami. Mamy XXI wiek, wszystko będziemy robili „w chmurze” – wyjaśnia Aldona Grześkowiak.

Zmiana ta – ze względu na rok budżetowy, na którym opiera się funkcjonowanie administracji w placówkach podległych gminie - miałaby zostać wprowadzona nie wcześniej niż 1 stycznia 2024 roku.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy