Reklama

Mniej remontów w Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Więcej za ciepłą wodę, gaz i stawkę opłaty eksploatacyjnej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

Mniej remontów w Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Więcej za ciepłą wodę, gaz i stawkę opłaty eksploatacyjnej - Zdjęcie główne

foto arch. gostynska.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zarząd i Rada Nadzorcza Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, z racji wzrostu cen energii i gazu, przy znaczącym wzroście pozostałych kosztów, zdecydowali w 2023 roku ograniczyć do niezbędnych zadań wykonywane roboty remontowe. Wzrosły też miesięczne stawki opłat eksploatacyjnych dla lokali mieszkalnych.

Reklama

Gostyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa - opłaty wyższe nawet o 40%

Stało się tak, jak zapowiadano - CZYTAJ TUTAJ. Właściciele i mieszkańcy lokali, należących do zasobów Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, w 2023 roku będą musieli głęboko sięgać do portfela. Niektóre opłaty związane z ciepłownictwem, mogą wzrosnąć nawet o 40 procent. O ustaleniach rady nadzorczej i zarządu w sprawie opłat za lokale mieszkalne, ale też garaże czy piwnice, lokatorzy dowiedzieli się ze specjalnie wydrukowanych ulotek.

- Plan przygotowujemy we wrześniu i na początku października roku poprzedzającego. Wtedy, w 2022 roku jakiekolwiek prognozy na temat tego, co będzie od stycznia 2023 roku były jeszcze w powijakach, dane nie były do końca znane. Nie wiedzieliśmy, jakie będą koszty zakupu gazu? Czy będzie VAT, który był w ubiegłym roku odpuszczony z kosztów w ramach tarczy antyinflacyjnej. Okazało się, że VAT został przywrócony do wysokości 23 procent - wyjaśnia Anna Ziemska, prezes zarządu GSM.

Prezes Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej: "I tak będziemy rozliczać mieszkańców po zakończeniu sezonu" 

Ostatecznie zmieni się stawka opłat za gaz ryczałtowy w postaci przedpłat, które od stycznia 2023 r. zostały ustalone i rozliczone odrębnie dla każdego budynku - w oparciu o wskazania gazomierzy w budynkach i wystawianych fakturach przez dostawcę gazu. Podniesiono też wysokość przedpałty za centralne ogrzewanie, ale podwyżkę ustalono na różnym poziomie. O 40% więcej zapłaci grupa lokatorów o najniższych opłatach (zaliczki wynoszą nie więcej niż 4,40 zł/m2), o 20% dla dotychczasowych zaliczek z przedziału 4,41 zł - 6,08 zł zł/m2, z kolei o 10 % więcej zapłacą lokatorzy, których zaliczki dotychczas wynosiły 6,09 zł/m2 i więcej.

Jak podkreśla prezes Anna Ziemska, to są tylko przedpłaty. Istnieje nawet możliwość zmiany takiej przedpłaty - na indywidualne życzenie mieszkańca można ją podnieść lub obniżyć. 

- I tak będziemy mieszkańców rozliczać po zakończeniu sezonu grzewczego, który w GSM kończy się 30 czerwca. Nasz sezon grzewczy trwa dwa półrocza - od lipca 2022 r. Być może się okaże, że te przedpłaty, które ustaliliśmy są na poziomie właściwym, tak nam się dziś wydaje, ale tego nie wiemy. Tak naprawdę najbardziej prawdopodobne dane co do kosztów pojawiły nam się w grudniu. Dane dotyczące taryfy za centralne ogrzewanie z gostyńskiej cukrowni otrzymaliśmy w grudniu, a jej wysokość jest istotna przy ustalaniu kosztów centralnego ogrzewania. Nie wiadomo, czy ustalone na przełomie września i października przedpłaty wystarczą na pokrycie kosztów? A jakie będą okaże się, gdy zaczniemy otrzymywać faktury za I półrocze 2023 roku - tłumaczy Anna Ziemska. 

Na podobnych zasadach - mając wiedzę na temat kosztów zakupu gazu, energii elektrycznej i biorąc pod uwagę wzrost inflacji - zarząd GSM ustalił przedpłatę na ciepłą wodę w wysokości 50 zł.

Wzrastają opłaty za metr kwadratowy mieszkania i garażu

To nie wszystko. Wyższy jest też podatek od nieruchomości w gminie Gostyń i Krobia. Opłata w GSM wzrosła z 0,14 na 0,19 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania w Gostyniu, a w Pudliszkach z 0,10 na 0,11 zł/m2 powierzchni użytkowej mieszkania. Stawka opłaty za 1 m2 pow. użytkowej garażu w Gostyniu też została podniesiona - z 0,80 na 1,00 zł, a w Pudliszkach z 0,70 na 0,80 zł. Natomiast dla mieszkań i garaży funkcjonujących na zasadach odrębnej własności, zmieniono stawkę opłaty z 0,04 zł/m2 do 0,06 zł/m2 na pokrycie kosztów podatku i opłaty mienia spółdzielni. 

Wzrost kosztów eksploatacji mieszkań zarząd GSM tłumaczy także wprowadzeniem nowej usługi dla mieszkańców bloków spółdzielczych - istnieje możliwość skorzystania ze sprzątania klatki schodowej przez zewnętrzną firmę, co wiąże się z wprowadzeniem nowych opłat (od 19 do 20 zł od mieszkania za miesiąc) - za zużycie wody do sprzątania klatek schodowych lokatorzy w Gostyniu zapłacą 0,05 zł , a w Pudliszkach - 0,13 zł od mieszkania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy