Reklama

Czynsze w Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na pewno wzrosną, ale nie za wszystkie mieszkania. Znamy pierwsze ustalenia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Czynsze w Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na pewno wzrosną, ale nie za wszystkie mieszkania. Znamy pierwsze ustalenia - Zdjęcie główne

GSM wyprowadzi usługi sprzątające na zewnątrz? | foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wiele wskazuje na to, że Gostyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa znalazła firmę, gotową świadczyć usługi sprzątające. Można je będzie zatem „wyprowadzić na zewnątrz”. Trwają rozmowy i ostateczne ustalenia. Mieszkańcy nie będą obarczeni obowiązkiem utrzymania czystości klatek schodowych, ale dodatkowo za to zapłacą.

W Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (GSM), podobnie jak w innych tego typu jednostkach ustalono  REGULAMIN UŻYTKOWANIA LOKALI ORAZ PORZĄDKU DOMOWEGO. Wyznacza on obowiązki dla osób korzystających z lokali w zakresie utrzymania należytego stanu technicznego, porządku, czystości i estetyki nieruchomości zarządzanych przez spółdzielnię.

W dokumencie wyraźnie zostało napisane, że osoby korzystające z lokali winny przestrzegać czystości w wiatrołapach, na klatkach schodowych, korytarzach, strychach, w piwnicach oraz wokół budynków.

Co mówi ustęp 5 regulaminu Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej?

Obowiązek sprzątania w wiatrołapach, na klatkach schodowych i korytarzach ciąży na użytkownikach lokali w kolejności ustalonej przez nich samych. Schody należy zamiatać w miarę potrzeb i myć raz w tygodniu. Okna na klatkach schodowych należy myć raz na kwartał.

- Stan liczebny osób korzystających z danego lokalu nie ma wpływu na kolejność czynności - napisano w regulaminie.

Niestety, większość lokatorów nie wywiązuje się z tych obowiązków, na co zwrócił uwagę zarząd GSM. W porozumieniu z radą nadzorczą zarząd Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej postanowił zatem sprzątanie „wyprowadzić na zewnątrz”. Kilka miesięcy temu zrobiono rozpoznanie, jakie firmy będą chętne na świadczenie tego typu usług - PISALIŚMY O TYM TUTAJ.

Do GSM zgłosiły się 3 firmy sprzątające

Jak się okazało 3 firmy były chętne, by świadczyć usługi w zakresie sprzątania klatek schodowych w budynkach wielorodzinnych należących do Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Posiedzenie walnego zgromadzenia GSM odbyło się 13 i 14 czerwca. Jak informuje prezes zarządu spółdzielni, nie odbyło się jeszcze posiedzenie komisji wspólnej, która liczy wszystkie głosy oraz podsumowuje ostateczne ustalenia, podjęte  na posiedzeniu walnego zgromadzenia. Ale wstępne ustalenia już są. 

- Z rozeznania, które zrobiłam wynika, że uchwała dotycząca sprzątania klatek schodowych w budynkach GSM przez firmę z zewnątrz została podjęta i będzie obowiązywała - informuje Anna Ziemska, prezes GSM.

Do świadczenia usług sprzątających w blokach spółdzielczych, położonych na osiedlach w Gostyniu została wybrana gostyńska firma, z którą aktualnie trwają rozmowy.

- Oferty złożyły 3 firmy. Dwie z nich zostały przez nas wyeliminowane ze względu na zbyt wysoką cenę zaproponowaną za sprzątanie jednej klatki schodowej. Pozostała propozycja lokalnej firmy, która została ostatecznie zaakceptowana - dodaje Anna Ziemska. 

Jakie usługi ma świadczyć zewnętrzna firma sprzątająca? Wiadomo, że ma utrzymywać porządek w klatkach schodowych.

- Raz w tygodniu byłaby zamiatana i myta klatka schodowa. Okna będą myte i czyszczone raz na kwartał. W zakres obowiązków wchodzi też czyszczenie „olejnicy” na ścianie - raz na pół roku. Częściej będzie myta balustrada i poręcze przy barierce. Zamiatane raz w miesiącu będą też schody do piwnicy - mówi prezes zarządu GSM. 

Porządkowanie wiatrołapów i mycie drzwi zewnętrznych również należeć będzie do obowiązków firmy zewnętrznej. Natomiast w usługi, jakie świadczyć ma ona dla GSM nie zostanie wliczone porządkowanie otoczenia budynków oraz utrzymanie zieleni.

Firma będzie sprzątać, ale nie w każdej klatce?

Zarząd Spółdzielni daje alternatywę lokatorom, którzy wywiązują się z obowiązków i klatki schodowe (to jest najmniejszy element do sprzątania, nie można wyznaczyć, że jedno piętro będzie sprzątane w klatce przez firmę, a inne nie - taką jednostką minimalną jest klatka schodowa) utrzymują w czystości. 

- Jeśli większość mieszkańców klatki schodowej stwierdzi, że nie życzą sobie sprzątania, gdyż świetnie sobie z tym radzą, dogadują się, to oczywiście firma zewnętrzna nie będzie wchodziła - mówi Anna Ziemska. 

Lokatorzy, którzy zdecydują się sami utrzymywać porządek w klatkach schodowych, zgodnie z regulaminem Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, będą obowiązkowo składać wnioski i deklaracje, z podpisami. 

- Przyjęliśmy zasadę, że 3/4 głosów lokatorów mieszkań z danej klatki schodowej wystarczą, by rezygnacja została przyjęta - zaznacza prezes GSM.

Nie wszyscy lokatorzy Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej będą musieli zapłacić więcej

Wysokość czynszu dla lokatorów spółdzielni wzrośnie. Ci, którzy skorzystają z oferty firmy zewnętrznej, będą ponosili dodatkowe koszty.

- Mieszkańcy klatek schodowych, sprzątanych przez firmę zewnętrzną będą dodatkowo musieli zapłacić. Sprawa jest w toku, trwają wyliczenia, kwoty pomiędzy osiedlami należącymi do GSM są minimalnie zróżnicowane, dlatego nie powiem dziś dokładnie jakiej wysokości będzie dopłata. Ale - według dzisiejszych cen - może ona wahać się od 17 do 21 zł dla mieszkania w miesiącu. Lokatorzy zostali o tym poinformowani - zapewnia Anna Ziemska.

Z kolei mieszkańcy, którzy zdecydują się sami utrzymywać porządek w klatkach schodowych i dogadają się w tym zakresie, nie zostaną obarczeni obowiązkiem dopłacania do czynszu. 

Damy czas lokatorom na ustalenia w tej sprawie - obiecuje Anna Ziemska.
W najbliższym czasie mieszkańcy zostaną powiadomieni o szczegółach, jakie ustaliło walne zgromadzenie spółdzielców. Sprzątanie przez firmę zewnętrzną w budynkach wielorodzinnych GSM na gostyńskich osiedlach miałby się rozpocząć jeszcze w 2022 roku.

W jaki sposób GSM prowadzi porządki na balkonach? Co musi zniknąć z elewacji? - INFORMACJE TU

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy