- Przegląd osiedli Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
- Co stanowi największy problem na balkonach GSM?
- Wezwania na piśmie do mieszkańców gostyńskich osiedli
- Jak prawidłowo zamontować roletę zewnętrzną lub klimatyzator w mieszkaniach Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej?
- Wytyczne do niektórych prac remontowych GSM
Przegląd osiedli Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, należących do Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, jak można wyczytać w oficjalnym komunikacie na portalu GSM, często bez porozumienia z zarządem spółdzielni lub nawet wbrew porozumieniu - instalują na balkonach i elewacji różne urządzenia, np. rolety okienne, kraty, klimatyzatory, anteny. Ta praktyka nie jest prawidłowa, a tym bardziej niezgodna z wytycznymi GSM.
- Porządkujemy te sprawy, robimy przegląd osiedli. Urządzenia często są montowane na elewacji - to jest część mienia wspólnego i jeśli okazuje się, że - głównie klimatyzatory - zamontowane są w nieodpowiednim miejscu, występujemy z pismem, żeby zdemontować i złożyć wniosek do GSM. We wniosku powinno być napisane w jaki sposób demontaż miałby wyglądać i w którym miejscu zostanie umieszczony klimatyzator, żeby nie uszkodzić mienia wspólnego budynku. Zasady montażu i zakładania różnych urządzeń na balkonie, czy na oknach są opisane na naszej stronie internetowej - wyjaśnia Anna Ziemska, prezes Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Co stanowi największy problem na balkonach GSM?
Na razie spółdzielnia zwraca uwagę na klimatyzatory i rolety zewnętrzne przymocowane do ściany budynku. I właśnie klimatyzatory stanowią największy problem.
- Na balkonach one mogą być wystawione, wewnętrzna część balkonu należy do mieszkania, taką regułę przyjęto w GSM. Jednak jego zewnętrzna część oraz elewacja są mieniem wspólnym - zaznacza Anna Ziemska.
Zarząd spółdzielni nie pozwala na to, by montować tam cokolwiek. Podkreśla, że budynki są po termomodernizacji, elewacja jest pomalowana. Przewidują, że wiercenie może ją uszkodzić.
- Może dojść do przemarzania, przeciekania i na to się nie zgadzamy, nie chcemy do tego dopuścić - podkreśla prezes GSM.
Wezwania na piśmie do mieszkańców gostyńskich osiedli
Mieszkańcy sukcesywnie otrzymują pisma, w których zarząd spółdzielni wzywa do demontażu nieprawidłowo zainstalowanych urządzeń, a także do naprawienia miejsc uszkodzonych i zainstalowania agregatu w prawidłowy sposób.
- Zobowiązuje nas do tego prawo - zapewnia prezes Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Przebicie ścian zewnętrznych czy ingerencja w elewację, bez uzyskania zgody zarządu, jest przekroczeniem prawa przez właściciela mieszkania.
- Wymagania oraz zasady montażu i zakładania różnych urządzeń są opisane w komunikatach na stronie internetowej - wskazuje Anna Ziemska. - Powinny one obowiązywać wszystkich mieszkańców - dodaje.
Prezes zarządu GSM zapowiada, że przestrzeganie warunków regulaminu, jaki obowiązuje w GSM (wytycznych do prac remontowych) będzie egzekwowane do końca.
- Mamy nadzieję, że nie dojdzie do sytuacji, kiedy lokator nie podporządkuje się wymaganiom. Jeśli tak się zdarzy, sprawa może otrzeć się o sąd. Do tej pory nie spotkaliśmy się z taką sytuacją. Mieszkańcy, co prawda niezadowoleni, co wyrażają chociażby dzwoniąc do nas, zgadzają się na ustalenia spółdzielni - mówi Anna Ziemska.
Jak prawidłowo zamontować roletę zewnętrzną lub klimatyzator w mieszkaniach Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej?
Jak prawidłowo zamontować antenę czy klimatyzator? Te zasady zawarto w „Wytycznych do prac remontowych w Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej” opublikowanych na platformie internetowej GSM. Tam znajdują się informacje jak prawidłowo przeprowadzić prace remontowe bez narażania się na niepotrzebne i czasem kosztowne prace odtworzeniowe.Istotny jest również fakt, że koszty odnowienia i remontu elewacji ponoszą mieszkańcy, a są one olbrzymie.
- Jeżeli wszyscy będziemy dbać o nasze zasoby, rzadziej będziemy te koszty ponosili i dłużej będziemy cieszyli się zadbanymi budynkami. Nie bez znaczenia pozostają tu również względy estetyczne - podaje w komunikacie GSM.
Wytyczne do niektórych prac remontowych GSM
Zgodnie z regulaminem i wyznaczonymi tam obowiązkami dla osób korzystających z lokali GSM, powinni oni dbać o mienie własne, mienie wspólne oraz mienie spółdzielni.Wszystkie wymienione tutaj prace przeprowadzić należy po uzyskaniu pisemnej zgody spółdzielni:
Zabudowa balkonu roletami zewnętrznymi:
- - kolorystyka powinna nawiązywać do rolet zamontowanych na budynku (biały, odcienie jasnego
- brązu, beżu),
- - pojemnik na roletę nie może wystawać poza lico balkonu,
- - ingerencja mechaniczna w posadzkę balkonu jest zabroniona,
- - zabudowa balkonu nie może w żaden sposób ograniczać funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej w mieszkaniu, w przypadku wystąpienia w przyszłości kłopotów z wentylacją w mieszkaniu tzn. wystąpienia zawilgoceń, pleśni lub grzybów Gostyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa nie bierze żadnej odpowiedzialności za zaistniałą sytuację,
- - za ewentualne szkody wynikające z tytułu budowy i eksploatacji zabudowy balkonu odpowiada wyłącznie jej właściciel,
- - w przypadku ściany balkonu współdzielonej z sąsiadem – niezbędna jest zgoda sąsiada na zabudowę części wspólnej oknem,
- - brak zgody na zabudowę balkonu po remoncie w czasie trwania okresu gwarancyjnego.
Montaż klimatyzatora:
- - urządzenie klimatyzacyjne montować może wyłącznie osoba posiadająca wymagane kwalifikacje,
- - agregat urządzenia klimatyzacyjnego zainstalować należy zgodnie z zasadami wiedzy technicznej na balkonie, poniżej górnej krawędzi balustrady, na wolnostojącym wsporniku podłogowym,
- - przytwierdzić do ściany pod oknem (tylko gdy blok nie jest docieplony) lub do ściany bocznej balkonu, po jej wewnętrznej stronie, w części osłoniętej ekranem (gdy balkon taki posiada) i jak najdalej od sąsiada (w przypadku przyległych balkonów),
- - ingerencja mechaniczna w posadzkę/poziomą płytę balkonową oraz docieploną elewację budynku jest zabroniona,
- - komplet przewodów z rurkami najkrótszą drogą wprowadzić należy do lokalu, w mieszkaniu
- - urządzenie i przewody rozmieścić wg potrzeb; otwór w ścianie zewnętrznej zabezpieczyć przed wnikaniem wód opadowych, obrobić i pomalować,
- - skropliny z agregatu odprowadzić w sposób wykluczający możliwość ich ściekania po elewacji budynku, zabrania się odprowadzania skroplin do rur spustowych,
- - pracujący agregat nie może być uciążliwy dla otoczenia (hałas, szumy, wibracje itp.),
- - za ewentualne szkody powstałe z tytułu zamontowania i użytkowania klimatyzatora odpowiada wyłącznie jego właściciel.
- - używanie klimatyzacji nie zwalnia użytkownika lokalu od obowiązku zapewnienia napływu odpowiedniej ilości powietrza z zewnątrz, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej i bezpiecznego użytkowania urządzeń gazowych znajdujących się w mieszkaniu,
- - w przypadku wystąpienia problemów związanych z zamontowaniem i użytkowaniem klimatyzatora wydana zgoda może zostać cofnięta, a właściciel zobowiązany do jego usunięcia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.