"Krobscy Poszukiwacze Tajemnic" podglądali innych i zbierali doświadczenia
Realizację projektu Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Krobia rozpoczęła się we wrześniu 2022 roku. Trwała sześć miesięcy. W tym czasie 11 uczestników zgłębiało tajniki istniejących gier terenowych, przyglądało się innym pomysłom (m.in. temu miał służyć udział w queście na poznańskim rynku oraz odwiedzenie różnych escape-roomów) oraz spotykało z ich realizatorami, aby opracować własną koncepcję zabawy.
- Podstawowe założenie było takie, żeby gra była o bibliotece i w niej się toczyła, gdyż chcieliśmy stworzyć przestrzeń - strefę chilloutu, w której młodzież chętniej spędzałaby swój czas. Ponadto pokazać, że „książki nie gryzą”, że można sięgnąć tutaj po wiele fajnych rzeczy. Temu też miał służyć zakup książek i leżaków do biblioteki przez młodzież w ramach projektu - opisuje jego koordynatorka Marta Gumułka.
Do tego uczestnicy stworzyli własny kalendarz książkowy, z ulubionymi pozycjami literackimi i cytatami.
"Wersję beta" przetestowali znajomi
Poszukiwania inspiracji i badania innych gier terenowych doprowadziły „Krobskich Poszukiwaczy Tajemnic”, bo taką oficjalnie nazwę nosi cały projekt, do stworzenia gry, której fabuła zasadza się na odkrywaniu zagadek otaczających śmierć bibliotekarki Magdy.
- Jest to lekki kryminał, dlatego gra dozwolona jest dla osób od lat 13. Młodsi mogę w niej zabrać udział z rodzicami, bądź opiekunami - przyznaje koordynatorka.
Zanim jednak gra trafiła „do produkcji”, koleżanki i koledzy uczestników dostali do przetestowania „wersję beta”. To pozwoliło wskazać na elementy, które można w niej poprawić - np. poziom trudności zagadek, aby stała się jeszcze atrakcyjniejsza.
- Mimo że projekt już się zakończył, gra jest cały czas dostępna w bibliotece. Udział w niej wzięło już około 300 osób: uczniowie szkoły podstawowej, liceum oraz wymiana niemiecka, ale także seniorzy o nią dopytują i biorą ulotkę - dodaje Marta Gumułka.
Jak słyszymy, dzięki projektowi „Krobscy Poszukiwaczy Tajemnic” wydatnie wzrosło też zainteresowanie czytelnictwem - STATYSTYKI na końcu artykułu.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ, żeby ZOBACZYĆ
Młodzież dostała pieniądze "do ręki" i musiała "zamknąć" budżet
Na zrealizowanie gry terenowej uczestnicy mieli do dyspozycji 8.800 złotych, gdyż tyle wynosiła wysokość grantu pozyskanego z programu „Równać Szansę 2022” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Akademii Civitas. Bardzo specyficzne w całym projekcie jest podejście do kwestii finansowych, gdyż uczestnicy musieli wykazać się dużą dojrzałością w tym względzie. To w ich rękach bezpośrednio pozostawało rozdysponowanie otrzymanych środków.
- Koordynator miał za zadanie wspierać i przyglądać się ich działaniom, ale cała odpowiedzialność spoczywała na nich. Musieli tak dysponować budżetem, żeby projekt został w całości zrealizowany. Dzięki temu młodzież dużo się nauczyła, co później widać po stopniu zaangażowania w kolejne działania w bibliotece - podsumowuje M. Gumułka.
Wypożyczenia książek w Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Krobia w latach 2022 i 23:
Dorośli:
- I kwartał 2022 r. - 2232 książek
- I kwartał 2023 r. - 2631 książek
- I kwartał 2022 r. - 1422 książek
- I kwartał 2023 r. - 2173 książek
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.