reklama

"Maluch" obchodzi 50-lecie. Fiat 126p to kawał historii polskiej motoryzacji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

"Maluch" obchodzi 50-lecie. Fiat 126p to kawał historii polskiej motoryzacji - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPremierowych 100 fiatów 126 powstało w zakładzie Fiata we włoskim Cassino we wrześniu 1972. Pierwsze polskie egzemplarze zostały skonstruowane z włoskich części dokładnie 6 czerwca 1973 roku w Bielsku-Białej. Jednak seryjnie popularny "Maluch" zaczął schodzić z taśmy montażowej ponad miesiąc później - 22 lipca 1973 roku. Ogółem wyprodukowano 4,6 mln fiatów 126, z czego w Polsce przeszło 3,3 mln - w zakładach w Bielsku-Białej i Tychach. Ostatni egzemplarz ujrzał światło dzienne w samo południe 22 września 2000 roku.
reklama

Oficjalnie nazwę „Maluch” Fiat 126p - bo pod takim oznaczeniem produkowano go w naszych fabrykach - przyjął bardzo późno, bo dopiero w styczniu 1997 roku. 

"Maluch" ceniony za cenę, prostotę konstrukcji i możliwość samodzielnej naprawy

Choć niemiłosiernie krytykowany za słabe osiągi, niską skuteczność hamulców i niewielką przestrzeń użyteczną, jeszcze w połowie w latach 90. był najlepiej sprzedającym się autem wśród Polaków. „Malucha” lub obraźliwie „kaszlaka”, jak przezywano 24-konne auto (z racji charakterystycznego „kaszlenia” przy odpalaniu silnika i jego pracy) chwalono przede wszystkim za cenę, prostotę konstrukcji i możliwość samodzielnej naprawy. Tu można by przytoczyć choćby słynne opowieści o pończosze zakładanej zamiast paska klinowego czy możliwości wyciągnięcia silnika z ramy w ciągu 10 minut.

reklama

Jednak wszystko to melodia przeszłości, gdyż obecnie fiat 126p jest towarem wysoce poszukiwanym. Już nie znajdziecie egzemplarza oddanego na złomowisko, jak to się często zdarzało w poprzedniej dekadzie. Wiele osób - zarówno kobiety, jak i mężczyzni - odwraca się na ulicy, szczególnie dużych miast słysząc charakterystyczny warkot, no dobrze... "kaszlenie" silnika. Zwłaszcza młodzież spogląda z zaciekawieniem, bo większość nie miała nigdy okazji zasiąść "za sterami" auta stającego się powoli prawdziwym polskim oldtimerem.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ w GRAFIKĘ, żeby ZOBACZYĆ FOTOREPORTAŻ

reklama

Kilka ciekawostek dotyczących „Malucha”

  • Ostatnie wyprodukowane egzemplarze w zakładach Fiat Auto Poland w Bielsku-Białej należały do serii „Happy End” i powstały w liczbie 1000 sztuk (500 czerwonych i 500 żółtych). Ten z numerem 1000 znajduje się w Muzeum Fiata w Turynie. 
  • Najbardziej popularnym oponami w rozmiarze "12", polecanymi właśnie do fiata 126p, jest Dębica Passio (zdobycie „zimówek” Dębica Frigo graniczy z cudem). Co ciekawe, indeks do tej opony przewiduje możliwość poruszania się z prędkością do 190 km/h.
  • Być może wspomnianą wcześniej prędkość byłby w stanie osiągnąć fiat 126R, który na 6. Moto Show w Ełku w 2015 roku przyspieszał do „setki” w nieco ponad 4 sekundy. Był jednym z najszybszych i najgłośniejszych aut biorących udział w tamtejszych wyścigach na 1/4 mili (zasługa silnika i wagi wynoszącej około 800 kg).
  • Oprócz wersji cabrio, pick-up, kombi powstały także „Maluchy” w wersji z pługiem śnieżnym oraz wojskowej jako... pojazd gąsienicowy.
  • Podobno najwięcej „Polaquito”, takim sympatycznym przezwiskiem ochrzcili samochód mieszkańcy "mekki" dla starych aut, jeździ na Kubie (niektórzy podają, że po wyspiarskich drogach porusza się nawet 50 - 60 tysięcy "Maluchów").
 

reklama

KLIKNIJ w GRAFIKĘ, żeby ZOBACZYĆ FOTOREPORTAŻ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama