reklama

Likwidacja porodówki w szpitalu w Gostyniu: „To jedna z najtrudniejszych decyzji, przed jakimi stanęliśmy” - mówi dyrekcja SP ZOZ

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: A. Fajczyk, fotomontaż Z. Pacanowski

Likwidacja porodówki w szpitalu w Gostyniu: „To jedna z najtrudniejszych decyzji, przed jakimi stanęliśmy” - mówi dyrekcja SP ZOZ - Zdjęcie główne

foto A. Fajczyk, fotomontaż Z. Pacanowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDyrekcja SP ZOZ w Gostyniu wydała oświadczenie dotyczące decyzji o wygaszeniu oddziałów w gostyńskim szpitalu. - W związku z wieloma emocjonalnymi, a często również nie do końca opartymi na faktach wypowiedziami, jakie pojawiają się w przestrzeni publicznej, jako kierownictwo placówki chcemy odnieść się do faktów i danych, które są najważniejsze - napisali na fanpage'u dyrektorzy oraz naczelna pielęgniarka gostyńskiego szpitala.
reklama

Oświadczenie dyrekcji SP ZOZ w Gostyniu związane z informacjami, jakie padły podczas dyskusji na sesji Rady Miejskiej w Gostyniu, 8 maja. Bardzo emecjonalnie do tematu likwidacji oddziałów położniczo-ginekologicznego i noworodkowego  podeszły osdoby, ktore wówczas zabrały głos - KLIKNIJ w link poniżej

Decyzja o likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego i noworodkowego w naszym szpitalu była jedną z najtrudniejszych, przed jakimi stanęliśmy. Wiemy, że wywołała ona silne emocje to zrozumiałe. Wszyscy chcielibyśmy, aby każdy oddział działał bez przeszkód i był dostępny blisko domu, szczególnie jeżeli jest tak istotny z punktu widzenia misji społecznej. Niestety realia są inne.

Przez ostatnie lata obserwujemy znaczący spadek liczby porodów w naszym szpitalu, co wpisuje się w tendencję ogólnokrajową. Obecnie nie odbywa się nawet jeden poród dziennie, a średnio tylko jedno łóżeczko noworodkowe jest zajęte, podczas gdy sześć pozostaje pustych. Oddział generuje coroczną stratę na poziomie około 5 milionów złotych, co stanowi ogromne obciążenie dla całego szpitala. Utrzymywanie tego oddziału w obecnej formie zagraża stabilności finansowej całej placówki, a w perspektywie może doprowadzić do jej bardzo poważnych problemów.

Przekształcenie oddziału jest częścią szerszego projektu, dzięki któremu otrzymamy 11 milionów złotych dofinansowania. Jest to projekt Ministerstwa Zdrowia w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Uzyskanie wsparcia finansowego pozwoli nie tylko zabezpieczyć przyszłość szpitala, ale przede wszystkim zrealizować niezwykle potrzebne inwestycje: stworzenie Oddziału Geriatrycznego na 22 łóżka oraz rozszerzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego o dodatkowe 39 miejsc. W ramach projektu Ministerstwa Zdrowia nie było możliwości utworzenia nowych łóżek dla osób starszych, bez likwidacji łóżek z innych oddziałów. Należy to z całą stanowczością podkreślić.

reklama

Nie sposób nie zauważyć, że nasze społeczeństwo dynamicznie się starzeje. W ciągu najbliższych 15 lat w naszym powiecie liczba seniorów (65+) zwiększy się o ponad 7000 osób. Z roku na rok przybywa osób starszych, schorowanych, potrzebujących długoterminowej opieki medycznej. To właśnie ich potrzeby stają się dziś pilne.
Dlatego musimy odpowiedzialnie przekierować środki i zasoby tam, gdzie są potrzebne w tym przypadku z przeznaczeniem na rozwój opieki geriatrycznej i długoterminowej.

Aktualnie w naszym ZOL-u znajduje się 41 pacjentów, a aż 16 osób oczekuje na przyjęcie, często miesiącami. Dodatkowe łóżka to realna pomoc dla naszych seniorów i ich rodzin - to dostęp do opieki, na którą dzisiaj trzeba dramatycznie długo czekać. Tak nie może być.

reklama

Wiemy, że dla wielu z Państwa likwidacja oddziału położniczego to bolesna wiadomość. Chcemy jednak podkreślić, że nie zlikwidujemy opieki ginekologicznej jako takiej – pozostaje poradnia ginekologiczna, której zakres świadczeń zdrowotnych rozwiniemy, zwiększymy czas w jakim będzie funkcjonowała, a ponadto w szpitalu nadal dostępna będzie szeroka oferta zabiegów ginekologicznych. Dzięki temu kobiety z naszego powiatu nie zostaną pozostawione bez opieki.

Podejmując tę decyzję, kierowaliśmy się dobrem ogółu mieszkańców powiatu, koniecznością ratowania szpitala jako całości oraz maksymalnym wykorzystaniem dostępnych środków finansowych, które mogą przynieść wymierną pomoc tam, gdzie jest potrzeba.

Nie mamy złudzeń - likwidacja oddziału położniczo-ginekologicznego w obecnym kształcie, nie jest rozwiązaniem idealnym ani takim, które zadowoli wszystkich. Ale w obecnych realiach jest to jedyna racjonalna droga, by nasz szpital mógł nie tylko przetrwać, ale także skuteczniej odpowiadać na zmieniające się potrzeby zdrowotne naszego społeczeństwa. Pamiętajmy, że aby w przyszłości rozwijać szpital w Gostyniu, tworzyć nowe zakresy świadczeń, wprowadzać nowoczesność, najpierw trzeba przetrwać trudne czasy i dostosować się do zmieniających się realiów
ochrony zdrowia w naszym kraju.

reklama

  • Zbigniew Hupało - Dyrektor SPZOZ w Gostyniu
  • Karolina Wachowiak - Zastępca Dyrektora ds. administracyjnych
  • Marcin Grochowalski - Zastępca Dyrektora ds. medycznych
  • Justyna Grobelna - Naczelna Pielęgniarka
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo