Reklama

"Ktoś musi podejmować niepopularne decyzje". Od czwartku 28 lipca ograniczono prawo do odwiedzin na jednym z oddziałów gostyńskiego szpitala.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch.redakcji/fotomontaż: M.Mostowy

"Ktoś musi podejmować niepopularne decyzje". Od czwartku 28 lipca ograniczono prawo do odwiedzin na jednym z oddziałów gostyńskiego szpitala. - Zdjęcie główne

Odwiedzający w gostyńskim szpitalu odbili sie od drzwi oddziały chorób wewnetrznych | foto arch.redakcji/fotomontaż: M.Mostowy

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W czwartek 28 lipca 2022 r. na drzwiach Oddziału Chorób Wewnętrznych SPZOZ w Gostyniu zawisła kartka z informacją o ograniczeniu odwiedzin u pacjentów. Wywołało to niemałe poruszenie zarówno wśród osób przebywających planowo na terenie placówki, jak i internautów, gdy przekazaliśmy w piątek tę nowinę na naszym facebookowym portalu. Kto podjął tę decyzję? Dlaczego? Na jak długo?

Mamy środek lata, okres urlopowy i niewielu z nas myśli o nieprzyjemnych sprawach, jak chociażby koronawirus. Wydawałoby się, że pandemia już dawno za nami, maseczki ochronne nosimy tylko w placówkach opieki medycznej czy aptekach. Zawieszono bezpłatne testy na obecność wirusa Sars-CoV-2 . Informacje o kolejnych terminach szczepień przemykają prawie niezauważone. Nikt nie śledzi statystyk...

Skąd więc decyzja o zamknięciu - dotychczas - jednego oddziału dla odwiedzających w szpitalu powiatowym w Gostyniu?

- Odpowiedź jest bardzo prosta, niestety w ostatnich dniach pojawiło się na oddziale wewnętrznym naszego szpitala 5 pacjentów z objawami zakażenia Sars-CoV-2 i podjąłem taką, a nie inną decyzję – mówi Zbigniew Hupało, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Gostyniu. - Chcemy zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa w naszej placówce, zmniejszyć to ryzyko do minimum, stąd ograniczenie odwiedzin.

Pięciu pacjentów z Covid-19

Pomimo testów przesiewowych na obecność wirusa Sars-Cov-2 - wykonywanych przy podejrzeniu zakażenia - przy przyjmowaniu na oddziały szpitalne, zdarza się, że pozornie zdrowe osoby mają charakterystyczne objawy zakażenia dopiero podczas pobytu w placówce zdrowotnej.

- Oczywiście, przy przyjęciu do Szpitala Powiatowego w Gostyniu nadal obowiązuje podstawowy test płytkowy na Covid-19 dla pacjentów z objawami zakażenia koronawirusa, jednakże ci pacjenci wspomniane objawy wykazywali dopiero podczas pobytu na oddziale – wyjaśnia szef gostyńskiej placówki. - Rozszerzona diagnostyka potwierdziła zakażenie wirusem Sars-Cov-2, są oni obecnie odizolowani i objęci odpowiednią opieką.

Co z innymi oddziałami?

Czy wiadomo jak długo potrwają obostrzenia? Czy będą rozszerzone na inne oddziały? Na tę chwilę nie ma konkretnej odpowiedzi na te pytania. Sytuacja zarówno w Gostyniu, jak i w całej Polsce jest dynamiczna i dyrektorzy szpitali muszą reagować natychmiast.

- Chcemy uniknąć większego niebezpieczeństwa, a w konsekwencji zamykania oddziałów także dla pacjentów – dodaje Z. Hupało.

Niedawno nastąpiło długo oczekiwane ponowne otwarcie Oddziału Położniczego SPZOZ w Gostyniu, o czym przeczytacie pod TYM linkiem. Czy noworodki i kobiety na tym oddziale są bezpieczne?

- Nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zakażeniem Covid-19 na oddziale położnicznym – stanowczo zaprzecza dyrektor placówki. - Oddział funkcjonuje normalnie, odwiedziny są dozwolone.

Internauci atakują. "Mają umierać w samotności?"

Wielu wzburzonych internautów przywołuje sytuacje sprzed roku i dwóch lat, gdy – niestety - chore, często starsze osoby odchodziły w samotności na szpitalnych łóżkach, bo najbliżsi nie mieli prawa wstępu na oddział.

- Jak można zabronić odwiedzania swoich bliskich w szpitalu, szczegolnie starszych rodziców, no jak? Mają umierać w samotności, bo często tak to się kończyło. Zniewolenie zupełne, a my na to pozwalamy*- komentuje na naszym facebookowym profilu pani Anna.

Inna z komentujących, pani Magdalena dodaje:

- Przesada, zaraz znowu jakiś oddział zamkną i zrobią oddział covidowy, żeby dostać kasę porażka, I odwiedziny u ludzi starszych to dobra sprawa, bo czasem nawet nie ma czasu, żeby ktoś wodę podał, tacy wszyscy zarobieni, gdyby nie rodzina**

* ** pisownia oryginalna

Co na to dyrektor szpitala?

- To nie chodzi o nasze widzimisie, a o bezpieczeństwo innych, zwłaszcza pacjentów- ripostuje Z. Hupało – Ktoś musi podejmować niepopularne decyzje.

Ograniczenie to nie zakaz

Jak wynika z załączonego pisma, od zeszłego piątku wprowadzono ograniczenie odwiedzin, a nie stanowczy zakaz.

- Profilaktyka polegająca na ograniczeniu odwiedzin do niezbędnego minimum to podstawowe działanie w walce z koronawirusem, który nadal jest aktywny, choć wielu wydawałoby się, że jest już po pandemii – wyjaśnia dyrektor gostyńskiego szpitala.

Czy można więc ominąć te ograniczenia? Jakie są wyjątki?

- Rozumiemy potrzebę kontaktu z bliskimi, ale procedury szpitalne są takie, a nie inne, nie bez powodu – podkreśla rozmówca. - Odwiedziny będą możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach po wcześniejszym uzgodnieniu z kierownikiem oddziału, lekarzem Markiem Kubasikiem.

Kontakt na Oddział Chorób Wewnętrznych:

 • dyżurka lekarska – 65 32 26 810
 • gabinet ordynatora – 65 32 26 836
 • dyżurka pielęgniarska – 65 32 26 808
 • sekretariat – 65 32 26 865
 • email: wewnetrzny@szpitalgostyn.pl
 • sekretariatwewnetrzny@szpitalgostyn.pl

Mamy szóstą falę?

Letnia fala koronawirusa w Polsce trwa. Liczba zakażeń rośnie z tygodnia na tydzień. Ostatni (21 do 27 lipca) przyniósł 19 tys. 577 kolejnych infekcji (w tym 3 161 ponownych). To ponad 50 proc. więcej niż dwa tygodnie temu (14-20 lipca mieliśmy 12 762 nowe infekcje). Szczyt letniej fali spodziewany jest w drugiej połowie sierpnia. A co dokładnie dzieje się teraz? 28 lipca resort zdrowia poinformował o 3514 kolejnych zachorowaniach.

- Mam nadzieję, że ta sytuacja się unormuje, aczkolwiek wczorajsze (z 26 lipca) dane, jeśli chodzi o ilość osób, które są hospitalizowane — tutaj także nastąpił wzrost, to jest jakby ta konsekwencja tych dużych ilość nowych przypadków – tłumaczył 27 lipca w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W tej chwili to jest 1884 osoby w naszych szpitalach. Poprzednio było ponad 1500. To jest dość duży przyrost" — mówił, zwracając jednak uwagę, że "to jest zdecydowanie inny (lżejszy — red) stan kliniczny niż to było poprzednio".

Statystyki - Polska

 • osoby, które wyzdrowiały: 5 335 844
 • przypadki śmiertelne: 116 570
 • liczba zakażeń od 4 marca 2020: 6 070 282
 • nowe zakażenia: 5 972 401
 • ponowne zakażenia: 97 881
Dzienne statystyki w Polsce

 • liczba zakażeń: 618
 • nowe zakażenia: 545
 • ponowne zakażenia: 73
 • osoby, które wyzdrowiały: 5
 • przypadki śmiertelne: 0
 • wyłącznie z powodu COVID-19: 0
 • choroby współistniejące wraz z COVID-19: 0
 • osoby na kwarantannie: 0
 • wykonane testy: 2940
 • testy z wynikiem pozytywnym: 673
 • zlecenia na testy POZ: 33
Więcej na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Dane pochodzą z Ministerstwa Zdrowia z dnia 01.08.2022 10:30. 

Kto może już się zaszczepić kolejną dawką?

Od 22 lipca czwartą dawkę szczepionki mogą przyjąć osoby w wieku 60+. O szczegółach kolejnego szczepienia piszemy TUTAJ.

- Do dzisiejszego poranka [piątek, 28.07.22] na 4 dawkę szczepienia przeciw #COVID19 w grupach 60+ i 12+ z obniżoną odpornością zarejestrowało się 602 tys. osób – przytacza serwis medonet.pl. - Spośród nich zaszczepiło się już 174 tys. Szczepienia dostępne są od ręki w większości punktów szczepień.

wykorzystano opracowanie za medonet.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy