Mamy środek lata, okres urlopowy i niewielu z nas myśli o nieprzyjemnych sprawach, jak chociażby koronawirus. Wydawałoby się, że pandemia już dawno za nami, maseczki ochronne nosimy tylko w placówkach opieki medycznej czy aptekach. Zawieszono bezpłatne testy na obecność wirusa Sars-CoV-2 . Informacje o kolejnych terminach szczepień przemykają prawie niezauważone. Nikt nie śledzi statystyk...
Skąd więc decyzja o zamknięciu - dotychczas - jednego oddziału dla odwiedzających w szpitalu powiatowym w Gostyniu?
- Odpowiedź jest bardzo prosta, niestety w ostatnich dniach pojawiło się na oddziale wewnętrznym naszego szpitala 5 pacjentów z objawami zakażenia Sars-CoV-2 i podjąłem taką, a nie inną decyzję – mówi Zbigniew Hupało, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Gostyniu. - Chcemy zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa w naszej placówce, zmniejszyć to ryzyko do minimum, stąd ograniczenie odwiedzin.
Pięciu pacjentów z Covid-19
Pomimo testów przesiewowych na obecność wirusa Sars-Cov-2 - wykonywanych przy podejrzeniu zakażenia - przy przyjmowaniu na oddziały szpitalne, zdarza się, że pozornie zdrowe osoby mają charakterystyczne objawy zakażenia dopiero podczas pobytu w placówce zdrowotnej.
- Oczywiście, przy przyjęciu do Szpitala Powiatowego w Gostyniu nadal obowiązuje podstawowy test płytkowy na Covid-19 dla pacjentów z objawami zakażenia koronawirusa, jednakże ci pacjenci wspomniane objawy wykazywali dopiero podczas pobytu na oddziale – wyjaśnia szef gostyńskiej placówki. - Rozszerzona diagnostyka potwierdziła zakażenie wirusem Sars-Cov-2, są oni obecnie odizolowani i objęci odpowiednią opieką.
Co z innymi oddziałami?
Czy wiadomo jak długo potrwają obostrzenia? Czy będą rozszerzone na inne oddziały? Na tę chwilę nie ma konkretnej odpowiedzi na te pytania. Sytuacja zarówno w Gostyniu, jak i w całej Polsce jest dynamiczna i dyrektorzy szpitali muszą reagować natychmiast.
- Chcemy uniknąć większego niebezpieczeństwa, a w konsekwencji zamykania oddziałów także dla pacjentów – dodaje Z. Hupało.
Niedawno nastąpiło długo oczekiwane ponowne otwarcie Oddziału Położniczego SPZOZ w Gostyniu, o czym przeczytacie pod TYM linkiem. Czy noworodki i kobiety na tym oddziale są bezpieczne?
- Nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zakażeniem Covid-19 na oddziale położnicznym – stanowczo zaprzecza dyrektor placówki. - Oddział funkcjonuje normalnie, odwiedziny są dozwolone.
Internauci atakują. "Mają umierać w samotności?"
Wielu wzburzonych internautów przywołuje sytuacje sprzed roku i dwóch lat, gdy – niestety - chore, często starsze osoby odchodziły w samotności na szpitalnych łóżkach, bo najbliżsi nie mieli prawa wstępu na oddział.
- Jak można zabronić odwiedzania swoich bliskich w szpitalu, szczegolnie starszych rodziców, no jak? Mają umierać w samotności, bo często tak to się kończyło. Zniewolenie zupełne, a my na to pozwalamy*- komentuje na naszym facebookowym profilu pani Anna.
Inna z komentujących, pani Magdalena dodaje:
- Przesada, zaraz znowu jakiś oddział zamkną i zrobią oddział covidowy, żeby dostać kasę porażka, I odwiedziny u ludzi starszych to dobra sprawa, bo czasem nawet nie ma czasu, żeby ktoś wodę podał, tacy wszyscy zarobieni, gdyby nie rodzina**
* ** pisownia oryginalna
Co na to dyrektor szpitala?
- To nie chodzi o nasze widzimisie, a o bezpieczeństwo innych, zwłaszcza pacjentów- ripostuje Z. Hupało – Ktoś musi podejmować niepopularne decyzje.
Ograniczenie to nie zakaz
Jak wynika z załączonego pisma, od zeszłego piątku wprowadzono ograniczenie odwiedzin, a nie stanowczy zakaz.
- Profilaktyka polegająca na ograniczeniu odwiedzin do niezbędnego minimum to podstawowe działanie w walce z koronawirusem, który nadal jest aktywny, choć wielu wydawałoby się, że jest już po pandemii – wyjaśnia dyrektor gostyńskiego szpitala.
Czy można więc ominąć te ograniczenia? Jakie są wyjątki?
- Rozumiemy potrzebę kontaktu z bliskimi, ale procedury szpitalne są takie, a nie inne, nie bez powodu – podkreśla rozmówca. - Odwiedziny będą możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach po wcześniejszym uzgodnieniu z kierownikiem oddziału, lekarzem Markiem Kubasikiem.
Kontakt na Oddział Chorób Wewnętrznych:
- dyżurka lekarska – 65 32 26 810
- gabinet ordynatora – 65 32 26 836
- dyżurka pielęgniarska – 65 32 26 808
- sekretariat – 65 32 26 865
- email: wewnetrzny@szpitalgostyn.pl
- sekretariatwewnetrzny@szpitalgostyn.pl
Mamy szóstą falę?
Letnia fala koronawirusa w Polsce trwa. Liczba zakażeń rośnie z tygodnia na tydzień. Ostatni (21 do 27 lipca) przyniósł 19 tys. 577 kolejnych infekcji (w tym 3 161 ponownych). To ponad 50 proc. więcej niż dwa tygodnie temu (14-20 lipca mieliśmy 12 762 nowe infekcje). Szczyt letniej fali spodziewany jest w drugiej połowie sierpnia. A co dokładnie dzieje się teraz? 28 lipca resort zdrowia poinformował o 3514 kolejnych zachorowaniach.
- Mam nadzieję, że ta sytuacja się unormuje, aczkolwiek wczorajsze (z 26 lipca) dane, jeśli chodzi o ilość osób, które są hospitalizowane — tutaj także nastąpił wzrost, to jest jakby ta konsekwencja tych dużych ilość nowych przypadków – tłumaczył 27 lipca w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W tej chwili to jest 1884 osoby w naszych szpitalach. Poprzednio było ponad 1500. To jest dość duży przyrost" — mówił, zwracając jednak uwagę, że "to jest zdecydowanie inny (lżejszy — red) stan kliniczny niż to było poprzednio".
Statystyki - Polska
- osoby, które wyzdrowiały: 5 335 844
- przypadki śmiertelne: 116 570
- liczba zakażeń od 4 marca 2020: 6 070 282
- nowe zakażenia: 5 972 401
- ponowne zakażenia: 97 881
- liczba zakażeń: 618
- nowe zakażenia: 545
- ponowne zakażenia: 73
- osoby, które wyzdrowiały: 5
- przypadki śmiertelne: 0
- wyłącznie z powodu COVID-19: 0
- choroby współistniejące wraz z COVID-19: 0
- osoby na kwarantannie: 0
- wykonane testy: 2940
- testy z wynikiem pozytywnym: 673
- zlecenia na testy POZ: 33
Dane pochodzą z Ministerstwa Zdrowia z dnia 01.08.2022 10:30.
Kto może już się zaszczepić kolejną dawką?
Od 22 lipca czwartą dawkę szczepionki mogą przyjąć osoby w wieku 60+. O szczegółach kolejnego szczepienia piszemy TUTAJ.
- Do dzisiejszego poranka [piątek, 28.07.22] na 4 dawkę szczepienia przeciw #COVID19 w grupach 60+ i 12+ z obniżoną odpornością zarejestrowało się 602 tys. osób – przytacza serwis medonet.pl. - Spośród nich zaszczepiło się już 174 tys. Szczepienia dostępne są od ręki w większości punktów szczepień.
wykorzystano opracowanie za medonet.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.