Nie przesadzimy, jeśli napiszemy, że dawno takiej ilosci sniegu na początku grudnia nie było. Ładnie to wygląda - biało po horyzont. Ale drogowcy będą mieli dużo pracy, tym bardziej, że w nocy z niedzieli na poniedziałek (3/4 grudnia) i przez nastepnych kilka dni meteorolodzy zapowiadają kolejne opady śniegu.
Odśnieżanie, jak nas zapewniono w gostyńskim magistracie, powinno rozpocząć się około godz. 4.00 - 5.00 rano. Ustalono, że o drogi (odśnieżanie, posypywanie mieszanką soli z piaskiem) położone w gminie Gostyń, poza miastem, w sezonie zimowym 2023/2024, dbają pracownicy ZGKiM w Gostyniu, używając zakupionego do tego materiału i swoich maszyn.
Odśnieżanie i dbanie o to, by drogi i ulice w samym Gostyniu były przejezdne należy do przedsiębiorstwa handlowo-usługowego z Domachowa. To jedna z dwóch firm, które odpowiedziały na ogłoszony we wrześniu przetarg dotyczący utrzymania dróg i ulic w Gostyniu. Wykonawca został zobowiązany umową do pełnienia dyżuru, usuwania skutków zimy, zgodnie z wykazem ulic i dróg gminnych.
Najwięcej pracy na ul. Nad Kanią w Gostyniu?
Pierwszy raz pracownicy na drogi wyjeżdżali mniej więcej dwa tygodnie temu, kiedy nadeszły przymrozki i lekko sypał śnieg. Wilgotna jezdnia zamarzła. Piaskiem i solą posypywano wówczas w mieście drogi z dużym spadem (na wzniesieniach), zakręty oraz inne newralgiczne fragmenty dróg.Maszyny odgarniające śnieg z dróg było też widać w mijającym tygodniu, w czwartek rano.
W samym Gostyniu do odśnieżania jest w sumie ponad 49,5 km dróg i ulic. Najdłuższe są ul. Nad Kanią (2,6 km), Górna (2,5 km) oraz al. Niepodległości (1,7 km). Natomiast najkrósze - ul. Folwarczna (36 m), Jesienna (45 m) oraz Boczna (50 m).
Wykaz ulic w Gostyniu, na których odśnieżaniem i zimowym utrzymaniem zajmuje się przedsiębiorstwo z Domachowa: KLIKNIJ TUTAJ
Zadania firmy dbającej o zimowe utrzymanie
Przedsiębiorstwo handlowo-usługowe z Domachowa, powinno rozpocząć pracę maszyną z piaskarką lub rozsiewaczem zawsze przed wystąpieniem opadów śniegu, posypując solą drogi i ulice na wzniesieniach oraz miejsca wskazane przez zamawiającego.Do pracy z pługiem w celu udrożnienia i odśnieżenia dróg powinien przystąpić nie później niż 2 godziny po ustaniu opadów śniegu oraz niezwłocznie (nie później niż 1 godz.) po wystąpieniu gołoledzi. Wtedy na drogach i ulicach powinna pojawić się mieszanka solno-piaskowa. Warto dodać, że materiał do usuwania gołoledzi (sól, piasek) kupiony został na koszt gminy i składowany jest w ZGKiM w Gostyniu.
Umowa gminy Gostyń z przedsiębiorstwem z Domachowa obowiązuje od 1 listopada 2023 r do 31 marca 2024 r. Za zimowe utrzymanie dróg i ulic w Gostyniu gmina płaci ok. 114 000 zł.
Całodobowe pełnienie dyżuru, tzw. gotowość (bez wyjeżdżania na drogi) kosztuje podatników 300 zł netto/dobę.
- Jeśli nie ma potrzeby odśnieżania czy posypywania dróg, jako usługodawca płacimy za tak zwaną gotowość. Jeśli pracownicy firmy odpowiedzialnej za zimowe utrzymanie dróg i ulic w mieście wyjadą na drogi, to gmina nie płaci za gotowość za dobę, w której wykonywana była usługa - wyjaśnia Arkadiusz Stachowiak, z wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Gostyniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.