Reklama

Kto naraził szpital w Gostyniu na straty sięgające 400 tys. zł? Sprawa trafiła do prokuratury. Przesłuchano starostę gostyńskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Z. Pacanowski

Kto naraził szpital w Gostyniu na straty sięgające 400 tys. zł? Sprawa trafiła do prokuratury. Przesłuchano starostę gostyńskiego - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Z. Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prokuratura Rejonowa w Gostyniu sprawdza, czy w gostyńskim szpitalu zostało popełnione przestępstwo. W lutym wpłynęło zawiadomienie od zarządu powiatu gostyńskiego, które dotyczyło 2 przestępstw - działania na szkodę podmiotu gospodarczego (art. 296 par. 1 KK) oraz poświadczenia nieprawdy (art. 271 KK). 4 marca wszczęto śledztwo.

Oprócz rzekomego działania na szkodę szpitala, w SP ZOZ w Gostyniu mogły być zawierane niekorzystne finansowo umowy, które miały przyczynić się do powstania „znacznej szkody majątkowej”.

- Chodzi tutaj o ujawnione w trakcie czynności organu założycielskiego ewentualne nieprawidłowości, których skutkiem są szkody finansowe. Tych nieprawidłowości miało się dopuścić poprzednie kierownictwo szpitala. Aktualnie określona wstępnie wartość szkody to blisko 400 tys. zł  - na szkodę SP ZOZ w Gostyniu - wyjaśnia Jacek Masztalerz, szef Prokuratury Rejonowej w Gostyniu

Zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło do prokuratury 18 lutego 2022r.. Skierował je szef zarządu powiatu gostyńskiego, czyli starosta Robert Marcinkowski. Zostało poparte konsultacjami z radcą prawnym, analizą dokumentów audytowych oraz czynnościami doradczymi audytora. 

W gostyńskim szpitalu w sierpniu 2021 r. pracownicy starostwa przeprowadzili audyt wewnętrzny, po tej kontroli audytor - na prośbę Roberta Marcinkowskiego, starosty gostyńskiego - miał zweryfikować stan organizacji i wzbudzające niepokój działania podjęte w szpitalu. Ustalenia budziły wątpliwości organu prowadzącego, czyli zarządu powiatu. Wtedy wystosowano kilkanaście rekomendacji dla SP ZOZ, a miesiąc później Justyna Jaskulska zrezygnowała z funkcji dyrektora SP ZOZ - sama złożyła wypowiedzenie o pracę.

Do zawiadomienia dołączono dokumenty, które miały potwierdzić wskazywane okoliczności.

- Po ich przeanalizowaniu referent sprawy uznała, że materiał powinien zostać pogłębiony. Na etapie postępowania sprawdzającego, uzupełniająco w kategorii świadka przesłuchano starostę Roberta Marcinkowskiego. Te czynności odbyły się w prokuraturze - mówi  prokurator Jacek Masztalerz.

Analiza zeznań świadka i uzupełnionego materiału pozwoliła na podjęcie decyzji -  prokuratura w Gostyniu 4 marca wszczęła śledztwo, w którym wskazuje się, że rzekome działania na szkodę szpitala spowodowały straty w wysokości ok. 400 tys. zł. Prokurator prowadząca jeszcze bardziej rozbudowała kwalifikację sprawy, przyjmując jej formę jako kwalifikację kumulatywną, czyli wyczerpująca kilka przpeisów kodeksu karnego.

Postępowanie nie jest prowadzone przeciwko konkretnej osobie, ale w sprawie: przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków (art. 231 par. 2),  poświadczenia nieprawdy  i działanie na szkodę podmiotu gospodarczego, jakim jest SP ZOZ w Gostyniu (art. 296 par. 1 i 2 KK). 

- Nieprawidłowości, o których doniósł zarząd powiatu gostyńskiego dotyczą czynności prawnych i oświadczeń woli poprzedniego kierownictwa szpitala - ale nie w gospodarczym aspekcie, ale bardziej w prawnym - wyjaśnia Jacek Masztalerz. - Być może dla oceny prawno-karnej zaistnienia czynu zabronionego wystarczy analiza przepisów i określenie strony podmiotowej osób, które są uwikłane w stosunki prawne - dodaje szef gostyńskiej prokuratury.

Jak wyjaśnia, nie chodzi tutaj o czysto gospodarcze transakcje, ale bardziej o tło prawne działań podejmowanych przez szpital.

- Skutkowało to powstaniem zobowiązań po stronie szpitala, obciążających SP ZOZ finansowo - mówi prokurator.

Podkreśla, że doniesienie dotyczy kilku kluczowych zdarzeń, a nie długotrwałego działania, rozciągniętego na jakiś okres. Zrodziły one jednak bardzo poważne następstwa finansowe, a budzą - w ocenie zarządu powiatu gostyńskiego - wątpliwości, co do prawidłowości interesu finansowego szpitala.

- Zarząd sam nie może określić, czy jest uzasadnione podejrzenie przestępstwa, czy czyn zabroniony został popełniony. Od tych okoliczności, a później od ewentualnego stwierdzenia winy są organy ścigania - informuje Jacek Masztalerz. 

Postępowanie, pod nadzorem prokuratury, prowadzi KPP w Gostyniu. Z najistotniejszych  czynności, które będą przeprowadzone jest opinia biegłych (dopiero po zgromadzeniu materiału rzeczowego i osobowego prokurator rozważy, czy powołać biegłego z zakresu rachunkowości, księgowości czy ewentualnie innych specjalności).

Oświadczenie Starostwa Powiatowego w Gostyniu w tej sprawie:

Na podstawie analizy dokumentów w postaci umów, porozumień, aneksów do umów zawieranych w SPZOZ w Gostyniu w okresie od maja 2021 r. do 7 września 2021 r. przez poprzednią panią dyrektor szpitala, zarząd powiatu gostyńskiego postanowił skierować do Prokuratury Rejonowej w Gostyniu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na: 

  • wyrządzeniu SPZOZ znacznej szkody majątkowej poprzez nadużycie udzielonych uprawnień związanych z zawarciem niekorzystnych dla SP ZOZ umów z osobami prywatnymi na znaczną kwotę (pow. 200 000 zł). 
  • potwierdzeniu nieprawdy w dokumentach dotyczących najprawdopodobniej ich sporządzenia w innym terminie niż data wykazana na dokumencie.
Ponadto, SP ZOZ złożył pozew do Sądu Rejonowego w Lesznie IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych o zapłatę odszkodowania z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia  z winy pracodawcy przez panią dyrektor SPZOZ w Gostyniu.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy