Reklama

Szpital w Gostyniu zasypany darami. To efekty wieloletniej współpracy gminy Pogorzela z Holendrami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 42 materace, 28 łóżek, 35 kartonów fartuchów, 19 kartonów rękawiczek - to tylko niektóre z darów, jakie w ubiegłym tygodniu otrzymał szpital w Gostyniu. A wszystko to dzięki współpracy gminy Pogorzela i PCPR w Gostyniu z zaprzyjaźnioną holenderską gminą.

Sprzęt medyczny dla szpitala w Gostyniu, PCPR w Gostyniu oraz OPS w Pogorzeli

Kolejny duży transport ze wsparciem sprzętowym trafił do gminy Pogorzela i do powiatu gostyńskiego. Są to łóżka szpitalne sterowane elektrycznie, duża liczba materacy, 3 dziecięce łóżka szpitalne, odzież szpitalna (rękawiczki lateksowe, fartuchy, jednorazowe kombinezony), a poza tym balkoniki, kule, rolatory, wózek inwalidzki, stoliki nocne itd.

- Szpital ma większe oczekiwania, z racji tego, że NFZ niewłaściwie - w ocenie tej instytucji, ale również innych specjalistów medycznych - dofinansowuje czy płaci za zabiegi. W zwązku z tym szpitale są niedofinansowane i korzystają ze wsparcia - mówi Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu.

Sprzęt medyczny dla szpitala w Gostyniu to dary Komitetu Współpracy Holendersko-Polskiej z Holandii. Jego przewodnicząca Astrid Hupkens informuje, że w transporcie znalazły się też podarunki od Holendrów z przeznaczeniem dla uchodźców z Ukrainy (głównie kołdry i pościele). Dary po przyjeździe do Polski zostały rozdzielone. Większość trafiła do gostyńskiego szpitala. Są też takie, które przekazano do magazynów i wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, działających przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Pogorzeli.

Sprzęt medyczny trafia do Gostynia ze szpitala w Roermond

 - Nasza zaprzyjaźniona holenderska gmina, która stworzyła komitet współpracy ma kontakty ze szpitalem w Roermond, niewielkim wojewódzkim mieście. Kiedy w tamtejszych jednostkach następuje wymiana sprzętu lub mają go w nadmiarze, trzymają rękę na pulsie i przekazują do Polski, do nas. A my - jeśli czegoś nie możemy wykorzystać - to kierujemy dary do jednostki powiatowej, do PCPR. Jesteśmy w kontakcie z dyrektorem Sobkowiakiem. Podarowany sprzęt czy inne rzeczy przekazywane są do naszych powiatowych jednostek pomocy społecznej i ochrony zdrowia - wyjaśnia Piotr Curyk, burmistrz Pogorzeli.

Tak zorganizowana współpraca pomiędzy gminami i jednostkami powiatu gostyńskiego, dzięki której doposażane są domy pomocy społecznej, szpital, a także mieszkańcy, trwa od kilku lat - CZYTAJ TUTAJ.

- Z tym, że wcześniej transporty były mniejsze, a wśród darów były też te pozamedyczne - o charakterze socjalnym: środki chemiczne, zabawki, słodycze i inne produkty spożywcze - wymienia Mirosław Sobkowiak.

Po tym, jak holenderska gmina uzyskała dostęp do sprzętu medycznego, transporty stały się większe i trzeba było poszerzyć krąg odbiorców - wyjść poza ośrodek pomocy społecznej i osoby z niepełnosprawnością z gminy Pogorzela. Nawiązano kontakt z PCPR, który dba o to, by sprzęt dla osób chorych i osób z niepełnosprawnościami był dobrze wykorzystywany. 

- To kolejna dostawa w ramach współpracy holendersko-polskiej. Z poprzedniej, w której było ponad 20 łóżek [rehabilitacyjnych i specjalistycznych sterowanych elektrycznie - przyp. red.], w grudniu ubiegłego roku, skorzystał głównie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Gostyniu, będący częścią gostyńskiego szpitala oraz Domy Pomocy Społecznej w Zimnowodzie i w Rogowie, a także wypożyczalnia sprzętu dla osób z niepełnosprawnościami przy PCPR w Gostyniu - przypominają burmistrz Pogorzeli i dyrektor PCPR. 

Członkowie Komitetu Współpracy Holendersko-Polskiej odwiedzą Pogorzelę

Tym razem z Holandii do gminy Pogorzela dotarł typowo szpitalny sprzęt. Dzięki temu gostyński szpital otrzymał: 28 specjalistycznych łóżek, 42 materace przeciwodleżynowe, 19 kartonów rękawiczek, 35 kartonów fartuchów, 13 kartonów kombinezonów ochronnych, 8 stolików przyłóżkowych, 4 balkoniki rehabilitacyjne z siedziskiem i parasolką, 2 balkoniki rehabilitacyjne, 5 rolatorów rehabilitacyjnych, kule rehabilitacyjne dziecięce oraz 9 poręczy dla niepełnosprawnych. 

- Dziękuję gorąco Astrid Hupkens i jej przyjaciołom z Komitetu Współpracy Holendersko-Polskiej oraz burmistrzowi Pogorzeli Piotrowi Curykowi za tę wyjątkowo owocną współpracę - mówi szef gostyńskiego PCPR-u.

Jak nas poinformowano, przedstawiciele Komitetu Współpracy Holendersko-Polskiej zamierzają po raz kolejny odwiedzić gminę Pogorzela i powiat gostyński na przełomie sierpnia i września 2022 r.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy