Reklama

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. W powiecie gostyńskim ponad 60% skuteczności

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. W powiecie gostyńskim ponad 60% skuteczności - Zdjęcie główne

Mapa zagrożeń to nowe źródło informacji | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niedawno pisaliśmy o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, która z powodzeniem działa od 6 lat, zarówno w formie interaktywnej strony internetowej, jak i aplikacji. Z łącznie 2,5 miliona zgłoszeń za cały okres działania mapy kilkaset pojawiło się również w naszym powiecie, chociażby w ostatnim roku.

W powiecie gostyńskim w ostatnich 12 miesiącach (a dokładnie od 1 listopada 2021 r. do 1 listopada 2022 r.) zgłoszono na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa poprzez stronę internetową czy aplikację prawie 600 zagrożeń różnego rodzaju. Z tych dokładnie 583 „pinezek” na mapie powiatu Komenda Powiatowa Policji w Gostyniu potwierdziła aż 365 zgłoszeń, czyli ponad 62%. 

Nie wszystkie zgłoszenia dla policji

Reasumując, łącznie pojawiło się na mapie 365 potwierdzonych przypadków w przeciągu 12 miesięcy, co daje statystycznie 1 przypadek dziennie. Policja rozpatrzyła do początku grudnia 2022 r. prawie wszystkie z nich, bo aż 341 przypadki. Wyeliminowano do tej pory 304 zagrożenia, a 37 przekazano do innych instytucji.

- Dotyczy to zgłoszeń, na przykład niewłaściwej organizacji ruchu, złej infrastruktury drogowej, w takiej sytuacji informujemy zarząd dróg - wyjaśnia asp. szt. Monika Curyk, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu. - Jeżeli zgłoszenie dotyczy dzikich wysypisk śmieci, informujemy urząd miejski, a jeżeli informacja dotyczy zwierząt, informujemy weterynarię powiatową.

Zagrożeń niepotwierdzonych było 21, a zaliczonych do pomyłek czy żartów - 17. Gostyńscy policjanci nadal pracują nad pozostałymi 24 potwierdzonymi zagrożeniami.

- Są to zagrożenia, które zostały potwierdzone, ale nie zostały wyeliminowane – dodaje policjantka KPP Gostyń -  Oznacza to, że w tych miejscach cały czas dochodzi do zdarzeń, których dotyczy zgłoszenie. I w tych 24 miejscach każdego dnia pojawiają się policjanci o różnych porach, by „wyłapać” nieprawidłowości, np. przekraczanie prędkości.

Najwięcej w Gostyniu, najmniej w Pępowie 

  Poniżej przedstawiamy liczbę punktów oznaczonych na KMZB 1 listopada 2021 r. do 1 listopada 2022 r. w poszczególnych gminach powiatu gostyńskiego, z podziałem na zgłoszone/potwierdzone przypadki:

  • Gostyń 166/96
  • Krobia 150/109
  • Piaski 124/97
  • Poniec 63/26
  • Pogorzela 38/21
  • Borek Wlkp. 30/7
  • Pępowo 12/9.
Jak widać, prym w zgłoszeniach, a może raczej: w zagrożeniach uznanych przez obywateli za warte zgłoszenia wiedzie gmina Gostyń z 166 przypadkami. Tuż za nią plasuje się gmina Krobia ze 150 "pinezkami" na mapie, a na trzecim miejscu jest gmina Piaski ze 124 zagrożeniami. Statystycznie najmniej, bo jedynie 12 przypadków, a więc 3% ogółu zgłoszeń zarejestrowano w gminie Pępowo.

Dodać należy, że procentowo najwiecej potwierdzonych zagrożeń ma gmina Piaski, bo aż ponad 78%. Druga w tej kategorii jest gmina Pępowo z 75% potwierdzonych przypadków, a na trzecim miejscu jest gmina Krobia z 73%.  Dla porównania, Gostyń ma ich zaledwie 58%.

rys. Mapa zagrożeń w powiecie gostyńskim, M. Mostowy

Zgłaszamy piratów i wandali

Kategorie zgłoszeń obejmują przede wszystkim zagrożenia drogowe oraz te związane z niewłaściwym zachowaniem w miejscu publicznym. Liczbowo przedstawia się to następująco [przypadki zgłoszone/potwierdzone]:

tabela: M.Mostowy

 

Jak widać - chociażby na przykładzie powiatu gostyńskiego - idea Krajowej Mapy Zagrożeń Beżpieczeństwa ma sens, ponieważ nierzadko zauważane przez nas zagrożenia może nie nadają się do bezpośredniej interwencji (czyli wykonania telefonu pod numer alarmowy 112), ale powtarzające się nieprawidłowości, anonimowo zaznaczone na tej mapie są traktowane przez służby z należytą uwagą. Tym samym przyczyniamy się osobiście do zwiększenia bezpieczeństwa nie tylko na polskich drogach, ale i w naszym bezpośrednim sąsiedztwie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy