Nie wszystkie zgłoszenia dla policji
Reasumując, łącznie pojawiło się na mapie 365 potwierdzonych przypadków w przeciągu 12 miesięcy, co daje statystycznie 1 przypadek dziennie. Policja rozpatrzyła do początku grudnia 2022 r. prawie wszystkie z nich, bo aż 341 przypadki. Wyeliminowano do tej pory 304 zagrożenia, a 37 przekazano do innych instytucji.
- Dotyczy to zgłoszeń, na przykład niewłaściwej organizacji ruchu, złej infrastruktury drogowej, w takiej sytuacji informujemy zarząd dróg - wyjaśnia asp. szt. Monika Curyk, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu. - Jeżeli zgłoszenie dotyczy dzikich wysypisk śmieci, informujemy urząd miejski, a jeżeli informacja dotyczy zwierząt, informujemy weterynarię powiatową.
Zagrożeń niepotwierdzonych było 21, a zaliczonych do pomyłek czy żartów - 17. Gostyńscy policjanci nadal pracują nad pozostałymi 24 potwierdzonymi zagrożeniami.
- Są to zagrożenia, które zostały potwierdzone, ale nie zostały wyeliminowane – dodaje policjantka KPP Gostyń - Oznacza to, że w tych miejscach cały czas dochodzi do zdarzeń, których dotyczy zgłoszenie. I w tych 24 miejscach każdego dnia pojawiają się policjanci o różnych porach, by „wyłapać” nieprawidłowości, np. przekraczanie prędkości.
Najwięcej w Gostyniu, najmniej w Pępowie
Poniżej przedstawiamy liczbę punktów oznaczonych na KMZB 1 listopada 2021 r. do 1 listopada 2022 r. w poszczególnych gminach powiatu gostyńskiego, z podziałem na zgłoszone/potwierdzone przypadki:
- Gostyń 166/96
- Krobia 150/109
- Piaski 124/97
- Poniec 63/26
- Pogorzela 38/21
- Borek Wlkp. 30/7
- Pępowo 12/9.
Dodać należy, że procentowo najwiecej potwierdzonych zagrożeń ma gmina Piaski, bo aż ponad 78%. Druga w tej kategorii jest gmina Pępowo z 75% potwierdzonych przypadków, a na trzecim miejscu jest gmina Krobia z 73%. Dla porównania, Gostyń ma ich zaledwie 58%.
rys. Mapa zagrożeń w powiecie gostyńskim, M. Mostowy
Zgłaszamy piratów i wandali
Kategorie zgłoszeń obejmują przede wszystkim zagrożenia drogowe oraz te związane z niewłaściwym zachowaniem w miejscu publicznym. Liczbowo przedstawia się to następująco [przypadki zgłoszone/potwierdzone]:
tabela: M.Mostowy
Jak widać - chociażby na przykładzie powiatu gostyńskiego - idea Krajowej Mapy Zagrożeń Beżpieczeństwa ma sens, ponieważ nierzadko zauważane przez nas zagrożenia może nie nadają się do bezpośredniej interwencji (czyli wykonania telefonu pod numer alarmowy 112), ale powtarzające się nieprawidłowości, anonimowo zaznaczone na tej mapie są traktowane przez służby z należytą uwagą. Tym samym przyczyniamy się osobiście do zwiększenia bezpieczeństwa nie tylko na polskich drogach, ale i w naszym bezpośrednim sąsiedztwie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.