Reklama

Starsi uczniowie nie wrócą do szkół. Co z pozostałymi obostrzeniami?

Opublikowano: 28 stycznia 2021 15:00
Autor: Agata Fajczyk | Zdjęcie: Agata fajczyk

Adam Niedzielski, minister zdrowia podczas konferencji prasowej | foto Agata fajczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Koronawirus Otwarcie wszystkich sklepów w galeriach handlowych, zniesienie tzw. godzin dla seniorów - czyli powrót do grudniowych zasad ograniczeń koronawirusowych. Poza tym otwarcie muzeów i galerii sztuki - to niewielkie zmiany w kwestii obostrzeń, o których podczas dzisiejszej konferencji prasowej mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Do 14 lutego rząd przedłuża „etap odpowiedzialności”.

Reklama

- Decyzja, którą podjęliśmy sprowadza się do przedłużenia zasad obowiązujących w tzw. etapie odpowiedzialności. Będzie obowiązywał do 14 lutego - to kolejny okres, po którym będziemy podejmowali decyzje, co dalej - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na dzisiejszej konferencji prasowej dowiedzieliśmy się o najważniejszych zmianach w dotychczas wprowadzonych restrykcjach. Dotyczą one przede wszystkim handlu oraz instytucji kultury.

Od 1 lutego otwarte zostaną wszystkie sklepy w galeriach handlowych, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Znikną również godziny dla seniorów. Rząd natomiast nie wprowadza zmian w funkcjonowaniu infrastruktury sportowej, gastronomii, imprez i spotkań organizowanych w domach, a także w funkcjonowaniu szkół, stoków narciarskich, zgromadzeń publicznych i obiektów noclegowych. Tutaj reguły obowiązują bez zmian.

Oto najważniejsze obostrzenia ogłoszone na konferencji:

 

- do pięciu osób z zasadami zakrywania ust i nosa i zachowania 1,5 m dystansu podczas zgromadzeń

- spotkania w domach - do pięciu osób, limit nie dotyczy osób zaszczepionych dwiema dawkami szczepionki

- restauracje - nadal tylko na wynos i w dowozie

- hotele - pozostają zamknięte dla podróży służbowych, z wyjątkiem m.in. podróży służbowych medyków, hoteli robotniczych itp.

- stoki narciarskie - pozostają zamknięte

- infrastruktura sportowa - tylko sport profesjonalny jest dopuszczony

- kwarantanna graniczna - długość 10 dni po powrocie do Polski transportem zbiorowym

- nauczanie - stacjonarne w klasach I-III w szkołach podstawowych, pozostałe poziomy edukacji - nauczanie zdalne (w II tygodniu lutego badanie przesiewowe nauczycieli)

- handel - otwarte sklepy w galeriach handlowych od 1 lutego, znikają godziny dla seniorów

galerie sztuki i muzea - otwarte, limit 1 osoba na 15 mkw. powierzchni

- Od 1 lutego wracamy do rozwiązania, które miało miejsce w grudniu. Otwieramy sklepy w galeriach handlowych, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Nauczyliśmy się, by trzymać dystans (...). To rozwiązanie jest ostrożnym krokiem podejmowanym po to by umożliwić stopniowy, bardzo powolny powrót do normalności, który jest przed nami - powiedział minister Niedzielski.

Zaznaczył, że klienci przyzwyczaili się do noszenia maseczek, sklepy wyposażone są w dozowniki płynu dezynfekcyjnego, obowiązują limity osób pod względem powierzchni.

Podobne zasady mają obowiązywać w instytucjach kultury: bibliotekach, muzeach i galeriach sztuki, a te również zostaną otwarte od 1 lutego,w ścisłym reżimie sanitarnym. Zamknięte pozostają m.in. teatry, kina oraz domy kultury.

- Opieramy się w obu przypadkach na badaniach w USA, które mówią, że handel, ale również galerie i muzea, są stosunkowo bezpieczne. Nie są na szczycie miejsc, gdzie dochodzi do rozprzestrzeniania się, transmisji koronawirusa - podkreślił minister Niedzielski.

To dwie najważniejsze zmiany w obostrzeniach obowiązujących od 1 do 14 lutego.

 - Przedsiębiorcy zwrócili się do nas z apelem o zniesienie godzin dla seniorów. Ponieważ otwieramy cały handel, z intencją zachowania reżimu sanitarnego, z obowiązkiem noszenia maseczek, przychylimy się do tego apelu, godziny dla seniorów zostają zniesione od 1 lutego również - powiedział Adam Niedzielski, zaznaczając, że kolejne grupy seniorów obejmowane są szczepieniem przeciw koronawirusowi.

Minister zdrowia uzasadniał decyzję o obostrzeniach, powołując się na stopniowy spadek dziennej liczby zakażeń. Zauważył, że w okresie styczniowym wirus nieco wyhamował, najbardziej dynamiczne spadki w Polsce mieliśmy w grudniu.

- Później impuls świąteczny przyczynił się do pewnej stabilizacji. W ostatnim tygodniu sytuacja wygląda trochę lepiej i należy powiedzieć, że z całą pewnością jest to zasługa dyscypliny społecznej, którą zachowaliśmy przez okres feryjny. To wskazanie, że było to dobre rozwiązanie, przyczyniające się do ustabilizowania sytuacji pandemicznej w Polsce - powiedział szef resortu zdrowia podczas konferencji prasowej. - Ten spadek na poziomie liczby zachorowań również mieliśmy odczuwalny na poziomie liczby zgonów, co jest bardzo ważnym elementem monitorowania, gdzie jesteśmy w pandemii. W dłuższym czasie liczba zgonów kształtuje się na poziomie wyższym proporcjonalnie do liczby zachorowań, mówię o tempie spadku. Spadek średniej dziennej liczby zgonów wynosi również około 10 proc. - dodał.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

  pulsar

  "spotkania w domach - do pięciu osób, limit nie dotyczy osób zaszczepionych dwiema dawkami szczepionki" ale, że co?!?! Jeżeli spotkam sie z 6 osobami to muszę przedstawić dokument potwierdzający zaszczepienie? Co to jest sport profesjonalny? Proszę o definicję.

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -0

  Ak

  Paranoja. Sklepy pełne ludzi. Klubu sportow, restauracje i hotele gdzie najlepiej można kontrolować reżim społeczny i sanitarny pozamykane.... Brak słów..,.

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -0

  Kawa

  Dlaczego nie otworzą restauracji??? Padniemy

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

   Ak

   Bo to są jełopy 🤬

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -1

   Herbata

   Niech sobie robią lokdałn nawet do września byle by ludziom dali pieniądze na życie do tego czasu