Od dziś obowiązują następujące zmiany w restrykcjach, związanych z ochroną przez koronawirusem:
- w woj. warmińsko-mazurskim zamknięte będą hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie, baseny i korty tenisowe
- osoby wjeżdżające do Polski z Czech i Słowacji będą musiały udać się na kwarantannę. Wyjątkiem będą te, które przyjęły wcześniej dwie dawki szczepionki lub mają negatywny wynik testu na koronawirusa
- usta i nos w miejscach publicznych będą musiały być zasłaniane maseczką. Chusty, kominy i przyłbice nie będą do tego celu wystarczające.
Zgodnie z raportem resortu zdrowia w sobotę mamy w Polsce 12 tys. 100 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia. Z powodu Covid-19 zmarło 55 osób, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 248 osób. W Wielkopolsce ilość nowych przypadków z koronawirusem nie przekroczyła 1000 - jest to 936 osób. W powiecie gostyńskim 6 nowych osób jest zakażonych, zmarła 1 osoba z powodu chorób współistniejących.
Nowe obostrzenia zostały ogłoszone w środę przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Rozporządzenie w tej sprawie ukazało się w Dzienniku Ustaw w piątek (26 lutego) wieczorem.
Rzecznik rządu Piotr Muller zapowiedział, że rozporządzenie ma charakter "aktu jednolitego", bo dotąd było wielokrotnie nowelizowane.
- W związku z tym w tej chwili, to będzie jeden dokument łączący wszystkie regulacje z ostatnich tygodni tak, aby był bardziej czytelny - zaznaczył.
Oznajmił też, że z obowiązku kwarantanny po przyjeździe z Czech i Słowacji będą zwolnieni pracownicy transgraniczni.
Od soboty, 27 lutego, obowiązują nowe przepisy dotyczące obowiązku zasłaniania nosa i ust. Zakazane jest zasłanianie ust i nosa szalikami, chustami, a także stosowanie przyłbic (chyba, że razem z maseczką).
Jakie maseczki są rekomendowane?
Dozwolone są wszystkie rodzaje maseczek - ważne, żeby były noszone prawidłowo, czyli muszą zasłaniać usta i nos
Rekomendowane, ale NIE NAKAZANE, przez Radę Medyczną są maseczki chirurgiczne i powyżej, a więc np. FFP2
Przyłbice, chusty i szaliki ZAKAZANE
W przypadku przyłbic, szalików, bandan i chust nie ma już miejsca na wątpliwości - minister zdrowia poinformował, że od soboty są zakazane.
- W przypadku przyłbic oznacza to, że mogą być stosowane dodatkowo, razem z maseczką - powiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w środę, kiedy ogłaszano zmiany.
Nie mogą być jednak jedyną osłoną ust i nosa.
- Przyłbice nie są dobrą ochroną. Stanowią barierę mechaniczną, która zabezpiecza w pewnym stopniu oczy, ale nie osłania dokładnie twarzy - mówiła na konferencji prof. Paradowska-Stankiewicz. - Wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się drogą kropelkową oraz powietrzną - przypomniała ekspertka prof. Paradowska-Stankiewicz.
Jak tłumaczyła, podstawą zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa jest stosowanie maseczek, zachowywanie dystansu społecznego, mycie rąk, wietrzenie pomieszczeń.
- Maseczki, które szczelnie osłaniają usta i nos są w stanie ograniczyć transmisję patogenów o nawet 90 proc. - podkreślała Paradowska-Stankiewicz. - Niezależnie od tego, jaka to maseczka, to bardzo dobra osłona i ochrona przed inhalacją koronawirusa - dodała ekspertka.
Dopuszczalne są wszystkie rodzaje maseczek.
- Maseczki rekomendowane to maseczki chirurgiczne i powyżej - powiedziała krajowa konsultant krajowa ds. epidemiologii.
Podkreślała, że najważniejsze to prawidłowe noszenie, a więc zakrywanie nosa i ust.
Maseczki chirurgiczne, FFP2 - zalecenia Ministerstwa Zdrowia
Wszystkie maseczki są dopuszczalne, a rekomendowane przez Radę Medyczną są maseczki chirurgiczne, a także bardziej specjalistyczne, np. z filtrami. Prof. Paradowska-Stankiewicz mówiła, że najważniejsze, aby nosić właśnie maseczki, a nie przyłbice czy szaliki.
Maseczki chirurgiczne i FFP2 uważane są za lepsze rozwiązanie niż np. maseczki bawełniane. W niektórych krajach europejskich (np. w Czechach czy w Niemczech) już dziś dopuszczalne są jedynie maseczki medyczne. Minister zdrowia powiedział jednak, że w tej sprawie wydane zostanie jedynie zalecenie. W praktyce oznacza to, że choć rząd będzie rekomendować taką formę osłony twarzy i nosa, to jednak za zastosowania zwykłej maseczki nie przewiduje się mandatu.
Pamietajmy - maseczki chirurgiczne są jednorazowe. Po kilkunastu minutach od założenia trzeba je zdjąć i wyrzucić. Ich zadaniem nie jest filtrowanie powietrza, lecz stwarzanie fizycznej bariery między błonami śluzowymi a potencjalnym zanieczyszczeniem. Chronią przed większymi cząsteczkami, a nie przed samymi wirusami. Maseczki chirurgiczne są jednak skuteczną barierą dla aerozoli, w których mogą być obecne wirusy.
Jeśli chodzi o maseczki FFP2, to zaliczają się one do grupy półmasek (razem z FFP1 i FFP3). Ich zadanie polega na zatrzymywanie pyłów zawieszonych w powietrzu i aerozoli. Maski FFP składają się z materiału o bardzo gęstym splocie oraz z filtra oczyszczającego. Można znaleźć wśród nich modele zarówno jednorazowego, jak i wielokrotnego użytku. Rodzaj maski rozpoznaje się po oznakowaniu: R – do użytku wielokrotnego, NR – jednorazowe (maks. 8 godz. użytkowania). W maseczkach wielorazowych trzeba regularnie zmieniać filtr.
Maseczki domowej roboty - na razie nie podaje się informacji o rekomendacjach
Co z maseczkami bawełnianymi? Podczas konferencji dowiedzieliśmy się, że są dopuszczalne. Nie będą zakazane.
Maseczki bawełniane stanowią fizyczną barierę między błonami śluzowymi a czynnikami zewnętrznymi. Tego rodzaju maseczki antywirusowe można używać wielokrotnie, jednak tylko wtedy, gdy przed kolejnym zastosowaniem zostaną one wyprane w odpowiedni sposób. Woda powinna mieć 60 st. C i zawierać mydło lub detergent.
źródło: www.medonet.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.