Reklama

Nowe obostrzenia opublikowane po cichu. Większość obowiązuje już od dziś, także w powiecie gostyńskim

Opublikowano: 23 lutego 2021 13:41
Autor: Agata Fajczyk | Zdjęcie: Fanpage Kancelarii Premiera/zdjęcie poglądowe

Premier Mateusz Morawiecki | foto Fanpage Kancelarii Premiera/zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Koronawirus Zaledwie kilka godzin przed północą, w poniedziałek 22 lutego, na stronach Dziennika Ustaw znalazło się nowe rozporządzenie, dotyczące obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Większość przepisów, zgodnie z adnotacją, wchodzi w życie już dzień po ich publikacji, czyli we wtorek, 23 lutego.

Reklama

W poniedziałek na stronach Dziennika Ustaw znalazło się nowe rozporządzenie, dotyczące obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. 

NOWE OBOSTRZENIA OD DZISJAJ, 23 LUTEGO. Co się zmieni (także w powiecie gostyńskim)?

Wraz ze zmianą rozporządzenia Rady Ministrów wchodzi w życie szereg modyfikacji w dotychczas obowiązujących ograniczeniach w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Najważniejsze dotyczą kwestii związanych z odbywaniem obowiązkowej kwarantanny po przyjeździe do Polski. Wskazują, kto jest z niej zwolniony. Zwolnione będą między innymi osoby zaszczepione przeciwko Covid-19. Kwarantanny po przekroczeniu granicy nie będą musieli odbywać uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie Rozporządzenie m.in. uchyla ograniczenia w lecznictwie uzdrowiskowym, a także zapewnia osobom zatrudnionym w ogrzewalniach i noclegowniach włączenie do grupy pierwszej szczepień

Kogo obejmą nowe obostrzenia od 23 lutego? 

Wprowadzone przed północą przepisy są ważne dla osób przyjeżdżających, wracających do Polski z zagranicy, które będą musiały odbyć kwarantannę. Po przekroczeniu granicy zwolnieni z niej zostaną: uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki, dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia tym wychowaniem, a także studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, doktoranci kształcący się w Polsce lub w państwie sąsiadującym oraz osoby prowadzące działalność naukową.

Nowe przepisy doprecyzowują, że kwarantanny będzie można uniknąć po wcześniejszym przedstawieniu zaświadczenia o zaszczepieniu preparatem dopuszczonym na terenie Unii Europejskiej. Zwolnieniu z kwarantanny podlegać będą też uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, dzieci przedszkolne (na podobnej zasadzie - red.) oraz studenci, doktoranci i osoby prowadzące działalność naukową.

 

Nowe obostrzenia od 23 lutego dotyczą też kasyn. Rząd zdecydował się na zaostrzenie restrykcji i w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych nie będzie można już spożywać posiłków oraz napojów. Na terenie tego typu lokalu  będzie mogła znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi. Przed wejściem do kasyna będą musiały być zamieszczone informacje o limicie osób, zaś obsługa będzie musiała podejmować środki zapewniające jego przestrzeganie. Klienci kasyn i salonów z automatami nie będą mogli spożywać napojów lub posiłków.

W przypadku lecznictwa uzdrowiskowego nastąpiło poluzowanie restrykcji. Nowe obostrzenia zezwalają na takie leczenie w ośrodkach rehabilitacyjnych i uzdrowiskach. Warunkiem rozpoczęcia stacjonarnej rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym czy turnusu leczniczo-profilaktycznego będzie przedstawienie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, który został przeprowadzony nie później niż na sześć dni przed rozpoczęciem turnusu. Testy ma opłacić NFZ.

 

Nowe obostrzenia wprowadzają zmiany w kolejce do szczepień i - od 23 lutego - zmiany w przepisach o zebraniach i zgromadzeniach. Wcześniej z zakazu wyłączono konkurs na aplikację sędziowską i prokuratorską, a także aplikacje. Teraz, w ramach nowych obostrzeń, zasada nie obejmuje także konkursów na referendarzy sądowych oraz asystentów sędziów.

 

Ostatnią zmianą, którą określają nowe obostrzenia, jest kolejka w narodowym programie szczepień. Po pacjentach zakładów opiekuńczo-lecznicznych (grupa 1. - red.) szczepionka na Cobid-19 będzie dostępna dla osób zatrudnionych w noclegowniach i ogrzewalniach. Nowe obostrzenia od 23 lutego rozszerzają też grono pracowników szkół, którzy również będą mogli skorzystać ze szczepionki na Covid.

 

KOLEJNE OBOSTRZENIA OD 1 MARCA? W tym tygodniu ujawnione zostaną plany rządu

Koronawirus w Polsce od tygodnia przynosi kolejne wzrosty liczby zakażeń. Rząd wprost mówi o III fali epidemii, która dotarła do naszego kraju.

Planowane są kolejne nowe obostrzenia, które mogą wejść w życie już od marca. Jak wczoraj  zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, rząd ma przedstawić plany w tym zakresie do środy 24 lutego.

Co może się zmienić? Nowe obostrzenia od 1 marca mogą dotyczyć m.in. zmian w zakrywaniu ust i nosa. Od kilku dni Ministerstwo Zdrowia i doradcy rządu ds. pandemii, w związku z rosnącą liczbą przypadków zakażeń brytyjską mutacją koronawirusa, zapowiadają odejście od przyłbic i innych osłon niż maseczki.

Rząd rozważa też przywrócenie kontroli granicznej na przejściach ze Słowacją i Czechami, gdzie sytuacja epidemiczna jest bardzo zła. Warunkiem wjazdu bez konieczności odbycia kwarantanny miałby być ujemny test na koronawirusa. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.